Քաղաքական 10:36 17/04/2021 Հայաստան
Փաշինյանի պես թույլ, խայտառակ ձևով պարտված ղեկավարի պաշտոնավարման շարունակությունն անխուսափելիորեն բերելու է նոր պատերազմ. Վիկտոր Սողոմոնյան
«Մենք հիմա ունենք բարձրացող վարկանիշով նախագահ Ռոբերտ Քոչարյան։ Դա փաստ է»,- «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդման ժամանակ  ասում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Նա նշում է, որ, իհարկե, վարկանիշն այն անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայմանն է քաղաքական հաջողության հասնելու համար. «Պարզ է, որ նախ և առաջ քաղաքական, պետական ղեկավարը պետք է ունենա իրատեսական ծրագիր, որը համահունչ կլինի ստեծված իրավիճակին, իսկ մեր դեպքում ծանրագույն իրավիճակին,  և թիմ, որը կկարողանա այդ ծրագիրը լրացնել, մշակել և իրագործել։ Սրանք մնացած երկու կարևորագույն պայմաններն են»։
Նա ասում է, որ ծրագիրը կա, թիմի մի մասը կա, թիմ, որով կարելի է  հպարտանալ։
«Հիմա կոնսուլտացիաներ են ընթանում, կարծում եմ՝ քաղաքական խորհրդատվությունների արդյունքում կկարողանանք հանրությանը ներկայացնել այն հավաքական թիմը, որը, վստահ եմ, իրականացնելու է այն ծրագրերը, որոնք հիմա կենսական անհրաժեշտություն են մեզ համար»,- նշում է Վ. Սողոմոնյանը։
Հաղորդավարի դիտարկմանը՝ հավաքական ասելով նկատի ունեք դաշի՞նք, Վ. Սողոմոնյանը պատասխանում է. «Նկատի ունեմ քաղաքական որևէ միություն, դաշինք, որի մանրամասների մասին հիմա չեմ կարող խոսել, կգերադասեմ այն ժամանակ, երբ մեր խորհրդատվություններն ամբողջությամբ  ավարտված լինեն, կկարողանամ խոսել փաստերի, ոչ թե գործընթացների մասին»։
Նա ասում է, որ անցած երեք տարիներին որևէ ոլորտում որևէ հաջողություն չի գրանցվել, որևէ խոստում չի կատարվել, եղել է խայտառակ պարտություն. «Այս ամբողջությունը նաև շաղախված է այն անթույլատրելի դիսկուրսով, որը մենք ունենք վերջին երեք տարիներին՝ կենցաղայնացված, մանիպուլացնող,  հաճախ վիրավորական։ Օրինակ, պլյուս, մինուս 50 զոհը։  Չգիտեմ, ցանկացած քաղաքակիրթ երկրում նման բան ասող մարդն ուղղակի պետք է հավերժ զրկվեր քաղաքականությամբ կամ հասարակական որևէ այլ գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից»։
Վ. Սողոմոնյանի կարծիքով, գալիք ընտրությունների դիլեման բավականին հասկանալի է. «Ես չեմ  ծայահեղացնում ու չեմ չափազանցնում, սա ամենածանր ընտրությունն է լինելու մեր ժողովրդի համար, որովհետև  ընտրության առարկան է շատ ծայրահեղ՝ այսինքն դու մնում ես այստեղ և շարունակում ես  հետադարձը չգիտես թե ինչու, թե անցնում ես այդ կետը, վերականգնվում ես, փորձում ես շարժվել առաջ՝ զարգացնելով, շենացնելով երկիրը,  իսկականից գնալով դեպի ապագա։ Ոչ թե խոսքերով, մենք տեսել ենք այդ մարդու խոսքի գինը, ինչ ասել է, հակառակն է եղել»։
Վ. Սողոմոնյանը համաձայն է հաղորդավարի դիտարկմանը, որ դաշտը հստակ բաժանվել է երկու մասի՝ «մի կողմում ստացվում է  պայմանական Նիկոլ Փաշինյանն է, երկրորդ դաշտում  ստացվում է պայմանական  Ռոբերտ Քոչարյանն է»։
«Այդպես արդեն ստացվել է։ Հիմա իմ տպավորությամբ քաղաքական և հասարակական դաշտը կանգնելու է,  եթե անձերին վերցնենք, այդպիսի ընտրության առաջ, եթե վերցնենք ծրագրերն, իրողությունները, ապագան և այլն, ապա կանգնելու է  այն դաժան ընտրության առաջ, որի մասին ասում եմ։
