Տնտեսություն 16:53 25/03/2021
Հայաստանում կին ձեռներեցներն ավելի շատ են բանկային վարկավորման դիմում բիզնես սկսելու համար, քան տղամարդ ձեռներեցները․ իր նոր զեկույցում այսպիսի բացահայտում է կատարել Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն` Միացյալ Թագավարության Լավ կառավարման հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրի շրջանակներում։
Տարածած հաղորդագրության համաձայն, ուսումնասիրությունը նաև վկայում է, որ ֆինանսավորման մատչելիության բարելավումը, բավարար բիզնես ուսուցումը և ճիշտ ժամանակին աջակցությունը կարող են օգնել կանանց՝ ավելի շատ հնարավորություններից օգտվել և հավասար մասնակցություն ունենալ Հայաստանի տնտեսությունում։
IFC-ի «Տնտեսական աճը և կանանց տնտեսական հզորացումը Հայաստանում» երկամյա ծրագրի շրջանակներում կատարվել է կանանց ձեռներեցության ուսումնասիրություն՝ կանանց պատկանող ընկերությունների առջև ծառացող խոչընդոտները պարզելու և դրանց շտկմանն ուղղված առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով։ Սա շատ կարևոր է, քանի որ կանանց մասնակցությունը զբաղվածության կազմում ավելի փոքր է, իսկ գործարարության ոլորտում Հայաստանի մարդկային ռեսուրսի ներուժը սխալ է տեղաբաշխված, ինչի հետևանքով գրանցվում է ՀՆԱ-ի (համախառն ներքին արդյունքի) 14 տոկոսին համարժեք տնտեսական արդյունքի կորուստ։
Կանանց մեծամասնությունը (մոտավորապես 73 տոկոսը) նշել է, որ իրենց բնագավառում կրթված աշխատուժի պակաս կա։ Գրեթե բոլոր կին ձեռներեցներն ընդունել են, որ բացեր կան ձեռնարկատիրական գործունեությունը ճիշտ իրականացնելու համար անհրաժեշտ բիզնես գիտելիքների ու հմտությունների բնագավառում։ Թեև կին ձեռներեցներն ունեն այդ մարտահրավերներից որոշները լուծող ծառայություններից օգտվելու հնարավորություն, շատերը դեռևս չեն օգտվել դրանցից։ Դա փոխելու համար ուսումնասիրությամբ կարևորվել է առաջարկվող հնարավորությունների ծածկույթը, մատչելիությունն ու լուսաբանումը բարելավելու անհրաժեշտությունը։
Հետազոտության արդյունքների հիման վրա IFC-ի առաջնորդությամբ կին ձեռներեցների համար կազմվել են վերապատրաստման ծրագրեր։ Նպատակն է ավելի մեծ թվով կանանց խրախուսել բիզնես հիմնել, Քովիդ-19 համավարակի պայմաններում բիզնեսը տեղափոխել օնլայն տիրույթ, իրացնել ագրոբիզնեսի, էներգետիկայի, առողջապահության ոլորտներում տեխնիկական ստարտափների հնարավորությունները կամ ձևավորել մասնագիտացված ծառայություններ։
Ըստ ուսումնասիրության՝ կանանց պատկանող բիզնեսների մոտավորապես 50 տոկոսում անձնական կամ ընտանեկան խնայողություններն են օգտագործվում որպես ֆինանսավորման հիմնական աղբյուր բիզնեսը սկսելու համար՝ ի տարբերություն տղամարդկանց, որոնց պարագայում այդ ցուցանիշը 70 տոկոս է։ Կին ձեռներեցները հակված են օգտվել առևտրային բանկերի վարկային միջոցներից (22 տոկոս՝ ի հակադրություն 12 տոկոսի տղամարդ ձեռներեցների պարագայում)։ Այդուամենայնիվ, բանկային վարկերի համար պահանջվող գրավն ավելի մեծ խնդիր է կանանց համար, քանի որ ժառանգության պրակտիկան ավելի նպաստավոր է տղամարդկանց համար։ Նաև՝ հողի նկատմամբ սեփականության իրավունքը տրված է տղամարդկանց՝ որպես ընտանիքի գլուխ, և 1990-ականներին հողի սեփականաշնորհման գործընթացում կին ձեռներեցները հայտնվեցին անբարենպաստ վիճակում։
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վիկտոր Կլարկը նշել է․ «ՄԹ-ն ուրախ է աջակցելու այս ծրագրին՝ մեր Լավ կառավարման հիմնադրամի միջոցով։ Այն նպատակ ունի օգնել Հայաստանի կառավարությանը՝ բիզնեսի համար միջավայրը բարելավելու և ներդրումները խրախուսելու աշխատանքներում՝ խթանելով տնտեսական աճը և հատուկ ուշադրություն դարձնելով կանանց ձեռներեցությանը։ Հուսով ենք, որ այս ուսումնասիրությունը կբարելավի Հայաստանում կանանց պատկանող բիզնեսների առջև ծառացող խնդիրների վերաբերյալ իրազեկությունը և կնպաստի կանանց տնտեսական հզորացմանը»։
IFC-ի Հարավային Կովկասի հարցերով տարածաշրջանային տնօրենի պաշտոնակատար Ջեսպեր Կյերը նշել է․ «IFC-ի ուսումնասիրությունը բացահայտում է այն խութերն ու խոչընդոտները, որոնք կին ձեռներեցներին թույլ չեն տալիս Հայաստանում իրացնել իրենց ողջ ներուժը։ Նպատակն է միջազգային զարգացման ծրագրեր իրականացնող մյուս գործընկերների հետ օգնել պետական և մասնավոր հատվածներին՝ ավելի փաստահենք քաղաքականություններ ու ծրագրեր մշակելու և իրականացնելու հարցում։ Մենք արդեն իսկ պատրաստել ենք վերապատրաստողների, որոնք կարող են օգնել տարածված խնդիրների մի մասն՝ ի աջակցություն կին ձեռներեցների լուծելու հարցում, այսպիսով օգնելով զարգացնել  ներառական աճը Հայաստանում»։
