Մշակույթ 11:29 01/04/2021 Հայաստան
Այսօր Խորեն Աբրահամյանի ծննդյան օրն է, նա ծնվել է  1930թ. Երևանում.  ԽՍՀՄ և ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Պետական մրցանակների և կինոփառատոների դափնեկիր Խորեն Աբրահամյանը խորհրդահայ թատրոնի և կինոյի ամենաճանաչված դերասաններից։
Մասնագիտական կրթությունն ստացել է Երևանի թատերական ինստիտուտում, որի դերասանական ֆակուլտետն ավարտել է 1951թ. և ընդունվել Գ.Սունդուկյանի անվան դրամատիկական թատրոնը, որտեղ կատարել է բազմաթիվ դերեր: 1979–1984թթ. եղել է թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր, 1988–1995թթ.՝ գեղարվեստական ղեկավար, միաժամանակ՝ Հայաստանի թատերական գործիչների միության վարչության նախագահ։ 1985–1988թթ. Գյումրիի պետական թատրոնի դերասան էր և գլխավոր ռեժիսորը, 1980–1995թթ. դասավանդել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում։ Աբրահամյան-կինոդերասանի հաջողությունը սկսվել է 1958 թ-ին նկարահանված «Առաջին սիրո երգը» կինոնկարում գլխավոր հերոսի՝ Արսեն Վարունցի դերակատարումով: Այն մեծ ընդունելություն է ունեցել, գրեթե բոլորը երգում էին Աբրահամյան-Վարունցի երգերը, որոնց հեղինակը Առնո Բաբաջանյանն է:
Հայկական մի քանի լավագույն կինոնկարների հաջողությունները պայմանավորված են նաև Աբրահամյանի դերակատարումներով՝ Գևորգ («Սարոյան եղբայրներ», 1968 թ.), Ռոստոմ («Տերը», 1968 թ.), Պավլե («Մենք ենք, մեր սարերը», 1969 թ.), Արմեն («Երևանյան օրերի խրոնիկա», 1972 թ.), Մյասնիկյան («Երկունք», 1977 թ.), Տեր Ավետիս («Հուսո աստղ», 1978 թ.), Սիսակյան («Ապրեցեք երկար», 1979 թ.) և այլն։ Նա նկարահանվել է նաև Մոսֆիլմի 3 կինոնկարում՝ «Առաջին էշելոնը», «Բարձունք», «Նրա կյանքի նպատակը»։
Գ.Սունդուկյանի անվան թատրոնում բեմադրել է Ն. Զարյանի «Հացավան», Վ.Շեքսպիրի «Ջոն արքա» , Պ. Զեյթունցյանի«Անավարտ մենախոսություն», Պ. Ջակոմետիի «Ոճրագործի ընտանիքը» (նաև եղել է Կորրադոյի դերակատարը), Հ. Իբսենի «Դոկտոր Ստոկման», Գ. Գորինի «Քին» Ա.Քալանթարյանի «Թիկունք», Պ.Զեյթունցյանի «Անավարտ մենախոսություն», և այլ ստեղծագործություններ։ 2000 թ. բեմադրել է Պ. Զեյթունցյանի «Խոր Վիրապ» պիեսը։
«Ես բեմում կռիվ եմ տալիս, բեմից դուրս կռիվ եմ տալիս: Կռիվ պետք է տալ, բայց առյուծի պես: Գիտե՞ս, առյուծին չեն սիրում ոչ թե նրա համար, որ կենդանիների արքան է, այլ որովհետև չի մլավում…»:
Աբրահամյանը մասնակցել է նաև բազմաթիվ ռադիո- և հեռուստաբեմադրությունների (Մ. Պանյոլի «Տոպազ», Ն. Զարյանի «Փորձադաշտ» և այլն)։ Հայտնի էր նաև որպես ասմունքող։
Խորեն Աբրահամյանը միակն էր ԽՍՀՄ դերասաններից, որ համամիութենական կինոփառատոներում երեք անգամ արժանացել է տղամարդու լավագույն դերակատարման համար սահմանված մրցանակներին (Գեւորգ՝ «Սարոյան եղբայրներ», 1970թ. Մինսկի, Մյասնիկյան՝ «Երկունք», 1977թ. Ռիգայի 10-րդ և Սիսակյան՝ «Ապրեցեք երկար», 1980թ. Դուշանբեի 13-րդ կինոփառատոներ):
Խորեն Աբրահամյանը մահացել է 2004 թվականի դեկտեմբերի 10-ին, թաղված է Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում:
«Ես կես դարից ավել նույն գործով եմ զբաղվում, դժվար է, ծանր է, հատկապես ինքս ինձ հետ կռիվ տալուց հոգնել եմ, բայց ես ուրիշ որևէ բանով զբաղվել չեմ կարող , ուրիշ որևէ բան չգիտեմ: Ինքս ինձնից հո չեմ կարող փախչել: Ես դերասան եմ»:

Культура 12:04 01/04/2021 Армения
«Нужно иметь большое сердце, чтобы отдать жизнь для общения с народом, не жалеть жизни», – так считал талантливый артист Хорен Абрамян. Любую роль он исполнял столь искренне и честно, что его невозможно забыть.
Сегодня, 1 апреля, известному армянскому актеру театра и кино, театральному режиссеру, народному артисту СССР, заслуженному артисту Армянской ССР, лауреату государственных премий и кинофестивалей Хорену Абрамяну исполнился бы 91 год.
Хорен Абрамян родился 1 апреля 1930 года в Ереване, в 1951 году окончил Ереванский театральный институт. С 1951 по 1985 год работал в труппе Ереванского академического театра им. Сундукяна, с 1980 года являлся главным режиссером театра. С 1985 по 1988 год Хорен Абрамян работал главным режиссером театра имени Мравяна в Гюмри. С 1988 года – главный режиссер Ереванского академического театра им. Сундукяна.
Народную любовь и всесоюзную популярность Абрамяну принес первый же фильм, в котором он снялся, – «Песня первой любви». Он также исполнил главные роли в кинокартинах «Братья Сарояны», «Хроника ереванских дней», «Мы и наши горы» и многих других.
Хорен Абрамян также долгие годы блистал на главной театральной сцене Армении – в Государственном академическом театре им. Габриела Сундукяна. А любители искусства его называли «королем сцены». Великий Иннокентий Смоктуновский, услышав мощный голос Абрамяна в армянском переводе фильма «Гамлет», сказал: «Он играет лучше меня».
« Я на сцене сражаюсь, вне сцены сражаюсь. Нужно сражаться, но как лев. Знаешь, почему не любят льва?  Не потому, что он – царь зверей. А потому, что он не мурлычет…»
Хорен Абрамян скоропостижно скончался на 75-м году жизни 10 декабря 2004 года. Похоронен в пантеоне парка им. Комитаса.
«Я более полувека занимаюсь тем же делом. Тяжело, трудно, от сражений с собой я устал. Но я не могу заниматься чем-то другим, ничего иного я не умею. Я же не могу убежать от себя?.. Я – артист».