Իրավունք 11:34 31/03/2021 Հայաստան
Եթե օրենքը նախատեսեր՝ մարդուն կարելի է 10 անգամ տարբեր հիմքերով արդարացնել, 10 անգամ արդարացվելու էր. Ռ. Քոչարյանի պաշտպան
«Սահմանադրական դատարանն ասաց՝  Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդածը հակասում է  Սահմանադրությանն ու անվավեր է: Պետք է փաստել, որ այդ հոդվածն այլևս չկա: Հիմա՝ գոյություն չունեցող հոդվածով շարունակվում է  քրեական հետապնդումը»,- «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Իմպուլս» հաղորդման ժամանակ ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմ անդամ Հայկ Ալումյանը:
Նա նշել է, որ սա նշանակում է՝ սրանից ավելի ծայրահեղ, ավելի լուրջ իրավախախտում, որն արդեն սահմանակից է հանցաքին, դժվար է  պատկերացնել, հանցանք՝ դատարանի կողմից:
«Սա իրավաբանական տեսանկյունից բացարձակ գռեհիկ իրավախախտում կարելի է համարել»,- նշել է փաստաբանը:
Նա ասել է, որ եթե Սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործը քննող Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը չդադարեցնի քրեական հեապնդումը 300.1 հոդվածով, ամենայն հավանականությամբ, հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնեն, որովհետև հենց այս պահին էլ, ըստ իրենց գնահատմամբ, արդեն իսկ գոյություն ունի և շարունակվում է հանցագործության դեպքը, այն է՝ գոյություն չունեցող հոդվածով անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում է  իրականացվում:
Ռ.Քոչարյանի պաշտպանի խոսքով, դատարանը պարտավոր էր քրեական հետապնդումը դադարեցնել անկախ իրենք համապատասխան միջնորդությունը ներկայացրել են կամ չեն ներկայացրել:
Հարցին՝ եթե վաղ թե ուշ այս գործը պետք է կարճվի, ի՞նչ իմաստ ուներ, որ երեկվա դատական նիստին դատախազները չէին ներկայացել, Հայկ Ալումյանը պատասխանել է. «Չգիտեմ՝ ինչ պլաններ ունեն ապագայի համար: Տպավորությունն այն է, որ այս գործի կարճվելու հետ չհամակերպվողը դատախազությունում չի նստած, մի քիչ այն կողմ՝ դեպի Հանրապետության հրապարակ, հենց դիմացի կողմը: Այնտեղ նստածը չի համակերպվում, հիմա միջոցներ է փնտրում կամ հանձնարարություն է իջեցված բոլոր՝ կապ չունի օրինական, անօրինական,  բայց օրինական ճանապարհ չկա, ինչ-որ ձևով ռեանիմացնել այս քրեական հետապնդումը»:
Նա նշել է, որ խորը մոլորության մեջ են գտնվում այն մարդիկ, ովքեր կարծում են, որ օրենքի շրջանակում կարող են վերաորակել մեղադրանքն ու նոր հոդվածով քրեական հետապնդում իրականացնել Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուս մեղադրյալների նկատմամբ. «Քրեական դատավարական ընթացակարգ չկա, որի միջոցով դա հնարավոր է անել առանց օրենքն ուղղակի ոտնատակ տալու»:
Հայկ Ալումյանը նշել է, որ հիմա մանիպուլյացիաներ են գնում, թե «մարտի 1»-ի 10 զոհերի գործը փակվեց. «Տաս զոհերի վերաբերյալ  գործը հիմա դատարանում գտնվող գործի հետ ընդհանրապես ընդհանուր ոչ մի բան չունի, բացի նրանից, որ այդ երկու գործը վերաբերում է նույն օրվա նույն իրադարաձություններին, բայց քննվում են այդ դեպքերի հետ կապված տարբեր հանգամանքներ:
Եթե տաս զոհերի խնդիր է, հետաքրքրվեք, թե Հատուկ քննչական ծառայությունը ինչու մինչև հիմա մեկի սպանության հանգամանքները չի բացահայտել»:
Փաստաբանն ասել է՝ ունեն բազմաթիվ փաստարկներ, որ այս գործն իրականում շինծու, ոչնչի վրա չհիմնված գործ է:
«ՍԴ որոշումն էլ է արդարացման ձև: Եթե անձին մեղադրում են մի հոդվածի մեջ, որը  հակասահմանադրական է, հետևաբար իրեն մեղադրում են մի արարքի մեջ, որը հանցագործություն չէ: ՍԴ-ն ասաց՝ այն հոդվածը, որով մեղադրում եք, հակասահմանադրական է, այսինքն այդպիսի արարքը չպետք է լիներ քրեորեն պատժելի: Սա նշանակում է, որ մեր պաշտպանյալն այդ մեղադրանքով արդարացված է: Հենց ուղիղ դա է նշանակում:
Դատավարության ցանկացած փուլում մենք ունեինք ոչ պակաս ծանրակշիռ փաստարկներ, եթե յուրաքանչյուրի վերաբերյալ օբյեկտիվ քննություն լիներ, տասնապատիկ արդարացումներ պետք է լինեին: Եթե օրենքը նախատեսեր, որ մարդու կարելի է տաս անգամ նույն մեղադրանքով արադարացնել տարբեր հիմքերով, համոզված եղեք, որ տաս անգամ տարբեր հիմքերով արդարացվելու էր, եթե քննությունը լիներ  օբյեկտիվ»:
Հայկ Ալումյանը նշել է՝ իրեն շատ է անհանգստացնում, որ ՀՀ Քրեական օրենսգրքում սահմանադրական կարգի տապալում հոդված չկա.
