Քաղաքական 09:00 05/04/2021 Հայաստան
Հայաստանի խղճուկ կառավարությունը որոշել է «պատժել» Սուրբ Եկեղեցուն և նրա հավատավոր ժողովրդին. Էդգար Ղազարյան
Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը գրում է.
«Սատանայական ֆուտուրիստական ներկայացումներ ֆինանսավորող Հայաստանի խղճուկ կառավարությունը որոշել է «պատժել» ազգակործան և ազգադավ գործունեության համար իր հրաժարականը պահանջող Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն և նրա հավատավոր ժողովրդին։
Իրենց մահաբեր և ապիկար գործունեության հետևանքով ավելի քան 5000 երիտասարդ զինվորականների և գրեթե նույնքան COVID-19-ի զոհերի հարազատներին զրկել են Քրիստոնեաբար իրենց հարազատների Մեռելոցը նշելու հնարավորությունից։ Սուրբ Հարության տաղավար տոնին հաջորդող Մեռելոցը սահմանվել է որպես աշխատանքային օր՝ հնարավորություն չտալով հարյուր հազարավոր մարդկանց գերեզմաններ այցելելու և Սուրբ Հարության խորհրդով մխիթարվելու հնարավորությունից։
Դրա փոխարեն մեր ապականված տոնացույցում մնացել է Քաղաքացու օրը։ Այն քաղաքացիների, որոնք զոհվեցին այս սրիկաների մեղքով՝ հայտնվելով անօգնական, խեղճ ու անտեր վիճակում։ Մնում է հուսալ, որ Քաղաքացու օրը դեռևս ողջ մնացած քաղաքացիները առիթ կունենան այցելել իրենց դժբախտությունները կերտողի գերեզմանին՝ մեռելոցի»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Հարության տոնը նշել է ապրիլի 4-ին։

Politics 10:47 05/04/2021 Armenia
Edgar Ghazaryan, a former chief of staff of Armenia’s Constitutional Court, took to Facebook on Sunday to denounce the move to make the Remembrance Day of the Dead following Easter a working day in the country.
“The pathetic government of Armenia, which finances satanic futuristic performances, has decided to “punish” the Armenian Apostolic Holy Church demanding their resignation for treacherous and destructive steps and the faithful people,” Ghazaryan wrote.
“As a result of their deadly and incompetent actions, relatives of more than 5,000 young servicemen and almost as many victims of COVID-19 were deprived of the opportunity to mark the Remembrance Day of the Dead (Merelots) of their relatives in line with the Christian tradition. Merelots, following the Feast of the Glorious Resurrection, has been established as a working day, preventing hundreds of thousands of people to visit the graves and be comforted by the sacrament of the Holy Resurrection.
“Instead, Citizen's Day remains on our distorted calendar – citizens who died due to the fault of these villains, who became helpless, poor and homeless. It only remains to hope that on Citizen's Day the surviving citizens will have the opportunity to visit the grave of the creator of their misfortunes,” he said.
The Armenian Apostolic Church celebrated the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ on April 4.