Առողջություն 16:16 15/04/2021 Հայաստան
«Մինչ օրս գրանցվել է կորոնավիրուսի մոտ 600 կրկնավարակի դեպք»,- կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի առողջապահության ոլորտը ներկայացնելիս խորհրդարանում հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Պատախանելով պատգամավորների հարցերին՝ նախարարը հայտնեց, որ առողջապահական գերատեսչության մասնագիտական կառույցը հետազոտություն է արել, թե այս կրկնակի դրական թեստերի հետևում ինչ պատկեր կա:
Նրա խոսքով, ուսումնասիրությունների ժամանակ դիտարկել են, թե ինչ ժամանակահատվածում են կատարվել թեստավորումները, քանի որ 90 օրից ավելի պետք է լինի այդ թեստավորումների միջակայքը, որպեսզի արձանագրվի կրկնավարակ: Նախարարը սակայն չներկայացրեց ուսումնասիրությունների արդյունքները։
«Այս պահին մոտ 20 հազար կրկնավարակ է գրանցվել ողջ աշխարհում, որը ցույց է տալիս մարդկանց կրկին վարակվելու հավանականությունը»,- նկատեց Անահիտ Ավանեսյանը և ուրախալի համարեց, որ այդ թիվը շատ մեծ չէ, բայց պնդեց, որ դեռ վաղ է եզրակացույթուններ անելու համար:
Նա վստահություն հայտնեց, որ համաշխարհային գիտական կառույցներն առաջիկայում իրենց հետազոտությունների արդյունքերը կհրապարակեն և Առողջապահության նախարարությունն ու հասարակությունը ավելի հստակ տեղեկատվություն կունենա կրկնավարակների դեպքերի պատճառների մասին:

Health 18:11 15/04/2021 Armenia
Armenia has recorded 600 cases of COVID-19 reinfection since the disease outbreak, Minister of Health Anahit Avanesyan said in the parliament on Thursday.
Answering the questions of lawmakers, the minister said experts of the ministry have conducted a study to reveal their possible causes.
According to her, in the course of the studies, the period of the tests was considered, since in order to register a coronavirus reinfection the interval between them must be more than 90 days. However, the minister did not present the findings of the study.
“At the moment, some 20,000 reinfections have been reported around the world, which indicates the possibility of people being infected again,” Avanesyan said, adding although this is not a very large number, but it is still too early to draw any conclusions.
She expressed confidence that the world scientific institutions will soon publish the results of their studies and the Ministry of Health and the public will get more accurate information on the causes of reinfections.