ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:48 31/03/2021 Հայաստան
«Գորիսից ոչ հեռու, Խնածախ գյուղի մոտ փոքր հայկական դիրք է մնացել, որը հսկում են զինվորականները, իսկ նրանց օգնում են տեղի բնակիչներ, նախկին ազատամարտիկներ, կամավորներ՝ լավ հասկանալով դիրքի կենսական նշանակությունն այս տեղանքի համար։ Այս դիրքը բոլոր կողմերից շրջափակված է ադրբեջանական զորքով։ Ուժերի հարաբերակցությունը, եթե թվեր չբացահայտենք, այնպիսին է, որ թշնամին շեշտակի առավելություն ունի մեր տղաների համեմատ։
«Փաստացի սա մեր սահմանն է, մենք այն պահում ենք, բայց իրենք երբ ուզենան, մեզ կգրավեն։ Մենք «կոլցոյի» մեջ ենք։ Նայում ենք չորս կողմ՝ մի 100 մետր հեռու ադրբեջանցին է կանգնած, իրանց դրոշն է խփած»,- ասում է Խնածախը պահող զինծառայողներից մեկը։
Նա վստահեցնում է, որ և՛ ինքը, և՛ ընկերները գեթ մեկ րոպեով զինվորական հանդերձանքը չեն հանում։ «Մենք, կարելի է ասել, շրջափակման մեջ ենք։ Որ ֆորմեն հանենք, կարող են հարձակվել, գերի վերցնել ու ասել՝ ահաբեկիչներ են»,- ասում է մեր զրուցակիցը»։

Пресса дня 12:49 31/03/2021 Армения
Недалеко от Гориса, у села Хнацах остается небольшой армянский блокпост, который охраняют военные, а им помогают местные жители, бывшие азатамартики, добровольцы,  которые прекрасно понимают жизненную важность этой позиции для региона, пишет газета «Грапарак».
Эта позиция окружена азербайджанским войском. Если не называть цифры, то соотношение сил такое –  враг имеет двойное преимущество перед нашими силами.
«Фактически это наша граница, мы ее охраняем, но они могут захватить ее, когда захотят. Мы просто в кольце. С четырех сторон, повсюду на расстоянии 100 метром стоят азербайджанцы, развевается их флаг», - сказал один из охраняющих село Хнацах военнослужащих.
Он отметил, что ни он, ни его друзья ни на минуту не снимают военную форму. «Мы, можно сказать, находимся в окружении. Если снимем форму, могут напасть, взять в плен и сказать, что мы террористы», - отметил военнослужащий.