Քաղաքական 14:19 29/03/2021 Հայաստան
«Ադրբեջանի նախագահը, այդ երկրի իշխանությունները Հայաստանի, ՀՀ քաղաքացու ու հայ ժողովրդի նկատմամբ տարիներ ի վեր վարել և շարունակում են վարել ատելության ու թշնամանքի քարոզի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականություն: Նույնն արել են կամ բացահայտ խրախուսում են Թուրքիայի իշխանությունները:
Ընդամենը 3 օրինակ՝
Ադրբեջանի նախագահը «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության 2021թ. մարտի 5-ի 7-րդ համագումարի ուղերձում հպարտացավ. «Երիտասարդ սերունդը մեծացել է թշնամու հանդեպ ատելության զգացումով»: Թշնամի ասելով՝ նկատի ունի Հայաստանն ու ողջ հայ ժողովրդին, որին ատում է մի ողջ սերունդ:
Թուրքիայի նախագահը 2020թ. դեկտեմբերի 10-ին Բաքվի ռազմական միջոցառման ժամանակ Արցախում պատերազմը համեմատեց Օսմանյան կայսրությունում Հայոց Ցեղսապանության և 1918 թվականի սեպտեմբերին Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերի հետ: Այդ օրը` դեկտեմբերի 10-ը, ըստ նրա, Ահմեդ Ջևադ բեյի, Նուրի փաշայի, Էնվեր փաշայի, Կովկասի իսլամական բանակի անդամների հոգիների փառավորման օրն էր:
ՄԻԵԴ-ի վճիռներով արձանագրված է, որ Ադրբեջանում հայասպանությունն ունի էթնիկ շարժառիթներ ու խրախուսվում է իշխանության մարմինների կողմից:
Ուստի, ինչ գործընթաց կամ ծրագիր էլ լինի կամ ինչ բառեր էլ օգտագործվեն՝ այս հիմնարար իրողություններն անտեսվել չեն կարող:
Սա նշանակում է, որ ՀՀ քաղաքացու, հայ ժողովրդի կյանքի, ֆիզիկական անվտանգության կամ որևէ այլ իրավունքի, Հայաստանի բնակչության բնականոն կյանքի ու խաղաղության հաշվին միակողմանի որևէ գործընթաց զարգանալ չի կարող, իսկ Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ պետական աջակցությամբ ատելությունն ու թշնամանքն Ադրբեջանում կամ Թուրքիայում ոչ միայն չի նվազել, այլ պատասխանատվություն չկրելու պատճառով ստանում է նոր դրսևորումներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հայտարարությունն ուղիղ պայմանավորված է 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների զինված հարձակումների ընթացքում ու դրանց դադարից հետո արձանագրված ու շարունակվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, ինչպես նաև հաշվի է առնում այն, որ հարցը դարձել է լայն հանրային քննարկման առարկա:
Հ.Գ. Այս լուսանկարը պատերազմի ընթացքում հատուկ պատրաստվել ու լայնորեն տարածվում էր ադրբեջանական և թուրքական սոցիալական ցանցերում` լայնորեն խրախուսելով ադրբեջանական վայրագությունները»:

Society 15:35 29/03/2021 Region
Ombudsman: The president of Azerbaijan continues implementing a policy of hatred and enmity against Armenians
The President of Azerbaijan, authorities of this country have been implementing a policy of hatred, enmity, ethnic cleansing and genocide against Armenia, citizens of Armenia and the Armenian people for years," the Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan wrote on facebook adding, the Turkish authorities have done the same or have openly encouraged the same policy.
Tatoyan shared three examples of the anti-Armenian hatred spread at the highest level of the Azerbaijani leadership.
"In his remarks at the congress of the “New Azerbaijan Party (March 5-7, 2021), the President of Azerbaijan proudly stated, “the younger generation has grown up with a hatred of the enemy." By enemy, he means Armenia and the entire Armenian people, who are hated by a whole generation.
During the military event in Baku on the 10th of December, in 2020, the President of Turkey compared the war in Artsakh with the Armenian Genocide in the Ottoman Empire and the massacre of Armenians in Baku in September of 1918. According to him, that day was a day of glorification of the souls of Ahmed Jevat Bey, Nuri Pasha, Enver Pasha, and members of the Caucasus Islamic Army.
The ECHR judgments have confirmed that killing of Armenian in Azerbaijan has ethnic motivations and is encouraged by authorities. Therefore, no matter what process, program or words are used, these foundational facts cannot be overlooked.
This means that no one-sided process can develop at the expense of the life, physical security, or any other right of the citizen of the Republic of Armenia, or the normal life and peace of the Armenian population; and, the hatred and enmity towards Armenia and the Armenian people with state support has not only not diminished in Azerbaijan or Turkey, but due to lack of any responsibility, is taking on new manifestations," wrote Tatoyan.
In the words of the Ombudsman, his statement is directly based upon and conditioned on the gross human rights violations recorded and continuing during and after the September-November 2020 armed attacks; and, it takes it into account that the issue has become the subject of widespread public debate.