Քաղաքական 09:35 31/03/2021 Հայաստան
Իսրայելի այսպես կոչված դաշնակից և հրեաների բարեկամ Ադրբեջանը ՄԱԿ-ում դավաճանում է Իսրայելին. Սասունյան
Երեք տասնամյակների ընթացքում Իսրայելի կառավարությունը և ամերիկացի հրեա    ղեկավարներն ավելորդ և անարժան գովեստներ են շռայլել Ադրբեջանի հասցեին՝  հրեական համայնքի նկատմամբ ենթադրյալ հանդուրժողականության և Իսրայելի հետ բարեկամության համար: Իսրայելցի ղեկավարներն ու հայտնի ամերիկացի հրեաները մի քանի անգամ այցելել են Բաքու՝ փառաբանելով Ադրբեջանի կառավարությանը և պարծենալով իրենց միջև եղած հատուկ մտերմությամբ:
Սա վերին աստիճանի կեղծավորություն է։ Ճշմարտությունն այն է, որ Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև հարաբերությունները ոչ մի կապ չունեն Բաքվում հրեաների նկատմամբ վերաբերմունքի  հետ: Երկու երկրները հիմնականում զբաղված են փոխադարձ շահագործմամբ՝ անտեսելով մարդասիրական և բարոյական բոլոր նկատառումները: Ադրբեջանն Իսրայելից գնել է միլիարդավոր դոլարների ժամանակակից մահացու զենք՝ ադրբեջանական նավթն Իսրայելին վաճառելու դիմաց, որն իր նավթի 40 տոկոսը ներկրում է Ադրբեջանից: Ամոթալի է, որ Հոլոքոստի զոհերի հետնորդները զինում են Ադրբեջանին՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածների ժառանգներին սպանելու համար որոշ գումարի դիմաց․․․
Իսրայելն Ադրբեջանի հետ լավ հարաբերություններ պահպանելու ևս երկու պատճառ ունի: Առաջին, Իսրայելի շահն է՝ հետախուզական տվյալներ հավաքել Իրանի վերաբերյալ և մուտքի հնարավորություն ունենալ Ադրբեջանի օդանավակայաններ Իրանի միջուկային պաշարների վրա իսրայելական հարձակման դեպքում: Հավանաբար սա նկատի ուներ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, երբ իր երկրի հարաբերությունները Իսրայելի հետ համեմատում էր սառցալեռան հետ. «Դրա ինը տասներորդական մասը ջրի տակ է»:
Իսրայելի համար երկրորդ պատճառը՝ մուսուլմանական երկրի հետ լավ հարաբերությունների հաստատումն է, հաշվի առնելով արաբա-իսրայելական հակամարտությունը և մահմեդական աշխարհից դրա մեկուսացումը: Այնուամենայնիվ, Իսրայելի և արաբական մի շարք երկրների վերջին մերձեցման լույսի ներքո, Իսրայելի համար Ադրբեջանի արժեքն այս առումով նվազում է:
Մյուս կողմից, Ադրբեջանն ակնկալում է առավելագույնի հասցնել իր քաղաքական շահերը Միացյալ Նահանգներում՝ օգտվելով Իսրայելի և ամերիկացի հրեաների ազդեցությունից Վաշինգտոնում՝ հակազդելու Ամերիկայի հայկական լոբբիին:
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանն ու Իսրայելը թաքցնում են իրենց հարաբերություններին    խանգարող մի քանի հարցեր։ Առաջին հերթին, Իսրայելը 1993 թվականին բացել է իր դեսպանատունը Բաքվում, մինչդեռ Ադրբեջանը հրաժարվել է բացել իր դեսպանատունը կամ նույնիսկ  հյուպատոսությունը Իսրայելում՝ մտահոգվելով արաբական և մահմեդական ժողովուրդների, հատկապես Իրանի հետ, իր հարաբերությունների համար: Միայն այս փաստը հերքում է երկու երկրների թվացյալ բարեկամական հարաբերությունները:
Մեկ այլ հակասություն՝ Ադրբեջանի հակաիսրայելական քվեներն ու ելույթները ՄԱԿ-ում և Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում: Ադրբեջանի կողմից Իսրայելի վերջին քննադատական գործողությունը տեղի ունեցավ 2021 թ. մարտի 18-ին Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում կայացած ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նիստում:
Ադրբեջանի հաճախակի ջատագով Սայմըն Վիզընտալի կենտրոնը, անմիջապես  դատապարտեց ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցչի ելույթը՝ խստորեն մեղադրելով Ադրբեջանին՝ «հրեական պետության դեմ փաստացի «արյունալի զրպարտություն» անելու մեջ»։
Խոսելով Խորհրդի օրակարգի 7-րդ կետի`«Պաղեստինում և այլ գրավյալ արաբական տարածքներում մարդու իրավունքների իրավիճակի» մասին, մարտի 18-ին ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական առաքելության երրորդ քարտուղար Քամրան Սեյֆուլաևը երեք րոպեանոց ելույթ ունեցավ՝ խստիվ քննադատելով պաղեստինցիների նկատմամբ Իսրայելի պետության վերաբերմունքը: Ահա թե ինչ ասաց նա. «Պատիվ ունեմ փոխանցել այս հայտարարությունը Չեզոք երկրների շարժման անունից [Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարժման նախագահն է, որը բաղկացած է 120 երկրներից]։
