Քաղաքական 10:00 31/03/2021 Հայաստան
Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի շարժական ավանները կգործարկվեն ապրիլի 5-ից ոչ ուշ, իսկ խաղաղապահների համար շարժական հիվանդանոցը կբացվի ապրիլի վերջին: ՌԴ ՊՆ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին լրագրողներին ասել է Պաշտպանության փոխնախարար, բանակի գեներալ Դմիտրի Բուլգակովը:
Նա մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկ այլ՝ 250 խաղաղապահի համար նախատեսած բլոկ-մոդուլային ավանի բացման արարողությանը: Նման ավաններում յուրաքանչյուր բնակելի մոդուլ գործում է փակ ցիկլով:
«Այսօրվա դրությամբ մենք ավարտում ենք 25 նման ավանների կառուցումը, սարքավորումների տեղադրումը, գործարկումն ու կարգաբերումն ընթացքի մեջ են: Բոլորը շահագործման կհանձնվեն ոչ ուշ, քան մինչև ապրիլի 5-ը, այսինքն՝ մեր բոլոր խաղաղապահները կտեղավորվեն»,- ասել է բանակի գեներալը:
Բուլգակովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի որոշմամբ էլ Արցախում կառուցվում է շարժական հիվանդանոց, որտեղ, անհրաժեշտության դեպքում, խաղաղապահներին կտրամադրվի որակյալ օգնություն հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման կողմից:
Ռազմական գերատեսչության ղեկավարի տեղակալը պարզաբանել է, որ շարժական հիվանդանոցի տեղադրումը կսկսվի ոչ ուշ, քան ապրիլի 5-7-ը, և այն կավարտվի ամսվա վերջին:
«Ապրիլի վերջին մենք պետք է ավարտենք մեր խաղաղապահ ուժերի ամբողջական տեղակայումը բոլոր ուղղություններով»,- հավելել է ռազմական գերատեսչության ղեկավարի տեղակալը:
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ արդեն մի քանի տարի է, ինչ ռազմական գերատեսչությունը Ռուսաստանի զինված ուժերի համար կառուցում է բլոկ-մոդուլային ավաններ՝ Ռուսաստանի հեռավոր շրջաններում, դժվարամատչելի վայրերում, մասնավորապես՝ հյուսիսում: Նման ավանները մշակված և փորձարկված լուծումներ են:
Երեք ամսից էլ պակաս ժամանակահատվածում Արցախում կառուցվել և շահագործման են հանձնվել Ստեփանակերտի, Գետավանի, Մարտունու, Ասկերանի 12 բլոկ-մոդուլային ավաններ: Մոտ ապագայում նման քաղաքները կհավաքվեն Սիսիան -2, Ճարտար, Լաչին, Սոս, Կարմիր Շուկա, Մարտակերտ, Շուշի և այլ բնակավայրերում:
Ավանների շինարարության մեջ ներգրավված էր 589 ռազմական շինարար և 45 միավոր տեխնիկա: Բացի այդ, ռազմական գերատեսչության նյութատեխնիկական ապահովման մասնագետները լրացուցիչ աշխատանքներ են իրականացնում բլոկ-մոդուլային ավանների հարակից տարածքներում կանաչապատման բարելավման և ծառերի տնկման ուղղությամբ:
Քաղաքներում գտնվող մոդուլները հագեցած են մահճակալներով, զգեստապահարաններով, սեղաններով և աթոռներով, լոգարաններով, ինչպես նաև կենցաղային տեխնիկայով (լվացքի մեքենաներ, հեռուստացույցներ, օդորակիչներ, կաթսաներ): Յուրաքանչյուր քաղաքի տարածքում կա մարզադահլիճ արհեստական խոտածածկով, լոգարան, բժշկական կենտրոն, չորանոց, հագուստի մաքրման սենյակ, հանգստի սենյակ, գրասենյակ, պահեստ, ճաշարան և մթերային խանութ:

Politics 12:12 31/03/2021 NKR
Mobile towns for the Russian peacekeeping contingent in Artsakh (Nagorno-Karabakh) will be put into operation no later than April 5, and a mobile hospital will be opened for the peacekeepers by the end of April, Russia's Deputy Defense Minister Dmitry Bulgakov told reporters.
Dmitry Bulgakov took part in the opening ceremony and settlement of the next block-modular town for 250 places for peacekeepers in Stepanakert. Each residential module in such a town operates on a closed cycle, the Russian Defense Ministry reported on Wednesday.
“Today we are completing the equipment of 25 such townships, commissioning and adjustment are in progress. No later than April 5, everything will be put into operation, that is, all our peacekeepers will be equipped," he said.
Bulgakov said that also by the decision of Russian Defense Minister Sergei Shoigu, a mobile hospital is being built in Nagorno-Karabakh, where, if necessary, the peacekeepers will be provided with qualified assistance by the special purpose medical detachment. The deputy head of the military department said that the assembly of the mobile hospital will begin no later than April 5-7, by the end of the month it should be completed.
"By the end of April, we must complete the full arrangement of our peacekeeping forces in all areas," the deputy head of the military department added.
The deputy minister recalled that the military department has for several years been building block-modular towns for the Russian Armed Forces in remote regions and in hard-to-reach areas on the territory of Russia, in particular, in the Far North. This type of town is a proven solution.
In less than three months, 12 block-modular towns in Stepanakert, Getavan, Karakend, Khachmach, Martuni, and Askeran were built and put into operation in Nagorno-Karabakh. In the near future, such towns will be assembled in Sisian-2, Chartar, Lachin, Sos, Karmir Shuka, Martakert, Shushi and other settlements.
589 military builders and 45 pieces of equipment are involved in the construction of the towns. In addition, the logistics specialists of the military department are carrying out additional work on the improvement and landscaping of the territories adjacent to the block-modular towns.
The modules in the towns are equipped with beds, wardrobes, tables and chairs, shower cabins, as well as household appliances (washing machines, televisions, air conditioners, boilers). On the territory of each camps there are a gym with artificial turf, a bathhouse, a medical center, a dryer, a clothing cleaning room, a leisure room, an office, a storage room, a canteen, and a grocery store.