Առողջություն 09:07 24/03/2021 Աշխարհում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ: Կրեմլը չի հստակեցրել, թե պետության ղեկավարը ռուսական երեք պատվաստանյութերից որն է ընտրել: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, որ Պուտինը իրեն լավ է զգում և չորեքշաբթի օրը կունենա լիարժեք աշխատանքային օր:
Նախկինում Պեսկովը բացատրում էր, որ Կրեմլը միտումնավոր չի նշում, թե որ պատվաստանյութով է պատվաստվելու նախագահը, քանի որ բոլոր երեք ռուսական պատվաստումները բացարձակապես հուսալի և արդյունավետ են: Ռուսաստանում գրանցվել է երեք ներքին պատվաստանյութ` Sputnik V, EpiVacCorona և KoviVak:
Ռուսաստանի առաջնորդի պատվաստումը հանրային իրադարձություն չէր, և Կրեմլը չի տարածի պատվաստման լուսանկարներ ու տեսանյութեր, «պետք է հավատալ խոսքին»։
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված առաջին օտարերկրյա առաջնորդը Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն էր (71): Նա եթերում պատվաստվել է ամերիկյան Pfizer ընկերության դեղամիջոցով՝ նշելով, որ իր անձնական օրինակով որոշել է խթանել իսրայելցիների պատվաստումը:

Health 10:37 24/03/2021 World
Russian President Vladimir Putin has been vaccinated against Covid-19 and feels well, Kremlin spokesman Dmitry Peskov told TASS on Tuesday.
"Putin has got inoculated against the coronavirus infection. He feels well," he said. "Tomorrow, he will have a routine working day."
He did not say however which of the three Russian coronavirus vaccines had been used. The Kremlin spokesman said earlier that the Kremlin had opted not to disclose this information as "all the three Russian vaccines are absolutely reliable and effective."
Putin preferred not to get vaccinated in public, like other foreign leaders did. Peskov explained this decision on Tuesday, saying the president did not like the idea of getting vaccinated under the cameras.