Քաղաքական 16:15 07/04/2021 Հայաստան
Ապրիլի 7-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը  տեսակապի ձևաչափով զրույց է ունեցել  ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի Գործադիր Քարտուղար Արմիդա Սալսիա Ալիսահբանանի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին Հայաստանի և Հանձնաժողովի միջև հաստատված սերտ փոխգործակցության առնչությամբ՝ վերահաստատելով փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ ապահովելու տարբեր գերատեսչությունների մակարդակով ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման շարունակականությունը:
Միջտարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ Հանձնաժողովի կողմից իրականացվող ծրագրերի շուրջ քննարկումների համատեքստում նախարար Այվազյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը, լինելով դեպի ծով ելք չունեցող երկիր, մշտապես հանդես է եկել տարածաշրջանային համագործակցության և փոխկապակցվածության ամրապնդման դիրքերից՝ հիմնված ներառականության սկզբունքի լիարժեք իրականացման վրա:
Ի թիվս մի շարք հարցերի՝ քննարկվեցին առաջիկայում կայանալիք Հանձնաժողովի 77-րդ նստաշրջանին վերաբերող հարցեր: Արտգործնախարար Արա Այվազյանն ու Գործադիր Քարտուղար Արմիդա Սալսիա Ալիսահբանանը մտքեր փոխանակեցին նաև COVID-19-ի հաղթահարման գործում միջազգային ջանքերի գործադրման և համավարակից կայուն վերականգնմանն ուղղված քայլերի շուրջ:
ԱԳ նախարար Այվազյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան, անտեսելով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի՝ համավարակի ժամանակ գլոբալ հրադադարի կոչը, լայնամասշտաբ ագրեսիա սանձազերծեցին Արցախի դեմ, որի հետևանքով արցախահայության առջև ծառացել են հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հրատապ խնդիրներ: Կարևորվեց միջազգային կառույցների՝ տեղում  անմիջական ներգրավվածությունը և գործուն քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Политика 17:28 07/04/2021 Армения
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 7 апреля провел онлайн-встречу с заместителем генерального секретаря ООН, исполнительным секретарем Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО)Армидой Салсией Алишахбаной. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Собеседники выразили удовлетворение уровнем сотрудничества между Арменией и комиссией, подтвердив обоюдную готовность обеспечить непрерывность реализации программ и инициатив на уровне различных ведомств.
В контексте обсуждения программ, реализуемых комиссией по расширению межрегионального сотрудничества, Айвазян подчеркнул, что Армения, как страна, не имеющая выхода к морю, всегда находилась на позиции укрепления регионального сотрудничества и взаимосвязи на основе полной реализации принципа инклюзивности.
Обсуждались и вопросы предстоящей 77-й сессии Комиссии. Министр Ара Айвазян и исполнительный секретарь Армида Сальсия Алишахбан также обменялись мнениями о международных усилиях по преодолению COVID-19 и шагах на пути к устойчивому восстановлению.
Министр Айвазян обратил внимание собеседницы на то, что Азербайджан и Турция, игнорируя призыв генсека ООН к глобальному прекращению огня во время пандемии, развязали масштабную агрессию против Арцаха, в результате которой армяне Арцаха столкнулись с острыми гуманитарными и социально-экономическими проблемами. Была подчеркнута необходимость непосредственного участия международных организаций на местах и принятия активных мер.