Քաղաքական 13:38 26/04/2021 Հայաստան
«Յուրանքչայուր ապրիլի 24-ը յուրահատուկ օր է: Այս ապրիլի 24-ը՝ ետպատերազմյան առաջին ապրիլի 24-ը, հստակ և հատուկ միջազգային հնչողություն ունեցավ:  Այս տարի այդ օրը նշանավորվեց հայ ժողովրդին միջազգային հանրության կողմից շատ ուժեղ զորակցության արտահայտմամբ»,-Երևանում  Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գորերի նախարար Արա Այվազյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստան էին ժամանել բարձրաստիճան պատվիրակություններ՝ չնայած համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներին, եղան ուղերձներ միջազգային բազմաթիվ գործընկերների կողմից, այդ թվում ամենաբարձր մակարդակով:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը կարևոր է ոչ միայն ճշմարտության և պատմական արդարության, այլև հայ ժողովրդի ֆիզիկական  անվտանգության առումով»,- ընդգծեց նախարարը:
Ա. Այվազյանն ասաց, որ ամբողջովին կիսում է ԱՄՆ նախագահ Բայդենի ուղերձում արտահայտված այն միտքը, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի կանխելու նմանօրինակ միջազգային հանցանքների կրկնությունն ապագայում:
«Ցեղասպանությունների կանխագելման և դատապարտման գործում Հայաստանը միջազգային օրակարգ առաջ մղելու առաջամարտիկներից է և այդ իմաստով նախագահ Բայդենի ուղերձը շատ մեծ ավանդ է»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի նախագահի հայտարարությանը, որ պատրաստ է Թուրքիան  Հայաստանի հետ  հարաբերություններ հաստատել բարի դրացիության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա, Արա Այվազյանն ասաց. «Մենք ծանոթ ենք Թուրքիայի նախագահի նամակին և այնտեղ հնչեցված պատրաստակամությանը, բայց պետք է նշեմ, որ մենք կարևորում ենք ոչ միայն խոսքերը, այև գործերը, ինչի մասին մենք շատ հստակ արտահայտվել ենք:
Նախկինում էլ եղել են նման ուղերձներ, անգամ եղել է  ստորագրված երկկողմ փաստաթուղթ, որը, սակայն, չի ունեցել դրական շարունակություն:

Политика 14:04 26/04/2021 Армения
«Каждый день 24 апреля - особенный день. Это 24 апреля, первое 24 апреля послевоенного периода, имело явный и особый международный резонанс. В этом году этот день ознаменовался выражением очень сильной поддержки армянскому народу со стороны международного сообщества», - сказал министр иностранных дел РА Ара Айвазян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Литвы Габриелиусом Ландсбергисом в Ереване.
Он отметил, что в Армению прибыли высокопоставленные делегации, несмотря на ограничения, вызванные пандемией, поступили послания от многочисленных международных партнеров, в том числе на самом высоком уровне.
«Признание и осуждение Геноцида армян важно не только с точки зрения истины и исторической справедливости, но и с точки зрения физической безопасности армянского народа», - подчеркнул министр.
А. Айвазян сказал, что полностью разделяет мысль, выраженную в послании президента США Байдена, о том, что международное сообщество должно предпринять активные шаги для предотвращения повторения подобных международных преступлений в будущем.
«Армения -один из пионеров в продвижении в международной повестке дня вопроса по предотвращению и осуждению геноцида, и в этом смысле послание президента Байдена является большим вкладом», - сказал министр иностранных дел.
Что касается заявления президента Турции о том, что Турция готова строить отношения с Арменией на основе добрососедства и взаимного уважения, Ара Айвазян сказал: «Мы знакомы с письмом президента Турции и выраженной в нем готовностью, но должен отметить, что для нас важны не только слова, но и дела, о которых мы очень четко выразились.
Подобные послания были и раньше, даже был подписан двусторонний документ, который, однако, не имел положительного продолжения.