Առողջություն 19:28 25/03/2021 Աշխարհում
Հաջորդ շաբաթվանից Շվեդիայի իշխանությունները կվերսկսեն «AstraZeneca» դեղամիջոցի օգտագործումը կորոնավիրուսի դեմ, բայց միայն 65-ից բարձր տարիքի մարդկանց պատվաստելու համար։ «Ռիա Նովոստիի» փոխանցմամբ այս մասին հայտնում է «Local» թերթը՝ վկայակոչելով Շվեդիայի հասարակական առողջապահական գործակալությանը։
Շվեդիայի հանրային առողջության գործակալությունը որոշում է կայացրել կասեցնել «AstraZeneca»-ի պատվաստումները մարտի 16-ին` կողմնակի ազդեցությունների մասին հաղորդագրությունների պատճառով:
«Պատվաստանյութը ծայրաստիճան լավ ազդեցություն կունենա տարեցների վրա, որոնցից շատերն ամեն օր վարակվում են COVID-19-ով ... Միևնույն ժամանակ, մենք չենք տեսնում այդ հազվագյուտ և լուրջ կողմնակի ազդեցությունների ռիսկը տարեցների մոտ»,- ասել է Շվեդիայի հասարակական առողջության գործակալության ղեկավար Յոհան Կառլսոնը:
Շվեդիայի գլխավոր համաճարակաբան Անդերս Թեգնելն ասել է, որ «AstraZeneca»-ով տարեցների պատվաստումները նախատեսվում են շաբաթվա սկզբին, «այնքան արագ, որքան տարածաշրջանները   հնարավորություն ունեն սկսելու»:

Здоровье 20:00 25/03/2021 В мире
Власти Швеции возобновят использование препарата компании AstraZeneca со следующей недели, но только для вакцинации от коронавируса людей старше 65 лет, сообщает местная газета Local со ссылкой на шведское агентство общественного здравоохранения, передает РИА НОВОСТИ.
Шведское агентство общественного здравоохранения решило приостановить 16 марта вакцинацию препаратом AstraZeneca в связи с сообщениями о побочных эффектах.
«Вакцина окажет чрезвычайно хороший эффект на пожилых людей, многие из которых ежедневно заболевают COVID-19 ... В то же время мы не наблюдаем риска возникновения этих редких и серьезных побочных эффектов у пожилых людей», - заявил глава шведского агентства общественного здравоохранения Йохан Карлсон, которого цитирует газета.
По словам главного эпидемиолога Швеции Андерса Тегнелла, вакцинация пожилых препаратом AstraZeneca запланирована на начало недели, «настолько быстро, насколько регионы смогут начать».