Մարտին Սկորսեզեն քրիստոնեության ծագման մասին սերիալ կնկարահանի
Պրոդյուսեր և ռեժիսոր Մարտին Սկորսեզեն և սցենարիստ Պոլ Շրյոդերը նախատեսում են սերիալ նկարահանել քրիստոնեության ծագման մասին: Նախագիծը կստեղծվի Netflix-ի համար։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է IM-ը:
Ըստ Շրյոդերի, նախագիծն արդեն ունի աշխատանքային վերնագիր՝ «Առաքյալներ և Ապոկրիֆներ»։ Ներկայումս արդեն պայմանավորվածություն կա սերիալի երեք սեզոնների վերաբերյալ:
Շարքի հեղինակները բացատրել են, որ նախագիծը հիմնված է լինելու Ապոկրիֆների՝ վաղ քրիստոնեական գրականության այն ստեղծագործությունների վրա, որոնք ընդգրկված չեն Սուրբ Գրքի կանոններում։
«Մարդիկ կարծես գիտեն Նոր Կտակարանը, բայց ոչ ոք չգիտի Ապոկրիֆներրը։ Եվ առաջին դարում Նոր Կտակարան չկար, կային միայն այս պատմությունները: Դրանցից որոշները ճիշտ էին, որոշները՝ ոչ, որոշներն էլ կեղծ էին»,- ասել են նախագծի հեղինակները:
Շրյոդերն ու Սկորսեզեն հայտնի են «Տաքսիստ», «Կատաղի ցուլը», «Քրիստոսի վերջին գայթակղությունը» համատեղ աշխատանքով:

Культура 09:54 26/04/2021 В мире
Продюсер и режиссер Мартин Скорсезе и сценарист Пол Шрёдер планируют создать сериал о происхождении христианства. Проект будет создан для Netflix, сообщает Культуромания.
По словам Шрёдера, проект уже имеет рабочее название: «Апостолы и апокрифы». В настоящее время уже есть договоренность о трех сезонах сериала.
Создатели сериала пояснили, что в основу проекта войдут апокрифы — произведения раннехристианской литературы, не включенные в канон книг Священного Писания.
«Люди вроде как знают Новый Завет, но никто не знает апокрифов. А еще в первом веке не было Нового Завета, были только эти истории. И некоторые из них были правдой, некоторые — нет, а некоторые были подделками», — говорят авторы проекта.
Шрёдер и  Скорсезе известны по совместной работе над «Таксистом», «Бешеным быком», «Последним искушением Христа».