Քաղաքական 13:55 24/03/2021 Հայաստան
Խորհրդարանը քննարկում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Հիմնական զեկուցող, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի խոսքով, նախագծով առաջարկվում է 45 տարեկան և բարձր տարիք ունեցող տղամարդկանց ներգրավվել պայմանագրային զինծառյության մեջ։
Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ գործող օրենսդրությամբ՝ 45 տարեկանից հետո այլևս հնարավորություն չկա ծառայելու՝ որպես պայմանագրային զինծառայող։
«Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում նախագիծը քննարկվել է, և չնայած այն հանգամանքին, որ կառավարությունը տվել էր բացասական եզրակացություն, հանձնաժողովը տվեց դրական եզրակացություն՝ պայմանով, որ հանձնաժողովի ու կառավարության առաջարկները քննարկենք ու ընդունենք»,- նշեց նա։
Էդմոն Մարուքյանը տեղեկացրեց, որ իրենք առաջարկել են պայմանագրային զինծառայության համար որպես բարձրագույն շեմ սահմանել 63 տարեկանը, սակայն հանձնաժողովը նշել է, որ տարիքային այդ շեմը շատ բարձր է։
«Մենք պատրաստ ենք քննարկել ցանկացած շեմ, որը բարձր է 45-ից, օրինակ՝ կարելի է դարձնել 55, կամ՝ 58։ Բայց ես կարծում եմ, որ պետք է հնարավորություն տալ սահմանամերձ համայնքների տղամարդկանց պաշտպանել իրենց հողը և ստանալ աշխատավարձ»,- ասաց նա։
Միևնույն ժամանակ, պատգամավորը հայտնեց, որ դեռ չի ստացել տարիքային շեմի հետ կապված առաջարկ, ուստի ներկայումս պայմանական՝ որպես վերին շեմ նշվում է 63 տարեկանը։

Политика 14:14 24/03/2021 Армения
В парламенте обсуждается законопроект о внесении изменений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего».
По словам главного докладчика, руководителя фракции НС «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна, законопроектом предлагается привлекать на военную службу по контракту мужчин 45 лет и старше.
Депутат сообщил, что согласно действующему законодательству, после 45 лет возможности служить по контракту больше нет.
«Проект обсуждался в Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, и несмотря на то, что правительство дало отрицательное заключение, Комиссия дала положительное заключение при условии, что мы обсудим и примем предложения комиссии и правительства», - сказал он.
Эдмон Марукян сообщил, что в качестве наивысшего порога для прохождения военной службы по контракту предлагалось установить возраст 63 года , но комиссия отметила, что этот возрастной порог очень высок.
«Мы готовы обсуждать любой порог выше 45 лет, например, можно установить 55 или 58. Но я думаю, что мужчинам в приграничных общинах должна быть предоставлена возможность защищать свою землю и получать зарплату»,-сказал Марукян.
При этом депутат сообщил, что предложения по возрастному порогу ему еще не поступало, поэтому в настоящее время в качестве условного верхнего порога указывается возраст 63 года.