Երկար տարիներ Չեզոք երկրների շարժումը պահպանել է համերաշխության հաստատ դիրքորոշում պաղեստինյան ժողովրդի և նրա արդար դատի հետ և դատապարտել է Իսրայելի կողմից մարդու իրավունքների ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի զանգվածային, բացահայտ և համակարգված խախտումները:
Շարժումը նաև ընդգծում է Պաղեստինի ժողովրդին օգնելու համար քաղաքական, տնտեսական և մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու շարունակականության անհրաժեշտությունը և ամրապնդելու նրանց կայունությունն ու ջանքերը` ուղղված իրենց օրինական ազգային նկրտումների իրականացմանը, ներառյալ ինքնորոշման և ազատության անքակտելի իրավունքը իրենց Պաղեստինի անկախ պետությունում:
Մենք ընդունում և բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ-ի և նրա գործակալությունների, մասնավորապես`Մերձավոր Արևելքում պաղեստինցի փախստականների ՄԱԿ-ի օգնության և աշխատանքների գործակալության և Պաղեստինի ժողովրդի անքակտելի իրավունքների իրականացման կոմիտեի ջանքերը: Շարժումը խրախուսում է նրանց աջակցության շարունակումը: Շարժումը գնահատանքով է նշում Գլխավոր քարտուղարի զեկույցը Մարդու իրավունքների խորհրդի 43-րդ նստաշրջանիններկայացված գրավյալ սիրիական Գոլանում իսրայելական բնակավայրերի վերաբերյալ:
Շարժումն իր լուրջ մտահոգությունն է հայտնում իսրայելական բնակավայրերի քաղաքականության և դրա հետ կապված գործողությունների շարունակման վերաբերյալ, ներառյալ բնակավայրերի ընդլայնումը, հողերի սեփականազրկումը, տների քանդումը և գույքի բռնագրավումն ու ոչնչացումը, ինչը փոխել է գրավյալ տարածքների ու գրավյալ սիրիական Գոլանի ֆիզիկական բնութագիրն ու ժողովրդագրական կազմը:
Գլխավոր ասամբլեան, Անվտանգության խորհուրդը և Մարդու իրավունքների խորհուրդը հաստատել են, որ իսրայելական բնակավայրերի կառուցումն ու ընդլայնումը և հարակից այլ գործողությունները Պաղեստինի գրավյալ տարածքում և գրավյալ սիրիական Գոլանում անօրինական են՝ միջազգային իրավունքի համաձայն: Շարժումը խորապես մտահոգված է ՄԱԿ-ի բազմաթիվ պաշտոնական զեկույցներով, մասնավորապես՝ Գլխավոր քարտուղարի վերջին զեկույցով, որը վերահաստատել է Պաղեստինի ժողովրդի մարդու իրավունքների շարունակական ոտնահարումները իսրայելական ուժի կողմից գրավյալ Պաղեստինի  պետության ամբողջ տարածքում:
Այս առումով, Շարժումը միջազգային հանրությանը կոչ է անում ճնշում գործադրել, որպեսզի անմիջապես դադարեցվի Իսրայելի կողմից այս անօրինական միտումների շարունակումը, ինչը միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտում է:
Ավելին, Շարժումը հաստատապես համոզված է, որ Իսրայելը, որպես բռնազավթող տերություն, պետք է պատասխանատվություն կրի, ինչպես մարդու իրավունքների միջազգային օրենսդրության, այնպես էլ միջազգային մարդասիրական իրավունքի համակարգված խախտումների համար արաբական բոլոր գրավյալ տարածքներում, ներառյալ սիրիական Գոլանում:
Շարժումն ընդգծում է, որ Իսրայելը, որպես բռնազավթող տերություն, պետք է անհապաղ ազատ արձակի պաղեստինցի բոլոր բանտարկյալներին, հատկապես երեխաներին ու կանանց: Այն նաև պետք է դադարեցնի միջազգային իրավունքի լուրջ խախտումները և լիովին վերացնի Գազայի շրջափակումը՝ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ շարունակվող պատժիչ միջոցները վերացնելու համար և ազատ արձակի կալանքի տակ գտնվող պաղեստինցի երեխաներին՝ համաձայն միջազգային ստանդարտների, մասնավորապես՝ «Երեխայի իրավունքների մասին» համաձայնագրի:
Ամփոփելով, Շարժումն իր լիակատար աջակցությունն է հայտնում Պաղեստինի պետության կառավարությանը՝ Պաղեստինի պետության տարածքների բռնազավթմանը վերջ դնելու և Պաղեստինի ժողովրդի օրինական իրավունքներն իրականացնելու ուղղությամբ շարունակական ջանքերին»:
