Քաղաքական 16:07 13/04/2021 Արցախ
«Հարգելով և բավականին բարձր գնահատելով Արցախի պաշտպանության բանակի 1-ին հրամանատար, Արցախի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Սամվել Անդրանիկի Բաբայանի անուրանալի ծառայությունները Արցախի Հանրապետության պաշտպանության և նրա զինված ուժերի ստեղծման և կայացման հիրավի դժվարին գործում, այդուհանդերձ, հանուն արդարության պետք է հակադարձեմ հետևյալը.
2020թ. նոյեմբերին հնարավոր չէր Շուշին գրավել այնպես, ինպես ազատագրվեց 1992-ի մայիսին, և դա մի պարզ պատճառով. որովհետև 2020թ. Շուշին պաշտպանված էր հյուսիսից, հարավից, արևելքից և արևմուտքից, իսկ 1992-ին՝ միայն Լաչինի միջանցքից...
Ի դեպ, այն, ինչ 1992-ի մայիսին հաջողվեց կատարել Լաչինի միջանցքի ուղղությամբ Ձեր հրամանատարությամբ գործող ուժերին, ավելի մեծ հնարավորություն ունենալով՝ մեզ չհաջողվեց անել 2020-ի նոյեմբերին, այն է՝ փակել Մեծ Թաղեր-Զարդանաշեն-Ավետարանոց-Սխնախ-Քարին տակ-Շուշի բավականին երկար ու նեղ միջանցքը, մանավանդ, որ բերդաքաղաքը մյուս բոլոր ուղղություններից պաշտպանված էր...
Չգիտեմ (չնայած, գրեթե, գիտեմ), թե այս ամենն ում «բացթողման» արդյունքն է, բայց, որ ինչպես Արցախյան առաջին պատերազմի, այնպես էլ Ապրիլյան քառօրյա առճակատման ընթացքում մենք ունեինք ավելի գրագետ ու հեռատես գործող ռազմաքաղաքական ղեկավարություն, քան այս դեպքում էր, գոնե, իմ կարծիքով, դա անվիճելի է...
Կներեք, ես սովորություն չունեմ նման ձևաչափով հակադարձել իմ հրամանատարներին, բայց այս անգամ, երկար մտորելուց հետո, ստիպված էի... Որովհետև 1992-ին Շուշին այնքան հեշտ չազատագրվեց, որքան հեշտությամբ տվեցինք 2020-ին...»։

Политика 16:51 13/04/2021 Армения
Полковник, бывший начальник управления информации и связей с общественностью Вооруженных сил Арцаха Сенор Асратян пишет:
«Уважая и достаточно высоко оценивая неоспоримые заслуги 1-го командующего Армией обороны Арцаха, Героя Арцаха, генерал-лейтенанта Самвела Андраниковича Бабаяна в действительно сложной задаче защиты Республики Арцах и создания и становления ее вооруженных сил, тем не менее, справедливости ради я должен противопоставить следующее:
В ноябре 2020 г. захватить Шуши не удалось так, как он был освобожден в мае 1992 года и по одной простой причине: потому что в 2020 году Шуши был защищен с севера, юга, востока и запада, а в 1992 году только со стороны Лачинского коридора ...
Кстати, то, что под вашим командованием удалось сделать силам в направлении Лачинского коридора в мае 1992 года, имея еще большую возможность, нам не удалось сделать в ноябре 2020 года,- это закрыть довольно длинный и узкий коридор Мец Тагер-Зарданашен-Аветараноц-Сгнах-Карин Так-Шуши, тем более, что по всем другим направлениям город-крепость был защищен...
Я не знаю (хотя почти знаю), результатом чьего «упущения» все это является, но что и во время Первой Арцахской войны, и во время четырехдневной Апрельской войны у нас было более грамотное и дальновидное военно-политическое руководство, чем в этом случае, на мой взгляд, хотя бы, бесспорно ...
«Извините, у меня нет привычки противостоять в таком формате своим командирам, но на этот раз, после долгих размышлений, я был вынужден ... Потому что освободить Шуши в 1992 году было не так легко, как легко мы отдали его в 2020 году...»