Իրավունք 11:12 01/04/2021 Հայաստան
Դատախազության կողմից իր խափանման միջոցի վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը Վճռաբեկ դատարանում բողոքարկելու քայլը ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը քաղաքական ճնշման արդյունք է որակում։ Նա ընդգծում է՝ դա արվել է իր քաղաքական ակտիվության համատեքստում։
«Գլխավոր դատախազությունը դիմել է Վճռաբեկ դատարան՝ խնդրելով հարգելի համարել բաց թողնված ժամկետը, և Վճռաբեկ դատարան ներկայացրեց դիմում՝ ինձ կալանքից ազատելու հարցը վերանայելու համար։ Տպավորությունս այնպիսին է, որ մարդիկ այնուամենայնիվ իրավաբաններ են, ինչքան էլ պատվերի տակ գտնվեն, հասկանալով, որ հեռանկարային չէ մտացածին նյութերի, նյութ էլ դրանք չեմ կարող անվանել, հիման վրա մարդուն ազատազրկելը, չեն շարունակել ու ժամկետ են բաց թողել։ Հետո հայտնվել են ճնշման ներքո՝ առավելապես իմ քաղաական ակտիվության ֆոնի վրա ու ստիպված դիմել են Վճռաբեկ»,-ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության ՊՈԱԿ-ի նախկին ղեկավար, ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Իմպուլս» հաղորդմանը տված հարցազրույցում։
Նա պնդում է՝ իր նկատմամբ հարուցված գործը միանշանակ քաղաքական գործ է՝ զուրկ իրավական որևէ տրամաբանությունից ու  ապացուցողական հիմքերից։
«Իմ խորին համոզմամբ, դրա մտահղացումն ու իրականացման սկզբնական փուլն արվել  է Նիկոլ Փաշինյանի ու իր աշխատակազմում իրեն սպասարկող մարդկանց միջոցով, այնուհետև քաղաքական ճնշումների կամ պատվեր իջեցնելով Ազգային անվտանգության ծառայությանը՝ հանձնարարել են այդ գործի շրջանակում սկսել հետապնդումը»,-ասաց Սաղաթելյանը։
Խոսելով իր նկատմամբ քրեական հետապնդման պատճառների մասին, Սաղաթելյանն ասաց՝ հստակ ասել չի կարող,  դատողություններ կարող է անել։
«Նիկոլ Փաշինյանի երևակայության մեջ ինձ հետ կապված ռիսկերն ավելի մեծ են, հնարավոր է՝ նա ունեցել է սեփական վախեր, հնարավոր է՝ նա ցանկացել է մեսիջ ուղարկել մեր թիմին։ Առաջնային մոտիվացիան Միքայել Մինասյանին որևէ բան ասելն էր»,-նշեց նա։
Սաղաթելյանը հիշեցրեց, որ Վերաքննիչ դատարանն էլ փաստել է, որ հիմնավոր կասկածի համար ապացույցներ ձեռք բերված չեն  վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից։
«Այսինքն, գործը մատից ծծած, հորինած է։ Դատարանում քննիչը խաբում էր դատարանին, աղճատում փաստերը»,-ասաց նա։

Право 12:56 01/04/2021 Армения
Генпрокуратура Армении обжаловала в Кассационном суде решение Апелляционного суда об освобождении бывшего руководителя аппарата НС, экс-директора Центра общественных связей и информации аппарата президента Ара Сагателяна, Данный шаг Генпрокуратуры Ара Сагателян считает результатом политического давления. Он подчеркивает, что данный шаг нужно рассматривать на фоне его политической активности.
«Генеральная прокуратура обратилась в Кассационный суд с просьбой признать пропущенный срок уважительным, а также подала в Кассационный суд ходатайство о пересмотре вопроса о моем освобождении из-под стражи. У меня такое впечатление, что эти люди, тем не менее, являются юристами, какой бы заказ они ни выполняли, понимая, что бесперспективность лишения свободы человека на основании мнимых материалов (это и материалами затрудняюсь называть), не продолжили и пропустили срок. Теперь же они оказались под давлением и, особенно на фоне моей политической активности, вынужденно обратились в Кассационный суд», – заявил в интервью программе «Импульс» на телеканале «Кентрон» бывший руководитель аппарата Национального Собрания Армении, экс-директор ГНКО «Центр общественных связей и информации» аппарата президента РА Ара Сагателян.
Он подчеркнул: возбужденное в его отношении дело – однозначно политическое, лишенное какой-либо правовой логики и доказательной базы.
«Я глубоко убежден, что идея этого и начальный этап реализации были осуществлены через Никола Пашиняна и его обслуги в аппарате премьера, затем, под политическим давлением или через заказ Службе национальной безопасности, было поручено начать преследование в рамках этого дела», – сказал Сагателян.
Говоря о причинах своего уголовного преследования, Ара Сагателян указал, что не может однозначно сказать, может лишь высказывать суждения.
«В воображении Никола Пашиняна мерещатся связанные со мной большие риски.  Быть может, у него были личные страхи, возможно, он хотел направить месседж таким образом  нашей команде. Первичной мотивацией было таким образом дать что-то понять Микаелу Минасяну», – указал он.
Сагателян напомнил, что Апелляционный суд также констатировал, что осуществляющий производство орган не добыл доказательств для обоснованного подозрения.
То есть, дело высосано из пальца, выдумано. На судебном заседании следователь обманывал суд, искажал факты», – указал Ара Сагателян.