Զավեշտալի է, որ Սայմըն Վիզընտալի կենտրոնի պաշտոնյաները տարիներ շարունակ Ադրբեջանին քծնելուց, բազմիցս այդ երկիր այցելելուց և նրան որպես Իսրայելի մտերիմ բարեկամ գովաբանելուց հետո, այժմ բողոքում են Իսրայելի հասցեին Բաքվի կոշտ քննադատությունից: Հուսով եմ, որ հրեա և իսրայելցի ղեկավարները գիտակցում են, որ այս տարիների ընթացքում Ադրբեջանը խաբել է իրենց և սովորել են այն ուսանելի դասը, որ չի կարելի վստահել ոչխարի մորթով գայլին: Նրանք պետք է նաև գիտակցեն, որ, ինչպես ասացվածքն է ասում․ «շների հետ քնողն արթնանում է լվերով»: Իսրայելցի և հրեա պաշտոնյաները կարծես թե ոչինչ չեն սովորել Թուրքիայի կողմից խաբված լինելու իրենց փորձից:
Տասնամյակներ շարունակ Թուրքիային աջակցելուց հետո, նույնիսկ խայտառակ կերպով խոչընդոտելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը Կոնգրեսում, իսրայելցի և հրեա պաշտոնյաները այժմ մեղադրում են Թուրքիային հակասեմականության և Իսրայելի նկատմամբ թշնամանքի մեջ: Հայերը տարիներ շարունակ զգուշացնում էին նրանց, որ չվստահեն Թուրքիային, և որ նրանց կհարվածեն թիկունքից ամենաանսպասելի պահին, սակայն ապարդյուն:
Փոխադարձ շահագործման այս գռեհիկ խաղում իսրայելացիներն ու ամերիկացի հրեաները մնացին դատարկաձեռն։ Նույնը կատարվում է նաև Ադրբեջանի հետ նրանց հարաբերություններում: Ավելի վատ կլինի, եթե նրանք արագ ուշքի չգան:
Չի կարելի ամեն ինչ գնահատել միայն նավթով, զենքով ու փողով: Շատ ավելի արժեքավոր բաներ կան մարդկության, արդարության և ճշմարտացիության նման, քան ֆինանսական ու անձնական շահը: Սակայն այս անձնասիրական աշխարհում գրեթե անհնարին է նման պարկեշտ վարքագիծ ակնկալել․․․

Politics 10:45 31/03/2021 Armenia
For three decades, the government of Israel and Jewish-American leaders have been showering Azerbaijan with excessive and undeserved praise for its alleged tolerance for its Jewish community and friendship with Israel. There have been several visits by Israeli leaders and prominent Jewish-Americans to Baku, glorifying the government of Azerbaijan and flaunting the special affinity between them.
This is hypocrisy of the highest form. The truth is that relations between Azerbaijan and Israel have nothing to do with the treatment of Jews in Baku. The two countries are basically engaged in mutual exploitation, ignoring all humanitarian and ethical concerns. Azerbaijan has purchased billions of dollars of advanced lethal weapons from Israel in exchange for the sale of Azeri oil to Israel, which imports 40% of its oil from Azerbaijan. It is disgraceful that descendants of the Holocaust are arming Azerbaijan to kill survivors of the Armenian Genocide for a fistful of dollars!
Israel has two other reasons for maintaining good relations with Azerbaijan. The first is Israel’s interest in gathering intelligence on Iran and having access to Azerbaijan’s airfields in case of an Israeli attack on Iran’s nuclear stockpile. This is probably what Azerbaijan’s President Ilham Aliyev meant when he compared his country’s relations with Israel to an iceberg: “Nine-tenths of it is below the surface.” Israel’s second reason is to cultivate good relations with a Muslim country, given the Arab-Israeli conflict and its isolation from the Muslim world. However, in light of the recent rapprochement between Israel and several Arab nations, the value of Azerbaijan to Israel in this regard is diminishing.
On the other hand, Azerbaijan expects to maximize its political interests in the United States by benefiting from the influence of Israel and Jewish-Americans in Washington, to counter the Armenian-American lobby.
Nevertheless, Azerbaijan and Israel are concealing some of the irritants in their relationship. First of all, Israel has opened its Embassy in Baku in 1993, whereas Azerbaijan has refused to open its Embassy or even a Consulate in Israel, out of concern for its relations with Arab and Muslim nations, particularly Iran. This fact alone belies the supposed friendly relations between the two countries.