Հաշվի առնելով Քովիդ-19 համավարակի ընթացքում երեխայի խնամքի հնարավորության բացակայությունն ու դպրոցների փակվելը՝ կին ձեռներեցները տղամարդկանց համեմատ լրացուցիչ խնդիրների են առերեսվել։ Այսպիսով, կանանց պատկանող բիզնեսներին լրացուցիչ աջակցություն է անհրաժեշտ աշխատողներին պահելու, գործող բիզնես մոդելները փոխելու և բանկային վարկերի ու պետական աջակցության ծրագրերի հասանելիությունը բարելավելու համար։ Զեկույցում խորհուրդ է տրվում ֆինանսական աջակցությունը, վերապատրաստումն ու մենթորինգը կին ձեռներեցների համար իրականացնել հետևողական կերպով՝ առավելագույն ներգործության հասնելու համար։

Economy 17:06 25/03/2021 Armenia
Women entrepreneurs in Armenia seek more bank loans to start a business than their male counterparts, reveals a new report released by IFC, a member of the World Bank Group, as part of a program implemented in partnership with the UK’s Good Governance Fund. The study further shows that improved access to finance, adequate business training, and timely support could help women seize more opportunities and become equal participants in the Armenian economy.
As part of IFC’s two-year program—Economic Growth and Economic Empowerment of Women in Armenia—the Women Entrepreneurship study was conducted to identify barriers that women-owned firms face, while also providing recommendations on how to address them. This is critical because women’s lagging participation in employment and entrepreneurship represents a misallocation of Armenia’s human resource potential, resulting in an estimated loss of economic output that is equivalent to 14 percent of GDP (gross domestic product).
The majority of women (almost 73 percent) mentioned that there was a lack of an educated workforce in their field. Nearly all women entrepreneurs acknowledged gaps in business knowledge and skillsets needed to properly conduct entrepreneurial activities. While women entrepreneurs can access services that cover some of these challenges, most of them are yet to take advantage of them. To change that, the study highlights the need to expand the reach, accessibility, and visibility of these offerings.
The findings of the survey shaped training programs for women entrepreneurs led by IFC. The aim is to encourage more women to start businesses, digitalize their businesses in the wake of the COVID-19 pandemic, explore tech startup opportunities in agribusiness, energy, health sectors, or develop specialized services.
According to the study, around 50 percent of women-owned businesses use personal or household savings as their main source of funding for starting a business, compared to almost 70 percent of their male counterparts. Women entrepreneurs tend to use funds from commercial banks (22 percent compared to 12 percent of men entrepreneurs). However, collateral—required for bank loans—is a greater challenge for women because of inheritance practices favoring men. Also, with land ownership granted to males the default head of household, the land privatization of the 1990s has put women entrepreneurs at a disadvantage.
British Chargé d'Affaires in Armenia Victor Clark said: “The UK is pleased to support this project through our Good Governance Fund. It aims to help the Armenian Government in its work to improve the environment for business and encourage investment to stimulate economic growth, with a special focus on fostering female entrepreneurship. We are hopeful that this study will improve awareness of constraints for women-owned businesses and will contribute to women’s economic empowerment in Armenia.”
Jesper Kjaer, Acting IFC Regional Manager for the South Caucasus, said: “The IFC study reveals the gaps and deterrents that prevent women entrepreneurs in Armenia from unlocking their full potential. The aim is to help the public and private sectors, along with international development partners, design and implement more evidence-based policies and programs. We have already coached a cohort of trainers, who can help address some of the common challenges to support women entrepreneurs, thereby helping drive inclusive economic growth in Armenia.”
Given the lack of childcare support and school shutdowns during the COVID-19 pandemic, women entrepreneurs face additional challenges compared to men. Therefore women-owned businesses need additional support to retain staff, change operating business models, and have improved access to bank loans and state support programs. The report recommends that financial assistance, training, and mentoring support for women entrepreneurs should be conducted concurrently for maximum impact.