Գիտնականները կանխատեսում են սրտի հիվանդության կտրուկ աճ ՝ COVID-19 համաճարակի պատճառով
Նովոսիբիրսկի թերապիայի և կանխարգելիչ բժշկության հետազոտական ինստիտուտի գիտնականները (SB RAS- ի ցիտոլոգիայի և գենետիկայի ինստիտուտի մասնաճյուղ) կանխատեսում են, որ մի քանի տարի անց սրտանոթային հիվանդությունների կտրուկ ալիք կլինի: Այս մասին հայտնում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում տալով ինստիտուտի հաղորդագրությանը։
«Շատերը ենթարկվել և ենթարկվում են կենսական ուժասպառության գործոնին՝ երկարատև հարկադիր մեկուսացման պատճառով: Որոշ ժամանակ անց դա անխուսափելիորեն կդրսևորվի նրանց առողջական վիճակի վրա»,- նշել է Գիտահետազոտական ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Դմիտրի Պանովը։
Ըստ ինստիտուտի, Նովոսիբիրսկի գիտնականները Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության «MONICA» ծրագրի շրջանակներում 1980-ականներին սկսել են ուսումնասիրել սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման ռիսկի վրա հոգեբանական, սոցիալական գործոնների ազդեցությունը: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ դրանց դերը շատ կարևոր է:
«Կենսական ուժասպառությունը 2.5-ից 3 անգամ մեծացնում է սրտանոթային հիվանդության, ինսուլտի, զարկերակային հիպերտոնիայի զարգացման ռիսկը»,- ասվում է զեկույցում:

Здоровье 15:35 26/04/2021 В мире
Ученые новосибирского НИИ терапии и профилактической медицины (филиал Института цитологии и генетики СО РАН) прогнозируют через несколько лет резкий всплеск сердечно-сосудистых заболеваний из-за синдрома выгорания, сопровождающего мировую пандемию коронавируса, сообщает РИА Новости.
"Воздействию этого фактора подвергались и подвергаются многие люди во время длительной вынужденной изоляции, которая сопровождает мировую пандемию коронавируса. Спустя некоторое время это неизбежно проявится в состоянии их здоровья…", - приводятся в сообщении слова старшего научного сотрудника НИИ Дмитрия Панова, который отметил, что ведущиеся в Новосибирске долгие годы исследования позволяют спрогнозировать сроки и масштабы этой отложенной реакции.
В научном институте пояснили, что новосибирские ученые начали изучение влияния психосоциальных факторов на риск развития сердечно-сосудистых заболеваний в 1980-е годы в рамках программы MONICA Всемирной организации здравоохранения. Исследования показали, что их роль огромна. Соответствующий доклад Панов представил на последнем конгрессе Европейского общества кардиологов в марте этого года.
Термин "синдром выгорания" (жизненное истощение) вошел в оборот врачей в конце XX века. Он обозначает совокупность негативных симптомов, включая физическое истощение и чувство безнадежности.