Քաղաքական 13:55 24/03/2021 Հայաստան
Խորհրդարանը քննարկում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Հիմնական զեկուցող, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի խոսքով, նախագծով առաջարկվում է 45 տարեկան և բարձր տարիք ունեցող տղամարդկանց ներգրավվել պայմանագրային զինծառյության մեջ։
Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ գործող օրենսդրությամբ՝ 45 տարեկանից հետո այլևս հնարավորություն չկա ծառայելու՝ որպես պայմանագրային զինծառայող։
«Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում նախագիծը քննարկվել է, և չնայած այն հանգամանքին, որ կառավարությունը տվել էր բացասական եզրակացություն, հանձնաժողովը տվեց դրական եզրակացություն՝ պայմանով, որ հանձնաժողովի ու կառավարության առաջարկները քննարկենք ու ընդունենք»,- նշեց նա։
Էդմոն Մարուքյանը տեղեկացրեց, որ իրենք առաջարկել են պայմանագրային զինծառայության համար որպես բարձրագույն շեմ սահմանել 63 տարեկանը, սակայն հանձնաժողովը նշել է, որ տարիքային այդ շեմը շատ բարձր է։
«Մենք պատրաստ ենք քննարկել ցանկացած շեմ, որը բարձր է 45-ից, օրինակ՝ կարելի է դարձնել 55, կամ՝ 58։ Բայց ես կարծում եմ, որ պետք է հնարավորություն տալ սահմանամերձ համայնքների տղամարդկանց պաշտպանել իրենց հողը և ստանալ աշխատավարձ»,- ասաց նա։
Միևնույն ժամանակ, պատգամավորը հայտնեց, որ դեռ չի ստացել տարիքային շեմի հետ կապված առաջարկ, ուստի ներկայումս պայմանական՝ որպես վերին շեմ նշվում է 63 տարեկանը։

Politics 15:03 24/03/2021 Armenia
Armenia's National Assembly on Wednesday debated a draft law calling for amendments to the law "On Military Service and Status of Servicemen".
Addressing lawmakers, head of the opposition Bright Armenia faction Edmond Marukyan said the bill proposes allowing men aged 45 and older to be enlisted in the army as contract servicemen.
He said under the current legislation, men aged 45 and over are not allowed to serve as contract soldiers.
“The bill was discussed in the Standing Committee on Defense and Security. Although the government had provided a negative opinion, the committee approved it on the condition that we discuss and accept the proposals of the committee and the government,” he said.
Edmon Marukyan noted that the draft law proposes setting the 63 years of age as the highest threshold for military service on a contractual basis, but the committee has argued that this age threshold is very high.
“We are ready to discuss any threshold above 45, for example, 55 or 58 can be set. But I think that men in border communities should be given the opportunity to defend their lands and receive a salary,” Marukyan said.
At the same time, the lawmaker said that he has not yet received proposals on the age threshold, therefore, at present, the age of 63 is indicated as a conditional upper threshold.