Տեսնում եմ, որ իշխանությունները,  նրանց սպասարկուները փորձում են այս ընտրությունը փափկացնել՝ դե հների ու նորերի, սրանք, նրանք։ Սրանք խոսակցություններ են»,- ասում է  Վ. Սողոմոնյանը։
Անդրադառնալով այն խոսակցություններին, որը եթե Ռոբերտ Քոչարյանը գա, պատերազմ է բերելու, Վ. Սողոմոնյանը նշում է. «Իհարկե, ոչ։
Փաշինյանը ոչ պատերազմի, ոչ խաղաղության կուսակցություն է, նա անարժանապատիվ պարտության, խայտառակ պարտության կուսակցություն է։ Մենք գործ ունենք պարտության կուսակցության հետ։ Փաշինյանի պես թույլ, մեկ անգամ խայտառակ ձևով  պարտված ղեկավարի պաշտոնավարման շարունակությունը անխուսափելիորեն բերելու է նոր պատերազմ։ Սա անխուսափելի է։
Տեսնում եք այս պատերազմում հաղթած Թուրքիան ու Ադրբեջանն ինչ հեգնանքով ու հոխորտանքով են խոսում Հայաստանի մասին։ Եթե այս թույլ, տնտեսապես, քաղաքականապես, արտաքին քաղաքականության մեջ անկարող իշխանությունը մնա, այդ ժամանակ է պատերազմ  լինելու։
Ինչ վերաբերում է  նախագահ Քոչարյանին, ամենայն  պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ ռևանշիզմի որևէ ձգտում  այն տեսքով, որի մասին որ խոսում են իշխանության ներկայացուցիչները, թե հեսա կգան, մոբիլիզացիա կանեն, զորքեր կհանեն և այլն, դրա մասին որևէ խոսք չկա։ Դրա կարողությունն էլ չկա։ Պոզների մոտ նախագահ Քոչարյանը դա էր ասում։ Կարծում եմ՝ ինքն իր տեսլականը շատ հստակ ձևակերպեց, որ ԼՂԻՄ տարածքի վերականգնումն արդար  խաղաղության կոնցեպտի շրջանակներում խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Պատերազմական ռևանշի ծրագիր նախագահ Քոչարյանի ծրագրերում չկա»։
Վ. Սողոմոնյանն ընդգծեց՝ հաջորդ իշխանությունը պետք է ծայրահեղ արագ վերականգնման իշխանություն լինի,  սխալվելու իրավունք չունեն։
«Եթե սխալվենք, չհասցնենք վերականգնվել  տնտեսապես, քաղաքականապես, մեր հեղինակությունը, անվտանգությունը, վերքերը բուժենք, նորմալ հարաբերություններ ունենանք մեր հարևանների հետ, եթե մենք այս ամենը չվերականգնենք հնարավորինս սեղմ ժամկետներում, շատ դառը  ճակատագիր է մեզ սպասվում։  Եթե չբերենք ամենալավներին, իրենց  չներգրավենք կառավարման համակարգ, չդիմենք համայն հայության օգնությանը, մաքսիմալ արդյունավետ ներքին համակարգ, կառավարություն չունենանք, շատ դառը պտուղներ ենք քաղելու։ Դրանք ապոկալիպտիկ են։
Մենք եկել ենք, հասել մի հանգրվանի, որտեղ Հայաստանը կանգնած է բազմաթիվ ճակատագրական ընտրությունների առաջ։ Դրամատիկ պատմություններով այս հերոսները  հիմա կանգնած են պատրաստ երկիրն առաջ տանելու։
Հասարակությունն այստեղ մի՞թե հնարավոր է սխալվի։ Ես հավատում եմ հասարակության ողջամտությանը, գաղափարախոսության, ծրագրերի ուժին, հավաքականի ուժին։ Կարծում եմ՝ դա Հայաստանի քաղաքական պատմության մեջ լավագույն հավաքականն է լինելու»,- ասում է  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի  գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։

Политика 14:48 17/04/2021 Армения
Согомонян: Продолжение премьерства столь слабого, уже однажды потерпевшего позорное поражение лидера неминуемо приведет к новой войне
«Сейчас у нас есть президент Роберт Кочарян с растущим рейтингом. Это факт », – заявил руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна – Виктор Согомонян – в эфире программы «Интервью» на «5-м канале» .
