Առողջություն 16:48 29/03/2021 Աշխարհում
Լոնդոնում վերջին վեց ամսում առաջին անգամ օրվա ընթացքում ոչ մի մահ չի գրանցվել կորոնավիրուսով հիվանդ մարդկանց շրջանում: Ըստ «Ինտերֆաքս»-ի, այդ մասին վկայում են Անգլիայի առողջապահական համակարգի վարչության տվյալները:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, անցյալ տարվա ապրիլին կորոնավիրուսի ճգնաժամի թեժ պահին Լոնդոնում օրական գրանցվում էր մոտ 230 մահ:
Միևնույն ժամանակ, փորձագետները կարծում են, որ քաղաքը դեռ հեռու է իր սովորական կյանքին վերադառնալուց:
«Սա ֆանտաստիկ նվաճում է, բայց մենք դեռ հեռու ենք բնականոն կյանքին վերադառնալուց», - բժիշկներից մեկի խոսքերը մեջբերել է «BBC»-ն:
Մեծ Բրիտանիայում կորոնավիրուսով հիվանդների շրջանում Լոնդոնին բաժին է ընկնում բոլոր մահվան դեպքերի մոտ 12%-ը: Մայրաքաղաքը նախորդ տարվա COVID-19-ով հիվանդների առաջին ալիքի էպիկենտրոնն էր:
«Այնուհետև Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի հիվանդանոցում ամեն օր երկու-երեք հիվանդ  էր մահանում»,-հայտնում է BBC-ն՝ հղում անելով վերակենդանացման բաժանմունքի բժիշկ Ջիմ Դաունին:
Նա հայտնել է, որ վերակենդանացման բաժանմունքում COVID-19-ով հիվանդների թիվը իջել է յոթի, և բժիշկներն ակնկալում են, որ նրանք կապաքինվեն:
Կորոնավիրուսային համաճարակի սկզբից ի վեր Լոնդոնում ախտորոշվել է 708 հազար վարակակիր, վիրուսը հայտնաբերելուց հետո 28 օրվա ընթացքում 15 հազարը մահացել են: Լոնդոնի հիվանդանոցներում ընդհանուր առմամբ տրվել է 18 հազար մահվան վկայական, որի պատճառը նշում է COVID-19-ը:

Здоровье 17:04 29/03/2021 В мире
В Лондоне впервые за шесть месяцев за сутки не зафиксировали ни одного случая смерти среди людей с коронавирусом, у которых выявили инфекцию в течение последних 28 дней. Об этом пишет Интерфакс со ссылкой на данные Управления системы здравоохранения Англии.
Как сообщает телерадиокорпорация "Би-би-си", в разгар коронавирусного кризиса в апреле прошлого года в Лондоне за день фиксировали около 230 летальных исходов, связанных с COVID-19.
При этом эксперты считают, что город еще далек от возвращения к привычной жизни.
"Это фантастическое достижение, но мы еще далеки от возвращения к нормальной жизни", - цитирует "Би-би-си" слова одного из врачей.
На Лондон приходится около 12% всех смертей среди людей с коронавирусом в Великобритании. Столица была эпицентром первой волны COVID-19 в прошлом году.
Тогда в больнице Университетского колледжа Лондона каждые пару дней умирали по два-три пациента, сообщает "Би-би-си", ссылаясь на врача интенсивной терапии Джима Дауна.
"Число пациентов с COVID-19 в отделении интенсивной терапии снизилось до семи, и мы ожидаем, что они поправятся", - сказал Джим Даун.
С начала пандемии коронавируса в Лондоне диагностировали 708 тыс. заражений, 15 тыс. скончались в течение 28 дней после выявления вируса. Всего в лондонских больницах издано 18 тыс. свидетельств о смерти, причиной в которых указан COVID-19.