Իրավունք 18:04 02/04/2021 Հայաստան
«Անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ, որոնց ականատեսը եղանք 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում»,- գրել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով 2016 թ. Ապրիլյանի պատերազմին:
«5 տարի առաջ հենց այս օրը՝ ապրիլի 2-ին ադրբեջանական հարձակումները սկսվեցին վայրագություններով.
2016թ. ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան թիրախային հարձակումների պատճառով սպանվեց Արցախի Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտար բնակավայրի միջնակարգ դպրոցի 12-ամյա աշակերտ Վաղարշակ Գրիգորյանը: 11, 12 և 13-ամյա ևս 4 երեխա ստացան վիրավորումներ:
Նույն օրը ադրբեջանական զինվորները Թալիշ գյուղում ատելության շարժառիթով իրենց իսկ տան մեջ խոշտանգել, ականջները կտրել ու հետո սպանել էին տարեց ամուսիններ Վալերիկ Խալափյանին  և Ռամզելա Վարդանյանին: Դաժանաբար սպանվել էր  նաև Վալերիկ Խալափյանի 92-ամյա մայրը՝ Մարուսյա Խալափյանը, իսկ նրանց տունն ամբողջությամբ ավերվել էր:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայողները գլխատել էին Քյարամ Սլոյանին, վերցրել նրա գլուխը, նկարվել և ցուցադրել սոցիալական ցանցերում՝ հպարտանալով իրենց կատարածի համար:
Ադրբեջանում բարձրագույն մակարդակով Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը, ՀՀ քաղաքացին համարվում են թշնամի, պետական հովանավորչությամբ ատելության ու թշնամանքի զգացումով մեծացել է մի ողջ սերունդ: Սրանով հպարտանում է Ադրբեջանի նախագահը:
Նկարագրված դեպքերը ադրբեջանական բազմաթիվ խոշտանգումների ու դաժանությունների թվում ընդամենը մի քանիսն են:
Իրական վիճակն այն է, որ տարվում է ցեղասպան քաղաքականություն:
Դա հիմնավորվում է օբյեկտիվ կոնկրետ ապացույցներով:
Անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ, որոնց ականատեսը եղանք 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում»,- գրել է Արման Թաթոյանը:

Society 18:55 02/04/2021 Region
Armenian Ombudsman Arman Tatoyan recalls brutal killings of elderly people, beheadings and other war crimes committed by Azerbaijani forces five years ago on this day.
"In the early morning of April 02, 2016, i.e. at the very beginning of the hostility in Artsakh (Nagorno Karabakh), Vagharshak Grigoryan, a 12-year-old student of the Martuni region Nerkin Tshartar secondary school was killed as a result of targeted shelling of the school. Four other 11, 12 and 13-years old children were heavily wounded,} Tatoyan said, adding: "Within very few hours, Azerbaijani soldiers committed terrific brutalities. One of the vivid examples is the killing of an elderly couple, Valerik Khalapyan and Razmela Vardanyan and the complete destruction of their house in Tallish. They were shot in their home and were tortured, with their ears cut off."
The Ombudsman also recalls how Azerbaijani soldiers killed and beheaded a member of Artsakh Defense Army Kyaram Sloyan. After beheading the head was taken by the retreated Azerbaijani troops. Later, pictures of Azerbaijani soldiers holding Sloyan’s decapitated head surfaced in social networks.
In the words of the Ombudsman, no matter by what name you refer to it, at the highest level in Azerbaijan, Armenia, the Armenian people, and the citizens of Armenia are considered enemies; and, a whole generation has grown up feeling hatred and enmity with state patronage.
"The real situation is that a genocidal policy is being pursued. That is based on objective and concrete evidence. Impunity breeds new and more serious crimes which we witnessed during the September-November 2020 war," Tatoyan concluded.