Քաղաքական 10:46 30/03/2021 Հայաստան
«Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցությունը մեկնարկել է Քաղաքական առաջնորդների դպրոց՝  «Հետպատերազմյան Հայաստանի առջև ծառացած ներքին ու արտաքին մարտահրավերները» թեմայով, որն անցկացվեց մարտի 27-ին և 29-ին:
Կուսակցության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, հարյուրից ավելի հայտերից ընտրվել էր 50 մասնակից, որոնք երկու օրերի ընթացքում լսեցին քաղաքագետներ Արամ Սաֆարյանին, Գարիկ Քեռյանին, Գրիգոր Բալասանյանին, վրացագետ Ջոննի Մելիքյանին և քաղաքական մեկնաբան Արշալույս Մղդեսյանին:
Քննարկումների հիմնական առանցքը ներկայիս ներքաղաքական իրավիճակն էր, հետպատերազմյան իրողությունները, միջազգային հարաբերություններում Հայաստանի Հանրապետության մոտեցումներն ու սպասելիքներն առաջիկայում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից: Առանձնահատուկ քննարկվել են նաև այն խոչընդոտները, որոնք չեն թողնում երկրում հաստատել սոցիալական արդարություն:
Կուսակցության նախագահ Արման Ղուկասյանի խոսքով, Քաղաքական առաջնորդների դպրոցի գաղափարը վաղուց էր ծնվել ու դեռ անցյալ տարի պետք է կյանքի կոչվեր, սակայն սկզբում կորոնավիրուսը, իսկ այնուհետ նաև պատերազմը խոչընդոտ հանդիսացան: Նա նշել է, որ նման քննարկումները կարևոր են, քանի որ հնարավորություն են ընձեռում քննարկել առկա զարգացումները և փորձել հասկանալ, թե ինչ է սպասվում առջևում:
Քաղաքական առաջնորդների դպրոցի համակարգող, կուսակցության փոխնախագահ Ծովինար Կոստանյանի խոսքով էլ, այսչափ քաղաքականացված երկրում, ինչպիսին է Հայաստանը, չափազանց կարևոր է աշխատել երիտասարդների հետ նման ձևաչափերում:
«Թյուր է այն կարծիքը, թե Քաղաքական առաջնորդների դպրոցները, որոնք կազմակերպվում են կուսակցությունների կամ քաղաքական այլ միավորների կողմից, պարտադիր նշանակում են, որ դասընթացներն ավարտողները պետք է դառնան կուսակցական: Մենք նման խնդիր չենք հետապնդում, պարզապես ցանկանում ենք անմիջական շփման միջոցով քննարկել իրողությունները, ներքաղաքական զարգացումները ու շփվել երիտասարդների հետ, որոնք անտարբեր չեն երկրի ներկայի և ապագայի նկատմամբ»,- ասել է նա՝ տեղեկացնելով, որ դպրոցը շարունակական է լինելու:

Политика 12:03 30/03/2021 Армения
27 и 29 марта партия «Во имя социальной справедливости» провела первую Школу политических лидеров по теме «Внутренние и внешние вызовы, стоящие перед послевоенной Арменией».
Из более чем сотни заявок было отобрано 50 участников, которые в течение двух дней прослушали доклады политологов Арама Сафаряна, Гарика Керяна, Григора Баласаняна, эксперта по Грузии Джонни Меликяна и политического обозревателя Аршалуйса Мгдесяна. В центре внимания дискуссий была текущая внутриполитическая ситуация, послевоенные реалии, подходы Республики Армения в международных отношениях и ожидания от предстоящих внеочередных парламентских выборов.
Особо обсуждались существующие препятствия, которые мешают установлению социальной справедливости в стране.
По словам председателя партии Армана Гукасяна, идея проведения Школы политических лидеров родилась давно и должна была быть реализована еще в прошлом году, но откладывалась сначала из-за коронавируса, а затем и войны в Арцахе. Он отметил, что такие обсуждения важны, потому что дают возможность обсудить текущие события и попытаться понять, что нас ждет впереди.
По словам координатора Школы политических лидеров и вице-президента партии Цовинар Костанян, в такой политизированной стране, как Армения, чрезвычайно важно работать с молодежью в подобных форматах:
«Существует неправильное представление о том, что Школы политических лидеров, организованные партиями или другими политическими субъектами, обязательно означают, что выпускники должны вступить в ряды партии. Мы не преследуем подобной цели, наша цель- обсудить реалии, внутриполитические события и пообщаться с молодыми людьми, которым небезразлично настоящее и будущее своей страны», - сказала она, добавив, что школа будет иметь продолжение.