Առողջություն 15:34 20/04/2021 Աշխարհում
Գիտական ապացույցները ենթադրում են, որ COVID-19 մուտացիաների մի մասը «անխոցելի է» պատվաստանյութերի համար։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են ԱՀԿ-ի ռուսաստանյան գրասենյակից `վկայակոչելով ԱՀԿ եվրոպական գրասենյակի գնահատականները:
«Պատվաստումը վիրուսի փոխանցումը նվազեցնելու հարցում կարևոր գործիք է, և որքան դանդաղում է ռիսկային խմբերում գտնվող մարդկանց պատվաստումը, այնքան ավելի շատ հնարավորություններ ենք տալիս վիրուսին փոխվելու և մուտացիայի ենթարկվելու համար: Գիտական ապացույցները ցույց են տալիս, որ այդ մուտացիաների մի մասը կարող է անխոցելի լինել պատվաստանյութի համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունը հավելել է, որ բոլոր երկրներում անհրաժեշտ է նվազեցնել վիրուսի փոխանցումը, քանի որ այն չի նվազի ինքնուրույն ՝ առանց ակտիվ միջոցների օգտագործման:
«Երկրների մեծ մասում վիրուսի փոխանցումը շարունակում է մնալ շատ բարձր մակարդակում: ԱՀԿ եվրոպական գրասենյակը զեկույցներ է ստանում այն մասին, որ վիրուսի նոր տարբերակները շարունակում են տարածվել ամբողջ Եվրոպայում, և մենք շարունակում ենք սովորել և հավաքել տվյալներ դրանց հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ:
Ներկայիս ապացույցները ենթադրում են, որ որոշ տարբերակներ ավելի արագ են տարածվում, և չպետք է մոռանալ, որ COVID-19- ն ինքնին արդեն լուրջ հիվանդություն է, և դրա տարածումը վերահսկելու համար անհրաժեշտ է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները»,- ասված է ԱՀԿ տարածած հաղորդագրությունում։

Здоровье 15:57 20/04/2021 В мире
Научные данные говорят о том, что некоторые из мутаций COVID-19 могут быть значительными и не поддаваться вакцинам, заявили РИА Новости в офисе ВОЗ в России со ссылкой на оценку от Европейского бюро организации.
«Вакцинация - важный инструмент снижения передачи вирусա, чем больше времени уходит на вакцинацию наиболее подверженных риску людей во всем мире, тем больше возможностей мы даем вирусу для изменения и мутаций. Научные данные свидетельствуют о том, что некоторые из этих мутаций могут быть неуязвимы для вакцины», — говорится в заявлении.
В ВОЗ отметили необходимость снизить передачу инфекции во всех странах, «поскольку она сама по себе не будет уменьшаться без применения активных мер».
«В большинстве государств уровень заболеваемости коронавирусом очень высок, а по Европе распространяются штаммы, которые вызывают озабоченность у организации.
Мы продолжаем узнавать и собирать данные об их возможном воздействии. Хотя текущие данные свидетельствуют о том, что некоторые варианты распространяются быстрее, нельзя забывать, что сам по себе COVID-19 уже является серьезным заболеванием, и необходимо применять все необходимые меры для контроля его распространения», — пояснили в организации.