Հասարակություն 12:59 02/04/2021 Հայաստան
2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից անցել է 5 տարի: Պատերազմի ժամանակ անմահացած հեորոսների ծնողները «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում են:
«Իր հումորները մինչև հիմա ապրում են, իր ընկերներն են անում, մենք ենք անում: Ապրում ենք իր հումորներով»,- «Եռաբլուր»-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ապրիլյան պատերազմին զոհված Արցախի հերոս, կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանի հայրը՝ Ալեքսանդր Աբաջյանը:
Նա նշեց, որ հաճախ է լսում՝ ի պատիվ հենց իր որդի Ռոբերտի, ծնողներն իրենց երեխաներին Ռոբերտ անունն են տալիս:
«Հպարտություն է, որ իմ երեխային գնահատում են: Ազգն է գնահատում: Տա Աստված՝ ղեկավարությունն էլ ճիշտ ձևով գնահատի»,- նշեց նա։
Ալեքսանդր Աբաջյանը վստահ է՝ Ապրիլյան պատերազմում հայ ժողովուրդը հաղթել է:
Արցախի հերոս կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանի մայրը՝ Համեստ Ներսիսյանն էլ ասաց, որ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմին Ադրբեջանը փորձարկումներ էր անում, մեր զինվորի բազկի ուժն էր փորձում։
«Չլինելով զինվորական, փորձագետ՝ միշտ ասում էի, որ էլի պատերազմ է լինելու, քանի որ Ապրիլյան պատերազմում կրած պարտությունն իրենց կոկորդին էր կանգնել: Ավելի հզորացան և դիմելով մի քանի պետության օգնությանը՝ 2020 թվականին կարողացան իրականացնել իրենց չարաբաստիկ նպատակները:
Ապրիլյանից հետո էլի դասեր չքաղեցին, էլի քնեցին: Ապրիլյանից հետո պետք էր, բնականաբար, զինեին բանակը»,- ասաց տիկին Համեստը:
Նա ընդգծեց՝ մեր զինվորի բազկի ուժի վրա երբեք չեն կասկածել, քանի որ բոլորն իրենց դրոշի, զինանշանի համար պատրաստ են անմահանալու, վստահ է, եթե պատերազմը լիներ դեմ առ դեմ՝ հայ զինվորը հաղթելու էր, հայ սպաները բարձրակարգ մասնագետներ են:

Society 14:59 02/04/2021 Armenia
Five years have passed since the 2016 April War in Artsakh. The parents of the soldiers who fell during the four-day war visited the Yerablur Military Pantheon in Yerevan on Friday.
“His jokes are still alive, his friends and we make his jokes now. We live with his jokes,” Alexander Abajyan, the father of Artsakh hero, junior sergeant Robert Abajyan, told reporters in Yerablur.
He said he often learns that parents name their children Robert after his hero son.
“I am proud that my child is appreciated, the whole nation appreciates him. God willing, the government will also appreciate [his deed],” he said.
Alexander Abajyan is convinced that the Armenian people won the April War.
The mother of Artsakh hero, Captain Armenak Urfanyan, Hamest Nersisyan, said in turn that during the April 2016 War Azerbaijan tested the strength of Armenian soldiers.
“Not being a military expert, I constantly said that there would be another war, because the defeat in the April War was stuck in their [Azerbaijanis] throats. They became more powerful and in 2020 they managed to achieve their sinister goals with the help of several countries,” Mrs. Hamest said.
“After the April War, no lessons were learned, they [the authorities] fell asleep again,” she said, stating the army must have been replenished after the 2016 hostilities.
The woman believes Armenian soldiers would have won the recent 44-day war in Artsakh in case the battles had been fought at close range, since Armenian officers are highly professional.