Հասարակություն 13:16 21/04/2021 Հայաստան
Ագարակ համայնքի վարչական ղեկավար Գևորգ Առաքելյանը տեղյակ չի եղել, որ այսօր՝ ապրիլի 21–ին, նախատեսվում է Նիկոլ Փաշինյանի այցն իրենց համայնք։  NEWS.am-ի հետ զրույցում նա պատմել է, որ երբ բնակիչներն իմացել են՝ Փաշինյանն այցելում է համայնք, որոշել են գնալ ու իրենց հուզող հարցերը տալ վարչապետին, սակայն անվտանգության աշխատակիցները չեն թողել, որ նրանք մոտենան վարչապետին ու իրավիճակը լարվել է։
«Մեր ժողովուրդը, որ իմացավ գալու է, հավաքվեցին հարցեր տալու, կապված միջանցքի  և երկրի իրավիճակի վերաբերյալ, բայց իր անվտանգության աշխատակիցների կողմից հրմշտոց սկսվեց։ Ինքը ժողովրդի հարցերին չպատասխանեց։ Մենք նամուսով ու թասիբով մարդիկ ենք, իր պահվածքը շատ  վատ եմ գնահատում, կարելի էր  չէ՞ նստել ու բնակիչների հետ խոսել, բացատրել, ասել՝ ժողովուրդ, միջանցք չէ, ճանապարհ է, ընթացակարգով է ամեն ինչ լինելու, տամոժնի է լինելու, կամ ինչ–որ մի բան ասեր, ժողովրդին  հանգստացներ, հասկացանք պարտվել ենք, բայց միայն կապիտուլյացիա ստորագրելով չի չէ՞, ոչ թե քմծիծաղ տալով գան ու գնան։ Առաջին անգամ եմ նման բան տեսնում։ Մեր Ագարակը շատ խաղաղ է, այսքան ժամանակ Ագարակից ինչ–որ ըմբոստության մասին լսե՞լ եք, չեք լսել»,– ասել է Ագարակ համայնքի վարչական ղեկավարը։
Ըստ Գևորգ Առաքելյանի՝  Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա հետ Ագարակ այցելած մյուս պաշտոնյաները ցանկացել են գնալ գերեզմանոց, սակայն 44–օրյա պատերազմում զոհվածների հարազատները թույլ չեն տվել ու փակել են ճանապարհը և  Փաշինյանը ստիպված է եղել հեռանալ։
Նիկոլ  Փաշինյանն այցելել էր Ագարակ քաղաք, որտեղ քաղաքացիները նրան դիմավորել են հայհոյանքներով և վիրավորանքներով։ Սյունեցիները պահանջում էին, որ նա հեռանա մարզից։

Политика 13:46 21/04/2021 Армения
Глава администрации Агаракской общины Геворг Аракелян не знал, что сегодня, 21 апреля, запланирован визит Никола Пашиняна в их общину. В беседе с NEWS.am он рассказал, что, когда жители узнали, что Пашинян приезжает в общину, они решили пойти и задать свои вопросы премьер-министру, однако сотрудники безопасности не позволили им подойти к премьер-министру, и ситуация накалилась.
«Наши люди, кода узнали, что он приезжает, собрались, чтобы задать вопросы о коридоре и ситуации в стране, но его сотрудники безопасности подняли толкотню. Он не ответил на вопросы людей. Мы люди чести и достоинства, я очень плохо оцениваю его поведение, ведь можно же было сесть и поговорить с жителями, объяснить, сказать людям, что это не коридор, это дорога, все будет в соответствии с процедурой, там будет таможня, или хоть что-нибудь сказал бы, чтобы успокоить людей, понятно, мы проиграли, но ведь все не заканчивается только подписанием капитуляции, вместо этого он ухмыльнулся и ушел. Я впервые такое вижу. Наш Агарак очень мирный. Слышали ли вы когда-нибудь о каком-либо возмущении из Агарака? Нет-не слышали»,-сказал глава администрации общины Агарак.
По словам Геворга Аракеляна, Никол Пашинян и другие официальные лица, посетившие с ним Агарак, хотели пойти на кладбище, но родственники погибших в 44-дневной войне не позволили этого и перекрыли дорогу, и Пашинян был вынужден уехать.
Никол Пашинян посетил город Агарак, где горожане встретили его с ругательствами и оскорблениями. Жители Сюника требовали, чтобы он покинул регион.