«Այն մարդիկ, ովքեր դատարանների շենքերը փակել էին տալիս, մենք բոլորս հույս ունեինք, որ իրենք սահմանադրական կարգի տապալման հոդվածով հենց դատվելու են, որովհետև սա է սահմանադրական կարգի տապալման դասական օրինակ, երբ գործադիր իշխանությունը հրահանգում է արգելափակել դատական իշխանությանը և ոստիկաններն էլ կանգնած հետևում են, որպեսզի հասարակական կարգը պահպանվի:
Պատկերացնում եք ցինզիմի աստիճանը: Իրականում իրենք այս որոշման արդյունքում խուսափեցին ապագայում սահմանադրական կարգի տապալման համար պատասխանատվությունից»:

Право 13:14 31/03/2021 Армения
Адвокат Роберта Кочаряна: Если бы закон предусматривал, что человек может быть оправдан 10 раз, будьте уверены – он был бы оправдан
«Конституционный суд Армении постановил, что статья 300.1 Уголовного кодекса РА противоречит Конституции и недействительна. Нужно констатировать, что этой статьи более не существует.  Теперь же по несуществующей статье продолжается уголовное преследование», – заявил в эфире программы «Импульс» на телеканале «Кентрон» член команды адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян.
Он отметил, что это означает следующее: более радикального, более серьезного правонарушения, которое уже граничит с преступлением, трудно себе представить, это преступление – со стороны суда.
«С юридической точки зрения это можно считать абсолютно вульгарным правонарушением», - указал адвокат.
Он отметил также: если рассматривающая дело о предполагаемом свержении конституционного строя судья суда общей юрисдикции города Ереван Анна Данибекян не прекратит уголовного преследования по статье 300.1 УК  РА, команда адвокатов второго президента Армении, скорее всего, представит сообщение о преступлении, поскольку сейчас, по их оценке,  налицо и продолжается преступление – уголовное преследование лиц по несуществующей статье.
По словам адвоката Роберта Кочаряна, суд был обязан прекратить уголовное преследование – независимо от того, подавали они соответствующее ходатайство или нет.
Ответил адвокат и на следующий вопрос: если рано или поздно это дело должно быть прекращено, какой смысл был в том, что прокуроры не явились на вчерашнее судебное заседание? Айк Алумян указал: «Я не знаю, каковы их планы на будущее. Такое впечатление, что тот, кто не может смириться с прекращением данного дела, сидит не в прокуратуре, а чуть поодаль – на Площади Республики. Сидящий там не может смириться, ищет способы. Или же дано распоряжение: всеми законными (хотя законного пути нет) и незаконными способами каким-то образом реанимировать это уголовное преследование».
Он отметил, что люди, которые думают, что в рамках закона они могут переквалифицировать обвинение и осуществлять уголовное преследование в отношении Роберта Кочаряна и других фигурантов по новой статье, глубоко заблуждается. «Не существует уголовно-процессуальной процедуры, с помощью которой можно было бы сделать это, попросту не попирая закон», – подчеркнул Алумян.
Айк Алумян при этом обратил внимание, что сейчас манипулируют –  якобы дело 10 жертв «1 марта» закрывают: «Дело касательно 10 жертв не имеет ничего общего с делом, которое сейчас рассматривается в суде, за исключением того, что оба дела относятся к одним и тем же событиям одного и того же дня, но расследуются разные обстоятельства, связанные с этими делами.
Если речь идет о десяти жертвах, поинтересуйтесь, почему Специальная следственная служба до сих пор не раскрыла обстоятельств убийства хотя бы одного из них».
Адвокат указал, что у них множество аргументов, свидетельствующих о том, что это дело на самом деле сфабрикованное, ни на чем не основанное.
«Решение Конституционного суда – способ оправдания. Если человека обвиняют по статье, которая является антиконституционной, то его обвиняют в деянии, которое не является преступлением. Конституционный суд постановил: статья, по которое предъявлено обвинение, является антиконституционной, то есть такое деяние не должно быть уголовно наказуемым. Это означает, что наш подзащитный по данному обвинению оправдан. Прямо это и означает.
На любом этапе судебного разбирательства у нас были не менее веские аргументы, если бы проводилось объективное рассмотрение каждого из них, должно было быть в 10 раз больше оправданий. Если бы закон предусматривал, что человек может быть оправдан десять раз по одному и тому же обвинению по разным основаниям, будьте уверены, что он был бы оправдан десять раз по разным основаниям, если бы расследование было объективным».
Айк Алумян отметил при этом, что очень обеспокоен тем, что в Уголовном кодексе РА нет статьи о свержении конституционного строя.
«Мы все надеемся, что люди, с подачи которых блокировались суды, предстанут перед судом по статье о свержении конституционного строя, ибо это классический пример свержения конституционного строя, когда исполнительная власть приказывает заблокировать судебную власть, полиция же следит за поддержанием общественного порядка.
Вы представляете степень цинизма? Фактически, в результате этого решения они избежали ответственности за свержение конституционного строя в будущем».