Առողջություն 15:15 23/04/2021 Տարածաշրջան
Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջապահության ազգային կենտրոնի տնօրեն Ամիրան Գամկշրելիձեն անդրադարձել է երկրում կորոնավիրուսի բրիտանական շտամի տարածմանը: Այս մասին գրում է Ալիք Մեդիան։
Նրա խոսքով՝ երկրում շրջանառվում է մինև 80 տոկոս ակտիվ բրիտանական շտամ: Գամկղրելիձեն խոսել է վտանգների մասին։
«Որոշակի վտանգ կա: Ողջ աշխարհի ու մեր դեպքում նախորդ տարի վերավարակման եզակի դեպքեր կային, իսկ հիմա վերավարակման դեպքերը կարող են աճել ոչ միայն բրիտանական շտամի, այլև հնդկական, հարավամերիկյան և բրազիլական շտամերի հաշվին: Բարեբախտաբար, սրանցից մեր երկրում միայն բրիտանականն է շրջանառվում: Արդեն չենք հաշվում բրիտանական շտամով վարակման դեպքերը»,- ասել է Գամկղրելիձեն:
Նշվում է, որ Վրաստանում կտրուկ աճել են կորոնավիրուսով վարակման դեպքերը: Երկրում կրկին օրվա կտրվածքով միջինում հազար վարակման նոր դեպք է արձանագրվում:

Здоровье 15:19 23/04/2021 Регион
Грузинские эпидемиологи перестали считать случаи т.н. "британского штамма" коронавируса, поскольку его распространение в стране слишком большое, заявил глава Наццентра по контролю заболеваний и общественного здоровья Амиран Гамкрелидзе.
Как отметил главный эпидемиолог страны, есть опасность того, что лица, перенесшие коронавирус, могут повторно заболеть и "британским штаммом".
По словам Гамкрелидзе, 80% случаев коронавируса в Грузии приходится именно на "британский штамм". В Грузии пока не зафиксированы случаи распространения индийского штамма, южноамериканского или бразильского.
"Сегодня в стране, в основном, циркулирует "британский штамм". Мы уже не считаем - настолько их много", - заявил Гамкрелидзе.
В конце февраля в Грузии впервые зафиксировали три лабораторно подтвержденных случая "британского штамма" коронавируса. Как показали исследования, этот штамм более заразен, но менее опасен.