Քաղաքական 12:46 26/04/2021 Աշխարհում
Կազմվում է «ոչ բարեկամական պետությունների» ցուցակը, որոնց կարգելվի դիվանագիտական առաքելություններում ռուսաստանցիներին աշխատանքի ընդունել, նրանում կներառվի նաև ԱՄՆ-ը։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով, վերջնական ցուցակը հայտնի կդառնա Նախարարների կաբինետի համապատասխան հրամանագրից հետո: Փաստաթուղթն ինքնին, նշել է Զախարովան, պատրաստում են տարբեր գերատեսչություններ:
Միևնույն ժամանակ, նա շեշտել է, որ նման քայլի պատճառ են հանդիսացել ԱՄՆ-ի «բացարձակ անբարյացակամ գործողությունները», որոնք նոր պատժամիջոցներ սահմանեցին Մոսկվայի դեմ և հայտարարեցին ռուս դիվանագետների արտաքսման մասին:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախկինում հրամանագիր էր ստորագրել, որով սահմանափակվում է ոչ բարեկամական գործունեությամբ զբաղվող արտասահմանյան դիվանագիտական առաքելությունների կողմից Ռուսաստանում աշխատողների հավաքագրումը:

Russia puts U.S. on list of 'unfriendly' states
Russia has put the U.S. on its list of "unfriendly" states, Russian news agency TASS reported on Monday, quoting Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova.
The move comes amid an escalating diplomatic row between Russia and several European countries, according to CGTN.
On Friday, Russian President Vladimir Putin signed a law to limit the number of local staff working at foreign diplomatic missions and other agencies, and ordered the government to draw up a list of "unfriendly" states that will be subject to the restrictions.
"The whole story began with another wave of unfriendly U.S. steps," TASS quoted Zakharova as saying on Monday.