Он отмечает, что, конечно, рейтинг – необходимое, но не достаточное условие для достижения политического успеха: «Понятно, что, в первую очередь, политический государственный лидер должен иметь реалистичную программу, которая будет соответствовать сложившейся ситуации, а в нашем случае – сложнейшей ситуации, и команду, которая сможет дополнить, разработать и претворить в жизнь эту программу. Это два других важных условия ».
По его словам, есть программа, есть часть команды – команды, которой можно гордиться.
«Сейчас идут консультации, думаю, в результате политических консультаций мы сможем представить общественности коллективную команду, которая, я уверен, будет реализовывать программы, которые сейчас для нас жизненно необходимы», – указывает В. Согомонян.
На уточняющий вопрос, подразумевает ли он под коллективной командой блок, В.Согомонян ответил: «Я имею в виду любой политический союз, альянс, о деталях я сейчас говорить не могу, предпочту говорить тогда, когда наши консультации полностью закончатся. Тогда я смогу говорить о фактах, а не о процессах».
Согомонян обратил внимание на то обстоятельство, что за последние три года ни в одной из сфер не зарегистрировано какого бы то ни было успеха, не выполнено ни одно обещание, было позорное поражение. «Все это также пронизано неприемлемым дискурсом, который у нас был в течение последних трех лет – сведенным к быту, манипулятивным, часто оскорбительным.
Например, высказывание «плюс-минус 50  жертв». Не знаю, в любой цивилизованной стране говорящий такое человек должен был быть навсегда лишен права заниматься политикой или любой другой общественной деятельностью», – подчеркнул он.
По мнению Согомоняна, дилемма на предстоящих выборах в Национальное Собрание Армении довольно очевидна. «Я не преувеличиваю и не впадаю в крайности.  Это будет самый трудный выбор для нашего народа, потому что предмет выборов имеет коренное значение. То есть ты либо остаешься в этой точке, непонятно почему возвращается к ней, либо проходишь через эту точку, восстанавливаешься, пытаешься двигаться вперед, развивая, благоустраивая страну, двигаясь от настоящего к будущему. Не на словах, мы увидели цену слов этого человека. Он сделал все с точностью да наоборот», – пояснил он.
В. Согомонян согласился при этом с замечанием ведущего, что поле четко разделено на две части: «Выходит, на одной стороне – условно Никол Пашинян, на другой стороне – условно Роберт Кочарян».
«Так уже вышло. Теперь, на мой взгляд, политическая и общественная сферы столкнутся, если взять только персоны, перед таким выбором. Если мы возьмем программы, реалии, будущее и т. д., тогда они столкнутся с жестоким выбором, о котором я сказал.
Я вижу, что власти, их обслуга пытаются смягчить этот выбор, мол, между прежними и новыми. Это лишь разговоры», – говорит В. Согомонян.
Касаясь слухов о том, что приход Роберта Кочаряна к власти означает новую войну, В. Согомонян указал: «Конечно же, нет».
Пашинян – партия не войны и не мира, это партия недостойного поражения, позорного поражения. Мы имеем дело с партией поражения. Продолжение премьерства столь слабого, уже однажды потерпевшего позорное поражение лидера, как Пашинян, неминуемо приведет к новой войне. Это неизбежно.
Вы видите, с какой иронией и высокомерием Турция и Азербайджан, выигравшие эту войну, говорят об Армении. Если эта слабая, экономически, политически недееспособная власть останется, вот тогда и будет война.
Что касается президента Кочаряна, то я со всей ответственностью заявляю, что о каком-либо стремлении к реваншу – в той форме, о которой говорят представители власти, мол, вот он придет, проведет мобилизацию, выведет войска и т. д. – речи не идет. Для этого нет и потенциала. Об этом говорил президент Кочарян у Познера. Думаю, он очень четко изложил свое видение – восстановление территории НКАО в рамках концепции справедливого мира путем мирных переговоров. В планах президента Кочаряна нет программы военного реванша».