Քաղաքական 11:08 02/04/2021 Տարածաշրջան
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հինգշաբթի օրը Մոսկվայում ԱՊՀ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի շրջանակում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման գործընթացը: Այս մասին գրում է Tass-ը։
«Արտաքին գործերի գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի համաձայնագրերի կատարման ընթացքը, մասնավորապես` Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրների լուծման, տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման հարցերը», - ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Բայրամովն ու Լավրովը մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների արդիական հարցերի, այդ թվում՝ առաջիկա բարձր մակարդակի շփումների, ինչպես նաև երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ, որ նշվելու է 2022 թվականին: Բացի այդ, արտգործնախարարներն անդրադարձել են միջազգային օրակարգի թեմաներին:

Политика 12:04 02/04/2021 Регион
Министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил в четверг с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым на полях Совета министров иностранных дел (СМИД) СНГ в Москве процесс разблокирования экономических связей и транспортных коммуникаций в Нагорном Карабахе, передает ТАСС.
«Главы внешнеполитических ведомств обсудили ход реализации договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, в частности, касающихся решения гуманитарных задач в Нагорном Карабахе, разблокирования экономических связей и транспортных коммуникаций в регионе», - говорится в сообщении МИД РФ.
Министры обменялись мнениями по актуальным вопросам двусторонних отношений, включая предстоящие контакты на высоком уровне, а также подготовку к 30-летию установления дипломатических отношений между двумя государствами, которое будет отмечаться в 2022 году.