Քաղաքական 19:40 20/04/2021 Հայաստան
Հանդիպել եմ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահի հետ. քննարկման հիմնական թեման ԱԺ ընտրություններն էին. Զոհրաբյան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Քիչ առաջ հանդիպել եմ  Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի հետ:
Բնականաբար, քննարկման հիմնական թեման առաջիկա խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններն էին, Ընտրական օրենսգրքի վերջին փոփոխությունները, զրպարտության եւ վիրավորանքի համար անհամաչափ տուգանքները, ինչպես նաեւ՝ հանրային տրամադրությունները ընտրություններին ընդառաջ:
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահն իր մտահոգությունը հայտնեց ֆեյք-նյուզերի հետ կապված՝ համարելով դա լուրջ մարտահրավեր Հայաստանի ժողովրդավարությանն ու ազատ խոսքին։
Ջիանի Բուքիքիոյի հետ քննարկել ենք նաեւ զրպարտանքի եւ վիրավորանքի դեմ օրենսդրական այնպիսի լուծումների առաջադրումը, որոնք չեն վնասելու Հայաստանում խոսքի ազատությանը եւ նման օրենսդրական նախաձեռնությունները չեն դառնալու իշխանության ձեռքին գործիք՝ քաղաքական ընդդիմախոսների եւ  լրատվամիջոցների դեմ պայքարում։
Իմ դիտարկումները «Քաղաքացիական օրենսգրքում» անընդունելի փոփոխությունների իշխանական նախագծի վերաբերյալ փոխանցել եմ նաեւ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովին եւ ԵԽ Հայաստանի հարցով համազեկուցողներին»։

Политика 19:57 20/04/2021 Армения
Зограбян: Я встретилась с председателем Венецианской комиссии: Основной темой обсуждения были выборы в НС
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Наира Зограбян на своей странице в соцсети Facebook написала:
«Немногим ранее я встретилась с председателем Венецианской комиссии Джанни Букиккио. Естественно, основной темой обсуждения стали предстоящие внеочередные парламентские выборы, недавние поправки в Избирательный кодекс, непропорциональные штрафы за клевету и оскорбление, а также общественные настроения в преддверии выборов.
Председатель Венецианской комиссии выразил свою обеспокоенность в связи с фейковыми новостями, посчитав их серьезным вызовом демократии и свободе слова в Армении.
Мы также обсудили с Джанни Букиккио введение законодательных решений против клеветы и оскорблений, которые не повредят свободе слова в Армении, и такие законодательные инициативы не станут инструментом в руках власти в борьбе с политическими оппонентами и СМИ.
Я также передала свои замечания по правительственному проекту поправок к «Гражданскому кодексу» Мониторинговому комитету ПАСЕ и содокладчикам Совета Европы по Армении».