Քաղաքական 15:53 06/04/2021 Հայաստան
«Նոր ինձ մի մեծահասակ մարդ մոտեցավ, հարցրեց՝ էս ինչ արեցիք էս երկրի հետ, ասաց, որ այս շենքերը, որ տեսնում ենք, բոլորը կոմունիստների ժամանակ են կառուցվել, մարդիկ աշխատում էին, ապրում»,- այսօր Սևանում անցկացվող «Հայրենիքի փրկության շարժան» հանրահավաքի ընթացքում ասաց շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը։
Նա նշեց, որ երկու տարի առաջ այդ մարդուն կպատասխաներ, որ իսկապես շատ թերություն կա երկրի ներսում, իսկապես «զոռբաներն» են առաջ գնացել երկրում, բայց Հայաստանը նաև հաղթանակներ է ունեցել։
«Աշխարհի 5000 ժողովուրդ ուզում են անկախ պետություն ունենալ, իսկ գոյություն ունի միայն 200 անկախ պետություն, որոնցից մեկը մենք ենք։ Մենք կառուցեցինք մի բանակ, որ ամենամարտունակն է Անդրկովկասում, մենք կարողացանք հետ վերցնել մեր հայրենիքի այն մասը, որ կոչվում է Արցախ։ Եվ հրապտությամբ դա կասեի։ Իսկ այս 44 օրից հետո ես պատասխան չունեմ»,- ասաց Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, այն, ինչ կատարվել է 44 օրվա ընթացքում, պատերազմ չէր. հայ ժողովուրդը պատերազմ տեսել է 1992-94 թվականներին, երբեմն պարտվել ու նահանջել է, ապա հաղթել ու առաջ է գնացել, կորցրել է ու վերցրել։
«Ամբողջ ժողովուրդը մասնակից էր այդ գործընթացներին, գիտեր՝ զորքը որտեղ է կանգնած, երբեմն հանրահավաքներ էինք անում, պարտադրում էինք իշխանություններին՝ այս կամ այն որոշումն ընդունել, փոխում էինք պաշտպանության նախարարին։ Բայց այս 44 օրը պատերազմ չէր, սպանդանոց էր։ Փակված էին բոլոր լրատվամիջոցները, ոչ մի ինֆորմացիա չուներ ժողովուրդը, և իրենք իրար հետևից 1000-ավոր երիտասարդների գցում էին կրակի տակ։ Ու մենք մտածում էինք, թե հաղթում ենք։ Հազարներով գնացին ու կոտորվեցին, և ինչ, դա մենք ներելո՞ւ ենք»,- հարց հնչեցրեց նա։
Ըստ Վազգեն Մանուկյանի, սա ոչ թե վատ իշխանություն է, որը պետք է փոխել ընտրությունների միջոցով, այլ մարդկանց սիրտը պետք է ատելությամբ լցվի դրա նկատմամբ. «Իրենք մեր հայրենիքը ոչնչացրին և շարունակում են ոչնչացնել։ Եվ միակ ճանապարհն է ժողովրդով միասին սրանց քշելը»։
Նա հայտնեց, որ չի ընդունում ընտրություններ անցկացնելը, քանի որ ընտրությունները լինում են  վատ իշխանություններին փորձվածներով փոխարինելու համար, իսկ առաջիկա անցկացվելիք ընտրությունները, ըստ Վազգեն Մանուկյանի, ընտրություն չեն։
«Մենք ապագա սերունդներին պետք է ապացուցենք՝ այն մարդիկ ենք, որ չեն ներում դավաճանություն, չեն ներում իրենց հետ կատարված նենգությունը։ Դա պետք է կատարի մեր ամբողջ ժողովուրդը, դրանից հետո մենք կզգանք, որ վերականգնում ենք մեր արժանապատվությունը։ Որովհետև մեր կորցրածը միայն մարդիկ ու տարածքները չեն. մենք ամբողջ աշխարհում նվաստացած վիճակում ենք, արհամարհանքով են վերաբերում հայ անունին»,- շեշտեց Վազգեն Մանուկյանը։
Ըստ նրա, ոչ թե ընտրություններով, այլ զոռով պետք է «քշել» այս իշխանություններին, ու որքան զոռով դա արվի, այդքան կհարգեն հայերին։
«Հիմա էլ ասում են՝ ճանապարհներ են բացվել։ Այսինքն՝ դուք ի՞նչ, պատերազմում դիտմամբ պարտվեցիք, 1000-ավոր զոհեր տվեցիք, որ ճանապարհ բացե՞ք։ Այդպես է ստացվում, որ պատերազմը գնացին, պարտվեցինք, որ ճանապարհներ բացվեն։  Ու այդ ճանապարհներից 2-3 զոռբա նորից հարստանալու են, ամբողջ գյուղատնտեսությունը ոչնչանալու է, նորից Հայաստանը քոչելու է։ Եթե դուք մտածում եք, որ սրանից հետո ոչինչ, վերջացավ, ու լավ եք ապրելու, չէ, լավ չեք ապրելու, շատ վատ եք ապրելու»,- կարծիք հայտնեց նա։
Ներկայացնելով շարժման քայլերի հերթականությունը՝ Վազգեն Մանուկյանն ասաց, որ առաջին քայլը ներկա իշխանություններին դուրս շպրտելն է։
«Դա պետք է անենք ամբողջ ժողովրդով։ Մենք գտնում ենք, որ ներկա իշխանությունը պետք է վռնդվի դուրս, ապա պետք է ստեղծվի ժամանակավոր կառավարություն, որի ընթացքում կհանդարտվի երկիրը, մենք կտեսնենք՝ ինչ ճանապարհով ենք գնալու, կվերականգնվեն որոշ բաներ և հետո արդեն ընտրություն կլինի, ժողովուրդը կորոշի՝ ում հետևից է գնում։ Ներկա ընտրությունները բացի գլխացավանքից, բացի վնասակարությունից ոչ մի բան Հայաստանին չեն բերելու»,- եզրափակեց խոսքը Վազգեն Մանուկյանը։

