Հասարակություն 12:59 02/04/2021 Հայաստան
2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից անցել է 5 տարի: Պատերազմի ժամանակ անմահացած հեորոսների ծնողները «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում են:
«Իր հումորները մինչև հիմա ապրում են, իր ընկերներն են անում, մենք ենք անում: Ապրում ենք իր հումորներով»,- «Եռաբլուր»-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ապրիլյան պատերազմին զոհված Արցախի հերոս, կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանի հայրը՝ Ալեքսանդր Աբաջյանը:
Նա նշեց, որ հաճախ է լսում՝ ի պատիվ հենց իր որդի Ռոբերտի, ծնողներն իրենց երեխաներին Ռոբերտ անունն են տալիս:
«Հպարտություն է, որ իմ երեխային գնահատում են: Ազգն է գնահատում: Տա Աստված՝ ղեկավարությունն էլ ճիշտ ձևով գնահատի»,- նշեց նա։
Ալեքսանդր Աբաջյանը վստահ է՝ Ապրիլյան պատերազմում հայ ժողովուրդը հաղթել է:
Արցախի հերոս կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանի մայրը՝ Համեստ Ներսիսյանն էլ ասաց, որ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմին Ադրբեջանը փորձարկումներ էր անում, մեր զինվորի բազկի ուժն էր փորձում։
«Չլինելով զինվորական, փորձագետ՝ միշտ ասում էի, որ էլի պատերազմ է լինելու, քանի որ Ապրիլյան պատերազմում կրած պարտությունն իրենց կոկորդին էր կանգնել: Ավելի հզորացան և դիմելով մի քանի պետության օգնությանը՝ 2020 թվականին կարողացան իրականացնել իրենց չարաբաստիկ նպատակները:
Ապրիլյանից հետո էլի դասեր չքաղեցին, էլի քնեցին: Ապրիլյանից հետո պետք էր, բնականաբար, զինեին բանակը»,- ասաց տիկին Համեստը:
Նա ընդգծեց՝ մեր զինվորի բազկի ուժի վրա երբեք չեն կասկածել, քանի որ բոլորն իրենց դրոշի, զինանշանի համար պատրաստ են անմահանալու, վստահ է, եթե պատերազմը լիներ դեմ առ դեմ՝ հայ զինվորը հաղթելու էր, հայ սպաները բարձրակարգ մասնագետներ են:

Общество 13:47 02/04/2021 Армения
С Апрельской войны 2016 года прошло пять лет. Родители героев, обретших вечность во время войны, находятся в воинском пантеоне «Ераблур».
«Его шутки все еще живы, его друзья так шутят, мы тоже. Мы живем с его шутками», - в беседе с журналистами в  Ераблуре сказал отец героя Арцаха, младшего сержанта Роберта Абаджяна, погибшего в Апрельской войне, Александр Абаджян.
Он сказал, что часто слышит, что родители называют своих детей Робертом в честь его сына Роберта.
«Я горжусь тем, что моего ребенка ценят. Нация ценит. Даст Бог, руководство тоже достойно оценит», - сказал он.
Александр Абаджян уверен, что в Апрельской войне армянский народ победил.
В свою очередь, мать героя Арцаха капитана Арменака Урфаняна - Амест Нерсисян, сказала, что во время Апрельской войны 2016 года Азербайджан проводил испытания, испытывал силу кулака наших воинов.
«Не будучи военным экспертом, я всегда говорила, что будет еще одна война, потому что поражение в апрельской войне комом застряло у них в горле. Они стали еще могущественнее, и обратившись за помощью к нескольким странам, в 2020 году смогли достичь своих злополучных целей.
После Апрельской не было извлечено уроков, снова заснули. После Апрельской, конечно, армию нужно было вооружать», - сказала г-жа Амест.
Она подчеркнула, что никто никогда не сомневался в силе кулака наших воинов, так как каждый готов умереть за свой флаг и герб, она уверена, что, если бы они встретились лицом к лицу во время войны, армянский воин победил бы, армянские офицеры – высококлассные специалисты.