Քննարկվում է երկաթգծերի, ավտոճանապարհների՝ խորհրդային տարիներին գործող ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցը. Մհեր Գրիգորյան
«Գործում է փոխվարչապետերի եռակողմ աշխատանքային խումբ, մենք մի քանի նիստ ունեցել ենք, գործում են նաև ենթախմբեր՝ թվով երկուսը, որոնցից մեկը փորձագիտական աշխատանքներ է իրականացնում զուտ ենթակառուցվածքների տեխնիկական բնույթի հետ կապված, մյուսը՝ իրավական, մաքսային և նմանատիպ այլ հարցերի հետ կապված»,- Աժ-ում հայտարարեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանի տարածաշրջանում կոմունիկացիայի ապաշրջափակմանը վերաբերյալ հարցին:
Փոխվարչապետը նշեց, որ առաջընթաց կա, բայց այս պահին դեռևս իրականացվում են փորձագիտական բնույթի աշխատանքներ, որոնք շատ կարևոր են հարցին ճիշտ լուծումներ տալու համար:
Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ պլանավորել էինք որոշակի իմաստով մինչև մարտի 1-ը մի զեկույց պատրաստել, բայց դա հնարավոր չի եղել, որովհետև առաջացել է հավելյալ փորձագիտական աշխատանքների անհարաժեշտություն:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ հիմնականում քննարկվում է երկաթգծերի, ավտոճանապարհների հարցը խորհրդային տարիներին գործող ենթակառուցվածքների վերականգնման համատեքստում՝ բոլոր հնարավոր ուղղություններով:
- Կառավարությունը չպատասխանեց Հրանտ Մաթևոսյանի անվան հիմնադրամին պետության կողմից չֆինանսավորելու մասին Թագուհի Թովմասյանի հարցին

Политика 17:41 24/03/2021 Армения
Обсуждается вопрос восстановления существующей в советские годы инфраструктуры железных и автомобильных дорог – М.Григорян
«Функционирует рабочая группа на уровне вице-премьеров правительств Армении, России и Азербайджана, мы провели несколько заседаний, сформированы также 2 подгруппы, одна из которых проводит экспертную работу по чисто технической природе инфраструктур, другая – работу по правовым, таможенным и другим подобным вопросам», – заявил вице-премьер Мгер Григорян на правительственном часе в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата Виктора Енгибаряна о разблокировке коммуникаций в регионе.
Вице-премьер отметил, что прогресс есть, но на данный момент все еще ведется экспертная работа, что очень важно в контексте поиска правильных решений.
По словам Мгера Григоряна, планировалось в каком-то смысле подготовить отчет к 1 марта, но сделать этого не удалось, так как возникла необходимость в дополнительной экспертной работе.
Как указал вице-премьер, в основном обсуждается вопрос железных и автомобильных дорог – в контексте восстановления существующей в советские годы инфраструктуры – по всем возможным направлениям.