Սենատոր Մենենդեսի հայտարարությունը` Հայոց ցեղասպանությունը նախագահ Բայդենի կողմից ճանաչելու սպասելիքներով
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանությունը նախագահ Ջո Բայդենի կողմից պաշտոնապես ճանաչելու հաղորդագրությունների շուրջ հայտարարությամբ:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է և ես չափազանց հուզված եմ այսօր, որ այս տարի կարող ենք ողջունել Հայոց ցեղասպանությունը ԱՄՆ-ի նախագահի կողմից ճանաչելու որոշումը: Մի բան, որն ավարտին կհասցնի մարդկության պատմության ամեանագորշ իրադարձություններից մեկի շուրջ մեկ դար տևած պաշտոնական անտեսման քաղաքականությունը: Այսօր մենք հավատարիմ ենք մնում նրանց, ովքեր աշխարհի որևէ հատվածում կանգնում են ընդդեմ անարդարության:
Մենք հարգում ենք նրանց հիշատակը, ովքեր զոհ գնացին այս Ցեղասպանությանը: Սակայն մենք նաև ոգեշնչվում ենք, իմանալով, որ փոփոխության ենք ենթարկում նրանց հիշելու պատմական եղանակը:
Կոնգրեսում երեք տասնամյակ այս ուղղությամբ մղածս պայքարից հետո, այսօր հպարտ եմ, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը պատրաստ է ի վերջո ասել առանց այլ բառեր օգտագործելու, հայտարարել, որ Ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է: Պարզ ու հստակ:
Այսօր, երբ պատրաստվում ենք նշել Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդին սիստեմատիկ բնաջնջման ենթարկելու 106-րդ տարելիցը, ես իմ խորը երախտագիտությունն եմ հայտնում Ամերիկայի հայ համայնքին Հայոց ցեղասպանությունը Միացյալ Նահանգների ու աշխարհի կողմից ճանաչելու ուղղությամբ իրականացրած համառ գործունեության համար: Անձնապես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախագահ Բայդենին, պատմությանն արդար կերպով առերեսվելու և Ցեղասպանության պատմական փաստն ընդունելու մեր կոչերը հարգելու համար: Մի բան, ինչն ԱՄՆ կառավարության կողմից երբեք պետք է մերժված չլիներ, երբեք պետք է անտեսված չլիներ ու երբեք պետք է այլ կերպ բնութագրված չլիներ:
Հայոց ցեղասպանության իրողությունն ԱՄՆ-ի կողմից ճանաչվելու հանգամանքն ուժեղ ազդակ կդառնա այն մասին, որ ճշմարտությունն ու մարդու իրավունքները, այլ ոչ թե տգիտությունն ու մերժումն են կերտում մեր արտաքին քաղաքականությունը:
Ես միանում եմ Նյու Ջերսիի հայ համայնքին, Միացյալ Նահանգների և ամբողջ աշխարհի ժողովուրդներին` պատվելու այն 1,5 միլիոն անմեղ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների հիշատակը, ովքեր սպանվել, սովից մահացել և իրենց տներից արտաքսվել են Օսմանյան կայսրության կողմից 106 տարի առաջ: Միայն պատմության ամենամութ ժամերն ընդունելով և իրողությունները ճանաչելով մենք կարող ենք դասեր քաղել պատմությունից և այդ դասերի հիման վրա կերտել խաղաղ ապագա»:
Ամերիկայի Ձայնի հաղորդմամբ, Մենենդեսը երկար ժամանակ է հանդիսանում ԱՄՆ-ի հայ համայնքի համար բուռն կերպով պայքարող գործիչ, ում ղեկավարության ներքո 2006 թվականից ի վեր առաջ քաշվեց Հայոց ցեղասպանությունը Սենատի կողմից ճանաչվելու բանաձևը: Մինչ այդ նա այդ պայքարը ծավալել էր Ներկայացուցիչների պալատում: 2019 թվականի նոյեմբեր ամսից սենատոր Մենենդեսն ամեն շաբաթ էր բանաձևը ներկայացնում Սենատի քննարկմանը: Ամեն անգամ հանրապետական որևէ սենատորի կողմից արգելափակման ենթարկվելուց հետո, Մենենդեսը խոստանում էր բանաձևը ներկայացնելու գործընթացից չհրաժարվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ցեղասպանության մերժողականությունը չէր տապալվել:
2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Սենատը միաձայն ընդունեց Մենենդեսի բանաձևը, որը հաստատում է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը:
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսն անցյալ ամիս միավորեց Սենատի 37 գործընկերների ջանքը` խնդրելով Բայդենի վարչակազմին միանալ ԱՄՆ Կոնգրեսին ՝ պաշտոնապես ճանաչելու համար Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանությունը:
- Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Հայաստանում կմասնակցի ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին
- Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Բայդենին
- «Ճանաչե՛ք Հայոց ցեղասպանությունը»․ Ջո Բայդենին հորդորում են ավելի քան 100 կոնգրեսականներ
- Ջեն Փսաքին՝ Ցեղասպանության մասին․ Շաբաթ օրը մենք ավելին կունենանք ասելու
- Սուրեն Սարգսյան. Բայդենի աշխատասեղանին երկու փաստաթուղթ է դրվել
- Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ թշնամի պետություն է. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն
- 2020-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ է այցելել Թուրքիայի 26 քաղաքացի
- Ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կներկայացնի Վերդիի «Ռեքվիեմը»
