Քաղաքական 12:46 26/04/2021 Աշխարհում
Կազմվում է «ոչ բարեկամական պետությունների» ցուցակը, որոնց կարգելվի դիվանագիտական առաքելություններում ռուսաստանցիներին աշխատանքի ընդունել, նրանում կներառվի նաև ԱՄՆ-ը։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով, վերջնական ցուցակը հայտնի կդառնա Նախարարների կաբինետի համապատասխան հրամանագրից հետո: Փաստաթուղթն ինքնին, նշել է Զախարովան, պատրաստում են տարբեր գերատեսչություններ:
Միևնույն ժամանակ, նա շեշտել է, որ նման քայլի պատճառ են հանդիսացել ԱՄՆ-ի «բացարձակ անբարյացակամ գործողությունները», որոնք նոր պատժամիջոցներ սահմանեցին Մոսկվայի դեմ և հայտարարեցին ռուս դիվանագետների արտաքսման մասին:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախկինում հրամանագիր էր ստորագրել, որով սահմանափակվում է ոչ բարեկամական գործունեությամբ զբաղվող արտասահմանյան դիվանագիտական առաքելությունների կողմից Ռուսաստանում աշխատողների հավաքագրումը:

Политика 12:59 26/04/2021 В мире
Список «недружественных государств», которым запретят брать на работу в дипмиссиях россиян, составляется, в него включат США, сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает РИА НОВОСТИ.
По ее словам, окончательный перечень станет известен после издания соответствующего распоряжения кабинета министров. Сам документ, отметила Захарова, готовят разные ведомства.
При этом она подчеркнула, что такой шаг вызван «абсолютно недружественными действиями» США, которые ввели очередные санкции против Москвы и объявили о высылке российских дипломатов.
Президент России Владимир Путин ранее подписал указ, ограничивающий для иностранных дипмиссий, занимающихся недружественными действиями, найм работников в России.