Քաղաքացիներն արձագանքում են Քերոբյանին. «Ինչքան ուժ ունեք խայտառակվեք»
Էկոնոմիկայի նախարար նշանակված Վահան Քերոբյանը կրկին հայտնվել է ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի օգտատերերի քննադատությունների ու ծաղրի թիրախում։
Քերոբյանն ավետել է.
«Վիճակագրական Կոմիտեն հրապարակեց 2021թ․ փետրվարի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը՝ -5,3%: Հաշվի առնելով, որ անցած տարվա փետրվարն ուներ մեկ օր ավել՝ Հայաստանի տնտեսությունը համարյա վերականգնվել է։ Ու դա դեռ զրոյին մոտ տուրիզմի պարագայում։
Վերահաստատում եմ իմ նպատակը՝ երկնիշ տնտեսական աճ»։
Ի պատասխան սրան օգտատերերը հանդես են եկել «կառուցողական» առաջարկներով, ինչպես օրինակ փոխել օրենքն ու փետրվարը դարձնել 40 կամ 50 օր, հստակեցրել են՝ եկեք պայմանավորվենք, որ 0.5 տոկոսը երկնիշ չէ, առաջարկել են ջնջել հրապարակած թվի դիմացի մինուսն ու ամեն ինչ տեղը կընկնի։
Ներկայացնում ենք օգտատերերի մեկնաբանություններից մի քանիսն առանց խմբագրման.
«Մի ճշգրտում, Պրն Քերոբյան. երկնիշ աճն ակնկալում եք դրակա՞ն, թե՞ բացասական ցուցիչով»։
«Երկնիշ նեպլոխո, Դուք ասեք մսով ճաշ երբ ենք ուտելու?»։
«Բայց դուք հաշվի չեք առնում, որ տուրիզմից ու գյուղատնտեսությունից կորուստները երևալու են միայն աշնանը։ Միայն փետրվարով նման եզրակացություն անելը առնվազն ռիսկային է։ Արցախում մենք մեծ ծավալի ցանքատարածություններ ենք կորցրել, էլեկտրակայաններ, բիզնեսներ, որոնց տնտեսական կորուստները դեռ ոչ գնահատած, ոչ էլ հաշվարկած են»։
«Անցած տարվա փետվարի 1շաբաթ օր էր և ուներ 20 աշխատանքային օր ինչպես և էս տարվա փետրվարը, եթե տենց մանր բաներ հաշվի ենք առնում։ Իսկ ընդանուր կարաք եռանիշ աճ էլ խոստանաք, մեկա 1 ամսից ձեր կառավարությունը հրաժարական է տալու, ընտրություններց հետո էլ քիչ հավանական ա նշանակվեք»։
«Հա մեկ էլ ձեր շեֆը ասում էր փետրվարի 15 ի դրությամբ եսիմ քանի տրիլիոնի հդմ ա խփվել, 20 տոկոս ավել քան նախորդ տարի։ Բայց ըստ ավծ-ի առևտրի շրջանառությունը 8 տոկոս անկումա։ Էլի սու 30-ով գերճշգրիտ քամիա արել։))»։
«Հարկավոր է ԿԲ-ին էլ համոզել, որ մինչև ընտրություն իր հաշված թիվը, մեկ ստորակետով աջ տեղափոխի, որպեսզի Էկոնոմիկայի նախարարության հաշվարկի հետ ներդաշնակ լինի: Հակառակ դեպքում ընտրողը կմտածի ԿԲ-ն հաշվել չգիտի, կամ «չուզողություն» է անում ...»։
«Եկեք սկզբի համար պայմանավորվենք, որ 0․5-ը երկնիշ թիվ չի համարվելու ։Դ»։
«Աժ-ով ամիսը դարձրեք 40 օր, տնտեսությունը բոմբենք պարոն նախարար։ Սաղից կանցնենք»։
«Տնտեսագիտության գրքերը կարելի է այրել, այն պարագայում գնաճը երկրաչափական պրոգրեսիայով է աճում, արտաքին պետական պարտքը ավելացել է 700 մլն դոլլարով, թե բա տնտեսությունը կայունանում է: Ինչ տխուր է, որ Հայաստանում կա զանգված անկրթությամբ լեցուն, որոնց կարողանում են անիտելեկտ մարդկանց մանիպուլացնել»։
«Ինչքան ուժ ունեք խայտառակվեք»։
«Մեղա-մեղա սա ինչա խոսում, ինչ կարգի եք մարդկանց հիմարի տեղ դրել այ անամոթներ»։
«Պռոստը մի հուշում անեմ էլի, էն որ թիվը գրում ես, հետո ստորակետ հետո նորից թիվ՝ դա երկնիշ չի, իսկ մինուս նշանը դա աճը դարձնում ա անկում: Для справки էլի»։

Экономика 17:20 25/03/2021 Армения
Назначенный министром экономики Ваан Керобян снова стал объектом критики и насмешек со стороны пользователей соцсети Facebook.
