Առողջություն 14:08 06/04/2021 Աշխարհում
Նշվում է, որ ամբողջ աշխարհում COVID-19 մահացությունը կրկին աճում է, հատկապես Բրազիլիայում և Հնդկաստանում: Առողջապահության ոլորտի պաշտոնյաները սա կապում են նոր շտամների հետ, որոնք հայտնաբերվել են Միացյալ Թագավորությունում և Հարավային Աֆրիկայում՝ արգելափակումներից ու այլ սահմանափակումներից հասարակության հոգնածության հետ մեկտեղ:
Ըստ Reuters-ի հաշվարկի, ավելի քան մեկ տարի է պահանջվել, որպեսզի համաշխարհային կորոնավիրուսի զոհերի թիվը հասնի 2 միլիոնի: Հաջորդ 1 միլիոն մահվան դեպքերը ավելացել են շուրջ երեք ամսվա ընթացքում:
Ըստ վերլուծության, Բրազիլիան առաջատարն է աշխարհում ամեն օր գրանցվող նոր մահերի միջին թվով։
Հնդկաստանը երկուշաբթի օրը հաղորդել է COVID-19 վարակների ռեկորդային աճի մասին ՝ դառնալով ԱՄՆ-ից հետո երկրորդ երկիրը, որը մեկ օրվա ընթացքում ավելի քան 100,000 նոր դեպք է գրանցում:
Եվրոպական տարածաշրջանը, որն ընդգրկում է 51 երկիր, ունի մահացությունների ամենաբարձր ընդհանուր թիվը՝ գրեթե 1,1 միլիոն:
Եվրոպական հինգ երկրներ, այդ թվում՝ Միացյալ Թագավորությունը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան և Գերմանիան, կազմում են Եվրոպայի կորոնավիրուսի հետ կապված ընդհանուր մահերի 60%-ը:

Health 16:20 06/04/2021 World
Coronavirus-related deaths worldwide crossed 3 million on Tuesday, according to a Reuters tally, as the latest global resurgence of COVID-19 infections is challenging vaccination efforts across the globe.
Worldwide COVID-19 deaths are rising once again, especially in Brazil and India. Health officials blame more infectious variants that were first detected in the United Kingdom and South Africa, along with public fatigue with lockdowns and other restrictions.
According to a Reuters tally, it took more than a year for the global coronavirus death toll to reach 2 million. The next 1 million deaths were added in about three months.
Brazil is leading the world in the daily average number of new deaths reported and accounts for one in every four deaths worldwide each day, according to a Reuters analysis.
India reported a record rise in COVID-19 infections on Monday, becoming the second nation after the United States to post more than 100,000 new cases in a day.
The European region, which includes 51 countries, has the highest total number of deaths at nearly 1.1 million.
Five European countries including the United Kingdom, Russia, France, Italy and Germany constitute about 60% of Europe’s total coronavirus-related deaths.