Իրավունք 16:46 06/04/2021 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում բռնկված հրդեհի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ ապրիլի 6-ին՝ ժամը 03:15-ին, ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում հրդեհ է բռնկվել:
Ահազանգի հիման վրա անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և ՀՀ ԱԻՆ հրշեջ-փրկարարական ջոկատի 16 մարտական հաշվարկ:
Դեպքի առթիվ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում վերցվել են «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում առկա տեսախցիկների տեսագրությունները, կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում պարզվել է, որ հրդեհի հետևանքով, նախնական տվյալներով, այրվել են առևտրի կենտրոնի շուրջ 2000քմ տարածքի վրա գտնվող տարբեր տեսակի մեծածախ և մանրածախ առևտրով զբաղվող մոտ 20 տնտեսվարողների խանութներում եղած տարբեր տեսակի ապրանքներ:
Առաջ են քաշվել հնարավոր աշխատանքային վարկածներ, որոնք ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են մեծածավալ գործողություններ: Հանձնարարություններ են տրվել հետաքննության մարմնին:

Право 17:20 06/04/2021 Армения
В следственном отделе административных районов Эребуни и Нубарашен Следственного управления города Еревана Следственного комитета ведется расследование по выяснению всех обстоятельств пожара, возникшего на ярмарке «Сурмалу».
Как сообщает Следственный комитет, 6 апреля в 03:15 поступила тревога о том, что сна ярмарке «Сурмалу» возник пожар.
По тревоге на место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа и 16 пожарных расчетов пожарно-спасательного отряда МЧС РА.
В ходе подготовки материалов по факту происшествия были изъяты видеозаписи видеокамер в районе ярмярки «Сурмалу», произведен осмотр места происшествия, в ходе которого выяснилось, что в результате пожара, по предварительным данным, сгорели различные виды товаров примерно в 20 магазинах хозяйствующих субъектов, занимающихся оптовой и розничной торговлей на территории ярмарки площадью 2000 кв.м..
Были выдвинуты возможные рабочие гипотезы, для проверки которых предпринимаются масштабные действия. Даны поручения следственному органу.