Керобян принес благую весть:
«Статкомитет опубликовал индекс экономической активности за февраль 2021 год -5,3%. С учетом того, что февраль прошлого года был на один день длиннее, экономика Армении практически восстановилась. А это в условии туризма почти равного нулю.
Я подтверждаю свою цель - двузначный экономический рост».
В ответ на это пользователи выступили с «конструктивными» предложениями, типа как изменить закон и сделать февраль продолжительностью в 40 или 50 дней, пояснили - давайте договоримся, что 0,5% - это не двузначное число, предложили убрать минус перед опубликованным числом и все встанет на свои места.
Представляем некоторые из комментариев пользователей без редактирования:
«Одно уточнение, господин Керобян. Ожидаете ли вы двузначного роста с положительным или отрицательным показателем?»
«Двузначный -неплохо, вы только скажите нам, когда мы будем есть суп с мясом?»
«Но вы не учитываете, что убытки от туризма и сельского хозяйства будут видны только осенью. Делать такой вывод только по февралю, как минимум, рискованно. В Арцахе мы потеряли большое количество пахотных земель, электростанций, бизнесов, экономические потери которых еще не оценены и не подсчитаны».
«1 февраля прошлого года было суббота и в нем было 20 рабочих дней, как и в феврале этого года, если учитываете такие мелочи. А в целом, можете пообещать и трехзначный рост, все равно, через месяц ваше правительство уйдет в отставку, и маловероятно, что вас назначат после выборов».
«Да, и еще, ваш шеф говорил, что по состоянию на 15 февраля было напечатано кассовых чеков не знаю на сколько триллионов, что на 20% больше, чем в прошлом году. Но согласно данным Статкомитета торговый оборот снизился на 8%. Он опять наделал сверхточный ветер посредством Су-30?))
«Необходимо уговорить ЦБ перед выборами переместить запятую в подсчитываемом им числе на одну единицу вправо, чтобы оно гармонизировало расчету Минэкономики. В противном случае избиратель будет думать, что ЦБ не умеет считать или «является недоброжелателем» ... »
«Для начала давайте договоримся, что 0․5 не будет считаться двузначным числом».
«Через Национальное Собрание сделайте месяц длиною 40 дней, давайте «бомбить» экономику, господин министр. Всех опередим».
«Книги по экономике можно сжечь, и в случае, когда инфляция растет в геометрической прогрессии, внешний государственный долг увеличился на 700 миллионов долларов, а выговорите, что экономика стабилизируется. Печально, что в Армении есть масса необразованных людей, которые могут манипулировать неразумными людьми».
«Позорьтесь, сколько есть сил».
«Боже мой, о чем он говорит, за каких идиотов вы принимаете людей, бессовестные!?»
«Просто одно напоминание: когда пишешь число, затем запятую, затем снова число, это не двузначное число, а знак минус превращает рост в падение. Просто для справки».