Քաղաքական 14:33 08/04/2021 Հայաստան
ԶՈւ-երում բարեփոխումների մասին խոսում են մարդիկ, ում ամբողջ գործունեության արդյունքը եղել է այդ բանակի կազմաքանդումը. Աբրահամյան
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, կրկնեց իր ու պաշտպանության նախարարի այն միտքը, որ բանակում լայնածավալ, խորքային, բովանդակային բարեփոխումների գործընթացը է սկսվել:
Չի կարող նկարագրված որակի կամ ծավալի բարեփոխումներ լինել ու դրա ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկը՝ հանրային իրազեկման հատվածը լինի զրոյական: Հանրային լսումներ, քննարկումներ, պարզ մատչելի տեղեկատվություն... ոչինչ չկա: Կան խոստումներ, հայտարարություն և ուրիշ ոչինչ:
Բացի մեկ-երկու ստանդարտ ձևակերպումից, ոչինչ «բարեփոխման» տակ չկա: Ինչի՞ մասին է խոսքը, ի՞նչ պետք է արվի, ի՞նչ ժամանակային կտրվածքով ու ինչպե՞ս: Նույնիսկ այդ ամենի բազային տեղեկատվությունը բացակայում է:
Պաշտպանության նախարարն արդեն 5 ամիս է այդ պաշտոնին է, բայց միակ բանը, որում աչքի է ընկել, դա լրագրողների հետ շփումներից խուսափելն է:
Մեկ-երկու լրատվամիջոցի ընդհանուր ձևակերպումներով հարցազրույցներ տալը, որևէ հարց չի լուծում:
Հատկապես այս փուլում, երբ հանրությունը բացի ռեֆորմների թեմայից, մեծ թվով այլ հարցադրումներ ունի, սակայն հասցեատերերը ամեն գնով փախչում են իրականությունից, այս պայմաններում այստեղ միայն անլրջության հոտ է գալիս:
Երկրում պատերազմ է եղել, ընդ որում՝ մեզ համար ողբերգական ելքով, բայց պաշտպանության նախարարը շարունակում է խուսափել ամեն ձևի հարցադրումներից:
Պատասխանատվության զգացման տարրական մակարդակը բացակայում է, դեռ չեմ խոսում հարգանքի ու հաշվետվողականության, ունակությունների մասին, ի՞նչ ակնկալիք կարելի է ունենալ այս նախարարից կամ իր բռնած գործից՝ անունը ռեֆորմ կդնենք, թե պարզ դիրքորոշման հստակեցում:
Զինված ուժերում բարեփոխումների մասին խոսում են մարդիկ, ում ամբողջ կյանքի մեծագույն նպատակը և գործունեության արդյունքը եղել է այդ բանակի կազմաքանդումը:
Թե՞ նպատակը եղած ռեսուրսի լիակատար փոշիացումն է, մարտունակ բանակ ունենալու հնարավորությունից առհասարակ զրկումը: Սրանից ամեն ինչ սպասելի է։

Политика 16:57 08/04/2021 Армения
Тигран Абрамян: О реформах в ВС говорят люди, результатом деятельности которых стал развал этой армии
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«На заседании правительства Никол Пашинян объявил, повторил ту мысль министра обороны, что в армии начался процесс широкомасштабных, глубоких, содержательных реформ.
Не может быть реформ описанного качества или объема, когда одна из важнейших составляющих этого – общественная осведомленность нулевая. Общественных слушаний, обсуждений, простой доступной информации… ничего нет. Есть обещания, заявление и ничего больше.
Помимо одной-двух стандартных формулировок под «реформированием» ничего нет. О чем идет речь? Что должно быть сделано? В какой промежуток времени и как? Отсутствует даже базовая информация об этом.
Министр обороны уже 5 месяцев занимает эту должность, однако единственное, чем он бросался в глаза, – избегал общения с журналистами.
Интервью с общими формулировками одному-двум СМИ не решают никакого вопроса.
Особенно на данном этапе, когда у общества, кроме темы реформ, есть большое количество других вопросов, но их адресаты любой ценой убегают от реальности, это свидетельствует только о несерьезности.
В стране была война, причем с трагическим для нас исходом, но министр обороны продолжает избегать любых вопросов.
Отсутствует элементарный уровень чувства ответственности, не говоря уже об уважении и отчетности, умениях. Какие ожидания можно связывать с министром или начатым им делом, как бы не оно не называлось – реформами или просто уточнением позиции.
О реформах в Вооруженных силах говорят люди, величайшей целью все жизни и результатом деятельности которых был развал этой армии.
Или цель в полном распылении имеющегося ресурса и окончательном лишение возможности иметь боеспособную армию? От него все можно ожидать всего».