Another contradiction is Azerbaijan’s anti-Israel votes and speeches at the United Nations and the Organization of Islamic Cooperation. Azerbaijan’s most recent critical action of Israel occurred at the United Nations Human Rights Council meeting in Geneva, Switzerland on March 18, 2021.
The Simon Wiesenthal Center, a frequent apologist for Azerbaijan, quickly condemned the Azeri Representative’s remarks at the UN by harshly accusing Azerbaijan of committing “a virtual ‘blood-libel’ against the Jewish state.”
Speaking on item 7 of the Council’s agenda, “human rights situation in Palestine and other occupied Arab territories,” Kamran Seyfullayev, Third Secretary at the Permanent Mission of Azerbaijan to the UN in Geneva, gave a three-minute speech on March 18, in which he severely criticized the treatment of Palestinians by the State of Israel. Here is what he said:
“I have the honor to deliver this statement on behalf of the Non-Aligned Movement (NAM) [Azerbaijan’s President Ilham Aliyev is the Chairman of the movement which is composed of 120 countries].
“For many years, the Non-Aligned Movement has maintained a firm position of solidarity with the Palestinian people and their just cause, and the condemnation of massive, flagrant and systematic violations of human rights and of international humanitarian law committed by Israel.
“The NAM also underscores the need to continue providing political, economic and humanitarian support to assist the Palestinian people and to bolster their resilience and efforts aimed at achieving their legitimate national aspirations, including their inalienable right to self-determination and freedom in their independent State of Palestine.
“We recognize and commend the efforts of the United Nations and its agencies and particularly the United Nations Relief and Works Agency for Palestine refugees in the Near East and the Committee of Exercise of the Inalienable Rights of the Palestinian people. The Movement encourages continuation of their support. The NAM takes note with appreciation of the report of the Secretary General presented to the 43rd Session of the Human Rights Council on the Israeli settlements in the occupied Syrian Golan.
“The NAM expresses its grave concern at the continuing Israeli settlement policy and related activities, including the expansion of settlements, the expropriation of land, the demolition of houses, and the confiscation and destruction of property, which has changed the physical character and demographic composition of the occupied territories and the occupied Syrian Golan.
“The General Assembly, the Security Council and the Human Rights Council have all confirmed that the construction and expansion of Israeli settlements and other related activities in the occupied Palestinian Territory and the occupied Syrian Golan are illegal under international law. The NAM is also deeply concerned over numerous UN official reports, particularly by the recent report of the Secretary General, which have reaffirmed the continued human rights violations of the Palestinian people by Israeli force, throughout the occupied State of Palestine.
“In this regard, the NAM urges the international community to exert its pressure in order to cease immediately the continuation of this illegal trend by Israel which is a blatant violation of international law.
“Furthermore, the NAM strongly believes that Israel, as the occupying power, has to be held accountable for its continued grave and systematic violations of both international human rights law and international humanitarian law in all occupied Arab territories, including Syrian Golan.
“The NAM emphasizes that Israel, as the occupying power, should immediately release all Palestinian prisoners, particularly children and women. It should also cease serious violations of international law and fully lift the blockade of Gaza to remedy the ongoing punitive measures against the civilian population and release Palestinian children in detention in accordance with international standards, in particular the Convention on the Rights of the Child.
“In conclusion, the NAM extends its full support to the Government of the State of Palestine in its ongoing efforts to put an end to the occupation of the land of the State of Palestine and realize the legitimate rights of the Palestinian people.”
It is ironic that the Simon Wiesenthal Center officials, after years of kowtowing to Azerbaijan, repeatedly visiting that country, and praising it as a close friend of Israel, are now complaining about Baku’s harsh criticism of Israel. I hope Jewish and Israeli leaders realize that they have been fooled by Azerbaijan all these years and learn the valuable lesson that a wolf in sheep’s clothing cannot be trusted. They should also realize that, as the saying goes, when you go to bed with dogs, you wake up with fleas. Israeli and Jewish officials do not seem to have learned anything from their experience of being deceived by Turkey. After decades of backing Turkey, even going as far shamefully blocking the congressional recognition of the Armenian Genocide, Israeli and Jewish officials are now accusing Turkey of anti-Semitism and hostility to Israel. Armenians kept warning them for years, to no avail, not to trust Turkey and that they will be stabbed in the back when they least suspect it. In this vulgar game of mutual exploitation, Israelis and Jewish Americans got the short end of the stick. The same thing is happening now in their relations with Azerbaijan. It will only get worse, unless they quickly come to their senses.
Not everything should be measured by oil, weapons and money. There is something much more valuable like humanity, justice and truthfulness than financial gain and self-interest. But in this selfish world, it is too much to expect such decent behavior!