10:06 02/04/2021 Հայաստան
Լավրովի հետ հանդիպմանն Արա Այվազյանն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդ պահվող անձանց վերադարձի կարևորությունը
ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ապրիլի 1-ին հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, կայացած առանձնազրույցի ընթացքում արտգործնախարարները դիտարկել են ԼՂ հիմնահարցին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, որը ներառում է նաև հակամարտության գոտում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, ինչպես նաև հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքն ու առկա զարգացումները:
Այս համատեքստում նախարար Այվազյանը շեշտել է ադրբեջանական կողմում՝ եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն խախտմամբ պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման կարևորությունը:
Նախարար Արա Այվազյանը լուրջ մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական կոթողների միտումնավոր թիրախավորման առնչությամբ՝ ընդգծելով այդ ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ տարբեր ձևաչափերով քայլեր ձեռնարկելու հրատապությունը:
Արտգործնախարարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, բարձր մակարդակով շփումների առաջիկա ժամանակացույցին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր  են փոխանակել բազմակողմ ձևաչափում փոխգործակցության շուրջ:

Politics 12:33 02/04/2021 Armenia
Armenian FM stresses need for immediate return of POWs from Azerbaijan at meeting with his Russian counterpart
On the sidelines of the meeting of the CIS Council of Foreign Ministers in Moscow, Armenian Foreign Minister Ara Aivazian held a meeting with his Russian counterpart Sergey Lavrov on Thursday, the Armenian Foreign Ministry said in a press release.
During the private talks, the FMs discussed a wide range of issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, including the implementation of the 9 November 2020 and 11 January 2021 trilateral statements and latest developments. In this context, Aivazian stressed the need for the immediate repatriation of Armenian prisoners of war (POWs) and hostages being held in Azerbaijan in gross violation of their obligations under the tripartite statement.
Ara Aivazian expressed deep concerns over the deliberate targeting of Armenian cultural and religious monuments in the areas that fell under the control of Azerbaijan, highlighting the urgency of taking measures to protect the heritage.
The top diplomats thoroughly addressed a wide range of issues on the agenda of the Armenian-Russian allied cooperation and the forthcoming schedule of high-level contacts.