Քաղաքական 16:08 06/04/2021 Հայաստան
«Երկիրը լքող քաղաքացիներին կոչ ենք անում գալ, կանգնել մեր կողքին, մեր պետության կողքին, միասնաբար քշենք այս դավաճաններին ու կառուցենք մեր երազած հայրենիքը»,- Սևան քաղաքում կազմակերպված հանրահավաքում հայտարարեց «Հայրենիքի փրկության շարժման» համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանական թիմը խաբել է ժողովրդին, բարեկեցիկ կյանք խոստացել, սակայն խոստումներից 3 տարի անց երևում է միայն կորսված հայրենիք, 5000-ից ավելի զոհ, փլուզված տնտեսություն:
«Ես խոստանում եմ՝ իմքայլական պատգամավորները ձեզնից ներողություն են խնդրելու, որովհետև նրանք եկան, ձեզնից 15-20 հազար ձայն հավաքեցին, հայտնվեցին խորհրդարանում, մաս կազմեցին այս դավաճանական պրոցեսին ու մինչև հիմա ձեզնից ներողություն չեն խնդրել»,- հայտարարեց Սաղաթելյանը:
Նա նկատեց, որ պատերազմի ժամանակ Գեղարքունիքի մարզը թշնամու հետ ուներ 82 կմ սահման, իսկ պատերազմից հետո այդ սահմանը դարձել է 160 կմ և ներկայում այդ սահմանը պահելու համար անհրաժեշտ է հսկայական ենթակառուցվածքներ ու ռեսուրսներ:
«Պատերազմից հետո Հայաստանում կա 7000 տեղահանված ընտանիք՝ շուրջ 30 հազար մարդ, ունենք բազմաթիվ անվտանգային խնդիրներ: Այս իշխանությունն ի վիճակի չէ պաշտպանելու մեր ժողովրդի շահերը, իրավունքները, զարգացնել տնտեսությունը, նա պետք է րոպե առաջ հեռանա՝ հանուն հայ ժողովրդի, Արցախի, մեր ապագայի: Մենք չենք կարող անտարբեր նստել մեր տները ու նայել, թե ինչպես է օր-օրի կործանվում մեր երկիրը»,- հայտարարեց ՀՅԴ ներկայացուցիչը:
Վերջինս նշեց, որ երեք տարի շարունակ իշխանութունը խոստացել էր միլիոնների ներդրում, ճոպանուղի, ճեմուղի, որ Գեղարքունիքի մարզում բարելավելու է կյանքը, սակայն ոչ մի խոստացված ներդրում չի իրականացվել, իսկ առաջիկայում էլ Մարտակերտ-Վարդենիս ճանապարհի չգործելու և Սոթքի ոսկու հանքի փակման պատճառով սոցիալական վիճակն էլ ավելի է վատանալու:

Политика 17:05 06/04/2021 Армения
«Мы призываем граждан, покидающих страну, прийти, встать рядом с нами, с нашим государством, вместе вышвырнуть этих предателей и построить Родину нашей мечты», - сказал на митинге в Севане координатор «Движения за спасение Родины» Ишхан Сагателян.
По его словам, правительственная команда обманула людей, пообещала благополучную жизнь, но через три года после обещаний можно увидеть только потерянную Родину, более 5000 жертв, рухнувшая экономика.
«Обещаю, что депутаты фракции «Мой шаг» попросят у вас прощения, потому что они пришли, собрали у вас 15-20 тысяч голосов, появились в парламенте, стали частью этого предательского процесса и до сих пор не извинились перед вами», - заявил Сагателян.
Он отметил, что во время войны Гегаркуникская область имела с врагом 82-километровую границу, а после войны эта граница стала 160-километровой, и теперь для поддержания этой границы необходимы огромная инфраструктура и ресурсы.
«После войны в Армении 7 тысяч переселенных семей - около 30 тысяч человек, у нас много проблем с безопасностью. Это правительство не в состоянии защитить интересы и права нашего народа, развивать экономику, оно должно минутой ранее уйти - ради армянского народа, Арцаха, ради нашего будущего. Мы не можем безразлично сидеть в своих домах и смотреть, как изо дня в день разрушается наша страна», - заявил представитель АРФД.
Последний отметил, что три года подряд правительство обещало инвестировать миллионы, канатную дорогу, аллею, улучшить жизнь в Гегаркуникской области, но ничего из обещанных инвестиций не осуществило, а в ближайшем будущем социальное положение еще больше ухудшится из-за закрытия дороги Мартакерт-Варденис и золотоносного Соткского рудника.