Քաղաքական 15:14 15/04/2021
ՀՀ ԱԳ նախարար․ Ադրբեջանի կողմից հայատյացության քաղաքականությունը մարտահրավեր է տարածաշրջանային խաղաղությանը
Ապրիլի 15-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի: Նախարար Այվազյանը  ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարին ներկայացրել է Արցախում հումանիտար իրադրության հասեցագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը՝ կարևորելով միջազգային գործընկերների ուղիղ ներգրավումը:
«Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման ընթացքի և անհապաղ հասցեագրում պահանջող հումանիտար խնդիրների համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած պարտավորությունների չկատարման հանգամանքի վրա՝ շարունակելով պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց:
Երկուստեք կարևորվեց հակամարտության գոտում կրոնական և մշակութային ժառանգության օբյեկտների պաշտպանությունը, ներառյալ՝ համապատասխան միջազգային ներգրավմամբ:
Նախարար Այվազյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի բարձր ղեկավարության կողմից խրախուսվող հայատյացության քաղաքականությունը, որն արտահայտվում է նաև հայկական քրիստոնեական ժառանգության թիրախավորմամբ և Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների փառաբանման համատեքստով «ցուցադրություններով», ուղիղ մարտահրավեր է տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանն ուղղված միջազգային ջանքերին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Կլաարը ՀՀ ԱԳ նախարար Այվազյանին ներկայացրեց Հայաստանի սահմանամերձ մարզեր կատարած այցի և դրա շրջանակներում ունեցած հանդիպումների տպավորությունները: Երկուստեք ընդգծվեց սահմանամերձ բնակավայրերի բնակչության իրավունքների լիարժեք պաշտպանության կարևորությունը»,-ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Политика 16:05 15/04/2021 Армения
15 апреля министр иностранных дел Ара Айвазян принял делегацию во главе со спецпредставителем ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клааром.
Собеседники затронули широкий круг вопросов региональной безопасности и стабильности. Министр Айвазян представил спецпредставителю ЕС Клаару шаги, предпринятые для разрешения гуманитарной ситуации в Арцахе, подчеркнув важность прямого участия международных партнеров.
«В контексте хода выполнения положений Трехстороннего заявления от 9 ноября и гуманитарных вопросов, требующих неотложную адресацию, министр иностранных дел РА обратил внимание спецпредставителя ЕС на факт невыполнения Азербайджаном возложенных на него обязательств, продолжая удерживать в заложниках армянских военнопленных и гражданских лиц.
Обе стороны подчеркнули важность защиты объектов религиозного и культурного наследия в зоне конфликта, в том числе посредством соответствующего международного участия.
Министр Айвазян подчеркнул, что политика армянофобии, поощряемая высшим руководством Азербайджана, которая находит также свое отражение в контексте таргетирования армянского христианского наследия и «демонстрации» прославления военных преступлений, совершенных Азербайджаном, является прямым вызовом международным усилиям по установлению мира и стабильности в регионе.
Спецпредставитель ЕС Клаар представил министру иностранных дел РА Айвазяну впечатления от своего визита в приграничные районы Армении и встреч, проведенных в его рамках. Обе стороны подчеркнули важность полноценной защиты прав населения приграничных населенных пунктов», - говорится в заявлении МИД.