Քաղաքական 11:55 20/04/2021 Հայաստան
«Ցանկացած գաղափար պետք է հենված լինի ինչ-որ հաշվարկների վրա, ես վստահ չեմ, որ Փաշինյանն ունի ինչ-որ հաշվարկներ, որոնք մեզ թույլ կտան նման քայլի գնալ»,- այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի վերջերս արած հայտարարությանը, թե գաղափար կա պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության ժամկետը կրճատելու և 5 տարի մեկ 2-3 ամիս դարձնելու։
Ըստ պատգամավորի, դա ուղղակի գայթակղիչ խոստում է՝ նախընտրական շրջանին ընդառաջ, սակայն այն իրականացնել չի ստացվելու։
«Բայց մենք գիտենք, որ Փաշինյանը երբեք չի խորշել խոստումներ տալուց ու հետո դրանք չիրականացնելուց։ Սա էժանագին քայլ է։ Գիտակցելով, որ ժողովուրդն այսօր մտահոգված է զինվորների վիճակով՝  նա փորձում է ինչ-որ դիվիդենտներ քաղել խոստումներով, որոնք չի կարող կատարել»,- կարծիք հայտնեց նա։
Դիտարկմանը, որ իր վերջին հարցազրույցներից մեկում Գորգիսյանն ասել է, թե 2018-ի ընտրություններից հետո իրենք Նիկոլ Փաշինյանին չեն ընտրել՝ որպես վարչապետ, պատգամավորն արձագանքեց. «Վերջերս շատ են ասում, որ ԼՀԿ-ն է 2018-ին Նիկոլ Փաշինյանին ընտրել՝ որպես վարչապետ, և հիմա էլ քննադատում են, բայց դա իրականությանը չի համապատասխանում, քանի որ ընտրություններից հետո 50+ տոկոս ձայն հավաքած ուժի առաջին համարն ավտոմատ դառնում է վարչապետ, ուստի ԼՀԿ-ն չի ընտրել Փաշինյանին»։
Ինչ վերաբերում է ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանի հայտարարությանը, թե Էդմոն Մարուքյանը հատել է կարմիր գիծը, և այս ընտրություններին չի կարողանա Նիկոլ Փաշինյանի «շվաքի տակ» մասնակցել ընտրություններին, ապա Գևորգ Գորգիսյանը հիշեցրեց, որ 2017 թվականին «ԵԼՔ» դաշինքի ցուցակը գլխավորում էր Էդմոն Մարուքյանը, և Սուրեն Պապիկյանն այդ թվում՝ ի թիվը ՔՊ վարչության այլ անդամների, Էդմոն Մարուքյանին է ընտրել՝ որպես առաջին համար։
«Այստեղ հարց է առաջանում՝ ո՞վ ում շվաքի տակ է մասնակցել ընտրություններին։ Իսկ 2018 թվականին մենք պարզ ասել ենք, որ գալիս ենք որպես ընդդիմություն, ի՞նչ Նիկոլ Փ աշինյանի շվաքի մասին է խոսքը։ Հետևաբար, ոչ ոք չի կարող մեզ այդ անհեթեթություններում մեղադրել»,- նշեց նա։

Политика 13:22 20/04/2021 Армения
Сегодня на брифинге в Национальном Собрании секретарь фракции «Просвещенная Армения» Геворк Горгисян обратился к заявлению Никола Пашиняна о том, что систему срочной военной службы нужно вообще изменить, сократить срок службы и есть идея изменить срок службы до 3 месяцев раз в 5 лет.
Геворк Горгисян отметил: «Любая идея должна быть основана на каких-то расчетах. Не уверен, что у Пашиняна есть какие-то расчеты, что мы можем позволить себе пойти на подобный шаг, не поставив под угрозу безопасность страны».
По словам депутата, заманчиво давать в предвыборный период обещания, которые потом невозможно выполнить, однако мы знаем, что Пашинян никогда не гнушался этого.
«Он не гнушается в предвыборный период давать обещания, а потом скажет, мол, извините, обстоятельства изменились, не можем выполнить. Я рассматриваю это как дешевый шаг. Пытаясь набрать дивиденды в предвыборный период, он дает такое обещание, которое не сможет выполнить».
«В последнее время много говорят о том, что партия «Просвещенная Армения» избрала Никола Пашиняна премьер-министром в 2018 году, а сейчас критикует его. Но это не соответствует действительности, потому что первый номер в избирательном списке политической силы, получивший 50 + процентов голосов, после выборов автоматически становится премьер-министром. Посему партия «Просвещенная Армения»  не избирала Пашиняна», – отметил Горгисян.
Что касается заявления министра Сурена Папикяна о том, что лидер партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян перешел красную линию и не сможет участвовать в выборах «под сенью» Никола Пашиняна, то Г. Горгисян напомнил, что на выборах в НС в 2017 году список Блока «ЕЛК» («Выход») возглавлял Эдмон Марукян, Сурен Папикян, в числе других членов правления партии «Гражданский договор», выбрал Эдмона Марукяна первым номером.
«Возникает вопрос: кто и под чьей сенью участвовал в выборах? А в 2018 году мы четко заявили, что идем на выборы, как оппозиция, о чем речь? Следовательно, никто не может обвинить нас в этой чепухе», – сказал он.