Քաղաքական 14:27 26/03/2021 Հայաստան
Եղած բնակավայրերի անվտանգությունը չեք ապահովում, բայց ամեն օր մեծ-մեծ խոսում եք նոր ծրագրերից. Աբրահամյան
«Կարմիր Շուկա-Սարուշեն-Շոշ-Շուշի ավտոճանապարհը հետպատերազմյան փուլում ստեղծված իրավիճակի լավագույն ինդիկատորն է դարձել։
Խոսքս դեռ չի վերաբերվում այդ ճանապարհի շուրջ քննարկումներին, Ադրբեջանի առաջ քաշվող պայմաններին կամ դրա վերաբերյալ Ռուսաստանի մոտեցումներին։
Հետպատերազմյան փուլի ամենաշատ միջադեպերը արցախցիների և ադրբեջանցիների միջև հենց այս ճանապարհի տարբեր հատվածներում է գրանցվել։
Իսկզբանե պարզ չէր, թե ինչո՞ւ հայկական կողմը թույլատրեց ադրբեջանական ռազմական, քաղաքացիական նշանակության շարասյունների անցուդարձն այդ հատվածով և ինչո՞ւ է թույլատրում նույնիսկ այն պարագայում, երբ ադրբեջանցիներն իրենց ծայրաստիճան լկտի են պահում այդ ճանապարհով անցնելիս։
Ու սա այն պարագայում, որ որևէ փաստաթղթում ամրագրված չէ ադրբեջանցիների շարժն այս տեղամասով։
Ես դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ Ադրբեջանը նույնիսկ համատեղ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները չի կատարում, իսկ մենք անում ենք ավելին, որը դուրս է ամեն տեսակի տրամաբանությունից։
Վերջին միջադեպն այդ ճանապարհին երեկ է գրանցվել. ադրբեջանական ռազմական նշանակության մեքենաների միջից քարեր են շպրտել հայկական քաղաքացիական ավտոմեքենաների վրա։
Հայաստանի ու Արցախի որևէ կառույց ոչ միայն պատշաճ չի արձագանքել ադրբեջանական սադրանքների շարքին, որի նպատակը վախի մթնոլորտի ստեղծումն ու քաղաքացիական բնակչությանը վնաս հասցնելն է, այլ տեղի ունեցածին որևէ քայլ չի հետևել։
Օրինակ՝ այդ ճանապարհով ադրբեջանական շարժի սահմանափակում, թեկուզ, ժամանակավորապես։
Այս ճանապարհի շուրջ տեղի ունեցող միջադեպերի անարձագանք մնալը ցուցիչ է հասկանալու Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների՝ անտարբերության, հարմարվողականության, նոր զիջումների պատրաստակամ լինելուն։
Եղած բնակավայրերի անվտանգությունը չեք ապահովում, բայց ամեն օր մեծ-մեծ խոսում եք նոր ծրագրերից, կյանքը բնականոն հուն վերադարձնելուց, ինչն ավելի շատ օդ կրակելու է նման»։

Политика 15:07 26/03/2021 Армения
Абрамян: Вы даже не обеспечиваете безопасность существующих населенных пунктов, но каждый день хвастливо заявляете о новых программах
«Дорога Кармир Шука-Сарушен-Шош-Шуши стала лучшим индикатором ситуации, сложившейся в послевоенный период.
Не говоря уже об обсуждениях вокруг этой дороги, об условиях, выдвигаемых Азербайджаном, или подходах к ним России.
Больше всего инцидентов в послевоенный период между арцахцами и азербайджанцами зарегистрировано на разных участках именно этой дороги.
Изначально было неясно, почему армянская сторона разрешила движение азербайджанских военных и гражданских колонн через этот участок, и почему разрешает даже тогда, когда азербайджанцы ведут себя крайне нагло, когда проезжают по этой дороге.
И это в том случае, что ни в одном документе не прописано передвижение азербайджанцев по этому участку.
Я не говорю уже о том, что Азербайджан даже не выполняет свои обязательства по совместному заявлению, а мы делаем больше, что выходит за рамки всякой логики.
Последний инцидент на этой дороге был зарегистрирован вчера: армянские гражданские машины забросали камнями из азербайджанских машин военного назначения. Ни одна структура в Армении и Арцахе не только не отреагировала должным образом на серию азербайджанских провокаций, направленных на создание атмосферы страха и причинения вреда гражданскому населению, но и в направлении того, что произошло, не последовало никаких шагов.
Например, ограничить движение азербайджанцев по этой дороге, хотя бы временно.
Молчание вокруг инцидентов, происходящих на этой дороге, является показателем безразличия, приспособленчества и готовности властей Армении и Арцаха идти на новые уступки.
Вы даже не обеспечиваете безопасность существующих населенных пунктов, , но каждый день хвастливо заявляете о новых программах, о возвращении жизни в нормальное русло, что больше похоже на стрельбу в воздух.