Политика 16:35 06/04/2021 Армения
«Только что ко мне подошел пожилой человек, спросил, «что вы сделали с этой страной», сказал, что «все эти здания, которые мы видим, были построены в коммунистическую эпоху, люди работали и жили»», - сегодня на проходящем в Севане митинге «Движения за спасение Родины» заявил кандидат в премьер-министры от Движения Вазген Манукян.
Он отметил, что два года назад ответил бы этому человеку, что внутри страны действительно много недостатков, в стране действительно продвинулись «неотесанные мужланы», но у Армении были также и победы.
«5000 народов мира хотят иметь независимое государство, а независимых государств всего 200, одно из которых - наше. Мы построили армию, самую боеспособную в Закавказье, смогли вернуть себе часть нашей Родины, которая зовется Арцахом. И я бы сказал это с гордостью. Но по прошествии этих 44 дней у меня нет ответа», - сказал Вазген Манукян.
По его словам, то, что произошло за 44 дня, не было войной: армянский народ видел войну 1992-94 гг., иногда проигрывал и отступал, затем побеждал и двигался вперед, проигрывал и освобождал.
«Весь народ участвовал в этом процессе, он знал, где стоит армия, иногда мы проводили митинги, мы заставляли власть принять то или иное решение, мы сменяли министра обороны.
Но эти 44 дня не были войной, это была бойня. Все СМИ были закрыты, у людей не было информации, а они один за другим бросали под огонь 1000 молодых людей. А мы думали, что побеждаем. Тысячи пошли и были убиты, и что, простим ли мы это?» - спросил он.
По словам Вазгена Манукяна, это не то, что плохая власть, которую нужно сменить путем выборов, но сердца людей должны быть полны ненависти к ней: «Они разрушили нашу Родину и продолжают разрушать ее. И единственный способ, объединившись с народом, прогнать их».
Он сказал, что не приемлет проведения выборов, так как выборы проводятся для замены плохих властей опытными, а предстоящие выборы, по мнению Вазгена Манукяна, не являются выборами.
«Мы должны доказать будущим поколениям, что являемся людьми, которые не прощают предательства, не прощают совершенного против них коварства. Это должен сделать весь наш народ, после этого мы почувствуем, что восстанавливаем свое достоинство. Потому что мы потеряли не только людей и территории: во всем мире мы находимся в униженном состоянии, к армянскому имени относятся с презрением», - подчеркнул Вазген Манукян.
По его словам, эти власти должны быть «вышвырнуты» не выборами, а насильно, и чем насильнее будет это сделано, тем больше будут уважать армян.
«Теперь же говорят, что открылись дороги. То есть что? Вы сознательно проиграли войну, вы отдали 1000 жертв, чтобы открыть дороги? Получается, они пошли на войну, проиграли, чтобы открылись дороги. И 2-3 из этих неотесанных мужланов обогатятся за счет дорог, все сельское хозяйство будет разрушено, народ Армении снова встанет на путь переселения. Если вы думаете, что после этого ничего, все закончилось, и вы будете жить хорошо, нет, вы не будете жить хорошо, вы будете жить очень плохо», - сказал он.
Представляя последовательность шагов Движения, Вазген Манукян сказал, что первый шаг - это вышвырнуть нынешнюю власть.
«Мы должны сделать это всем народом. Мы считаем, что нынешнее правительство нужно вышвырнуть, затем создать временное правительство, во время которого страна успокоится, посмотрим, в каком направлении дальше пойдем, кое-что восстановят, и только потом будут выборы, народ решит за кем пойдет. Нынешние выборы не принесут Армении ничего, кроме головной боли и вреда», - заключил Вазген Манукян.