Իրանի ԱԳՆ-ն պաշտոնապես մեղադրում է Իսրայելին Նաթանզի օբյեկտում տեղի ունեցած վթարի համար
Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Իսրայելը մասնակցություն ունի Նաթանզի միջուկային օբյեկտում տեղի ունեցած վթարին, ըստ Իրանի արտգործնախարարի, Իսրայելի գործողություններն ուղղված են միջուկային գործարքի բանակցությունները խափանելուն, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
«Իսրայելցի քաղաքական գործիչները և զինվորականները բացահայտ ասում են, որ թույլ չեն տա Իրանին առաջընթաց գրանցել, և այսօր նրանք կարծում են, որ հասել են իրենց նպատակին: Մեր պատասխանը կլինի էլ ավելի մեծ առաջընթացը՝ միջուկային ոլորտում »,- ասել է Զարիֆը:
Նա զգուշացնում է այն ծուղակի մասին, որը Իսրայելն ստեղծել է Իրանի էլիտայի և ժողովրդի համար:
«Իրանի պատասխանը կլինի վրեժխնդրություն Իսրայելական ռեժիմից՝ համապատասխան ժամանակում: Նաթանզի միջուկային օբյեկտում ոչ մի վնաս չի հասցվել ոչ մարդկանց, ոչ էլ շրջակա միջավայրին, բայց դա կարող է հանգեցնել աղետի, ինչը հանցագործություն է մարդկության դեմ », - ասել է է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Սաիդ Խատիբզադեն:

Политика 14:04 12/04/2021 В мире
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил о причастности Израиля к аварии на ядерном объекте в Натанзе, по мнению главы внешнеполитического ведомства Ирана действия Израиля направлены на срыв переговоров по ядерной сделке, передает Газета.ru.
«Израильские политики и военные откровенно говорят, что не позволят достигнуть прогресса и отмены несправедливых санкций и сегодня думают, что добились своей цели. Ответом Израилю будет еще больший прогресс в ядерной сфере», — заявил Зариф.
Он предупреждает о ловушке, которую Израиль создал для элиты и народа Ирана.
«Ответом Ирана станет месть израильскому режиму в соответствующее время. На ядерном объекте в Натанзе не было нанесено никакого вреда ни людям, ни окружающей среде, но это могло привести к катастрофе, которая является преступлением против человечности», — предупреждает официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде.