Քաղաքական 19:11 01/04/2021 Հայաստան
Հայաստանի և Թուրքմենստանի նախարարներն ընդգծել են կարևոր նշանակություն ունեցող մշակութային ժառանգության պահպանումը
Ապրիլի 1-ին ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Ռաշիդ Մերեդովի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Արտգործնախարարներն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի: Երկուստեք կարևորվել է փոխգործակցության լավ ավանդույթներ ունեցող միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը և առկա ներուժի բացահայտմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծվել է երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև խորհրդակցությունների անցկացման կարևորությունն ու վերջիններիս կանոնավոր բնույթ հաղորդելու պատրաստակամությունը:
Որպես համագործակցության գերակա ուղղություններ՝ շեշտվել են առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, մշակութային-հումանիտար ոլորտները:
Կողմերը բարձր են գնահատել միջազգային կառույցների շրջանակներում երկու երկրների միջև հաստատված փոխշահավետ համագործակցությունը: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ԱՊՀ օրակարգային հարցերի շուրջ:
Հանդիպմանն արծարծվել են միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգին առնչվող հրատապ հարցեր: Ընդգծվել է երկու ժողովուրդների համար կարևոր նշանակություն ունեցող պատմական հուշարձանների և մշակութային ժառանգության պահպանումը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Политика 19:20 01/04/2021 Армения
Министры иностранных дел подчеркнули важность сохранения исторических памятников и культурного наследия
1 апреля в рамках заседания Совета министров иностранных дел СНГ министр иностранных дел Ара Айвазян встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым. Об этом сообщает МИД РА.
«Главы МИД обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки. Обоюдно была отмечена важность укрепления межгосударственных отношений, которые имеют хорошие традиции взаимодействия, и принятия шагов, направленных на выявление существующего потенциала. В этом контексте была особо подчеркнута важность проведения консультаций между МИД двух стран и готовность придать им регулярный характер.
В качестве приоритетных направлений сотрудничества были отмечены торгово-экономическая, научно-техническая, культурно-гуманитарная сферы.
Стороны высоко оценили взаимовыгодное сотрудничество между двумя странами в рамках международных структур. Собеседники также обменялись мнениями по ряду вопросов повестки СНГ.
На встрече был затронут ряд актуальных вопросов международной и региональной повестки. Была подчеркнута важность сохранения важных для двух народов исторических памятников и культурного наследия»,- говорится в сообщении.