Քաղաքական 13:38 26/04/2021 Հայաստան
«Յուրանքչայուր ապրիլի 24-ը յուրահատուկ օր է: Այս ապրիլի 24-ը՝ ետպատերազմյան առաջին ապրիլի 24-ը, հստակ և հատուկ միջազգային հնչողություն ունեցավ:  Այս տարի այդ օրը նշանավորվեց հայ ժողովրդին միջազգային հանրության կողմից շատ ուժեղ զորակցության արտահայտմամբ»,-Երևանում  Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գորերի նախարար Արա Այվազյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստան էին ժամանել բարձրաստիճան պատվիրակություններ՝ չնայած համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներին, եղան ուղերձներ միջազգային բազմաթիվ գործընկերների կողմից, այդ թվում ամենաբարձր մակարդակով:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը կարևոր է ոչ միայն ճշմարտության և պատմական արդարության, այլև հայ ժողովրդի ֆիզիկական  անվտանգության առումով»,- ընդգծեց նախարարը:
Ա. Այվազյանն ասաց, որ ամբողջովին կիսում է ԱՄՆ նախագահ Բայդենի ուղերձում արտահայտված այն միտքը, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի կանխելու նմանօրինակ միջազգային հանցանքների կրկնությունն ապագայում:
«Ցեղասպանությունների կանխագելման և դատապարտման գործում Հայաստանը միջազգային օրակարգ առաջ մղելու առաջամարտիկներից է և այդ իմաստով նախագահ Բայդենի ուղերձը շատ մեծ ավանդ է»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի նախագահի հայտարարությանը, որ պատրաստ է Թուրքիան  Հայաստանի հետ  հարաբերություններ հաստատել բարի դրացիության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա, Արա Այվազյանն ասաց. «Մենք ծանոթ ենք Թուրքիայի նախագահի նամակին և այնտեղ հնչեցված պատրաստակամությանը, բայց պետք է նշեմ, որ մենք կարևորում ենք ոչ միայն խոսքերը, այև գործերը, ինչի մասին մենք շատ հստակ արտահայտվել ենք:
Նախկինում էլ եղել են նման ուղերձներ, անգամ եղել է  ստորագրված երկկողմ փաստաթուղթ, որը, սակայն, չի ունեցել դրական շարունակություն:

Politics 14:42 26/04/2021 Armenia
“Every April 24 is a special day. This April 24, the first April 24 of the post-war period, saw a clear and special international resonance. This year, the day was marked by the expression of very strong support to the Armenian people by the international community,” Armenia’s Acting Foreign Minister Ara Aivazian told a joint news conference with Foreign Affairs of Lithuania Gabrielius Landsbergis in Yerevan on Monday.
He noted that high-ranking delegations had arrived in Armenia despite the coronavirus restrictions to honor the memory of the Armenian Genocide victims, adding there were messages from many of Armenia’s international partners, including at the highest level.
"Recognition and condemnation of the Armenian Genocide is important not only for restoring truth and historical justice, but also in terms of physical security of the Armenian people,” the minister underlined.
Aivazian said that he fully agrees with the idea expressed in U.S. President Biden's statement that the international community should take practical steps to prevent the recurrence of such international crimes in the future.
“Armenia is one of the forerunners in promoting the international agenda of preventing and condemning genocides, and President Biden’s message is a huge contribution [to these efforts],” he said.
Reflecting on Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s letter to the Armenian patriarch in Istanbul, in which he said that Turkey is ready to establish “good-neighborly relations with Armenia based on mutual respect”, Ara Aivazian said: "We are familiar with the letter of the Turkish president and the readiness expressed in it, but I must say that we value deeds, rather than words, which we have made very clear.
“There were similar messages in the past, there was even a signed joint document, which, however, did not succeed. I would like to reaffirm that we value deeds, not words.”