- Չավուշօղլու․ Բայդենի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը ավելի կվնասի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների արդեն իսկ լարված կապերին
- Ադամ Շիֆը՝ Բայդենին․ Ցեղասպանություն բառը կարևոր է, քանի որ այն անցյալի խնդիրը չէ, այլ նաև ներկայի
- Վերջին շաբաթներին ավելի քան 1 մլն նամակ է ուղղվել Սպիտակ տուն՝ քաջալերելու Բայդենին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
- Լիբանանի նախագահը հրավիրվել է մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին
- Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսետին Բայդենին կոչ է անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
- Թեկնածու Բայդենը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, հուսով եմ նախագահ Բայդենը նույնը կասի ապրիլի 24-ին․Newsweek
- ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կոչը Բայդենին․Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ ամոթալի լռությունը պետք է ավարտվի
- Բայդենը պետք է Հայոց ցեղասպանությունը կոչի իր անունով. Los Angeles Times
- Բիլբորդեր են տեղադրվել ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում՝ կոչ անելով Բայդենին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
- Ռոբերտ Մենենդեսի գլխավորությամբ ԱՄՆ 37 սենատորներ նամակ են հղել Բայդենին՝ ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը

Politics 10:34 23/04/2021 World
U.S. Senate Foreign Relations Committee Chairman, Senator Bob Menendez (D-N.J.) issued the following statement in reaction to reports that President Joe Biden will officially recognize the Ottoman Empire's genocide against the Armenian people.
“I’m honored and incredibly moved to be able to commemorate this year’s anniversary of the Armenian Genocide by applauding the President’s reported decision to end over a century of official erasure of one of the darkest events in human history. Today we keep faith with all those who stand up to injustice anywhere and everywhere in the world. We honor those who lost their lives in this genocide, remember how they died and rejoice in knowing we’ve changed the way history will remember their deaths. After three decades of leading this fight in Congress, I am proud the U.S. government is poised to finally be able to say it without any euphemism: genocide is genocide. Plain and simple.
“As we prepare to observe the 106th anniversary of the Ottoman Empire’s systematic drive to eliminate the Armenian people, I am deeply grateful for and inspired by the Armenian American community’s persistence in ensuring the Armenian genocide is recognized as an irrefutable fact of history – accepted by the United States and the rest of the world.  I want to personally thank President Biden for honestly facing history and heeding our calls to recognize the genocide’s factual reality; something that should have never been denied, diminished, or mischaracterized by any U.S. administration. Having the full U.S. government affirm the facts of the Armenian Genocide will send a strong signal that the truth and human rights, not ignorance and denial, shape our foreign policy.
“I join the Armenian community in New Jersey, across the United States, and around the world in honoring the 1.5 million innocent men, women, and children who were killed, starved and forcefully deported from their homeland by the Ottoman Empire 106 years ago. Only by acknowledging and understanding history’s darkest hours can we truly learn from them and use them to build a peaceful future.”
Menendez has long been a passionate champion for the Armenian-American community in the United States, leading the push for a formal Senate Resolution to recognize the Armenian Genocide in every session of Congress since 2006, as well as co-authoring in years past during his time in the House of Representatives. In November 2019, Senator Menendez took to the Senate Floor every week to try to adopt the Resolution. After being blocked every time by a Senate Republican, the Senator vowed to keep returning every week until Armenian Genocide denialism was defeated. On December 12, 2019, the Senate unanimously passed Menendez’s Senate Resolution affirming the historical facts of the Armenian Genocide.
Last month, Chairman Menendez led 37 of his Senate colleagues in requesting the Biden administration join the U.S. Congress in officially recognizing the Ottoman Empire's genocide against the Armenian people.