Առողջություն 10:57 27/04/2021 Աշխարհում
Սինգապուրը կորոնավիրուսի համաճարակի ընթացքում ամենաապահով երկրների վարկանիշում առաջ է անցել Նոր Զելանդիայից: Այս մասին երեքշաբթի օրը հաղորդել է «The New Zealand Herald»-ը՝ վկայակոչելով «Bloomberg»- ի անցկացրած հետազոտությունը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
Ըստ աղբյուրի, դրա պատճառը բնակչության պատվաստումների բարձր մակարդակն է և երկրում կորոնավիրուսի տարածման դեմ արդյունավետ պայքարը:
Նոր Զելանդիան «Bloomberg»-ի կողմից կազմված 2020 թվականի նոյեմբեր ամսվա վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցնում էր առաջին տեղը: Այնուամենայնիվ, կորոնավիրուսի դեմ ազգային պատվաստումների արշավների մեկնարկից հետո այն զիջել է տեղը Սինգապուրին, որի բնակչության գրեթե 20% -ը արդեն պատվաստվել է:
Վարկանշային աղյուսակը կազմվել է՝ հաշվի առնելով դեպքերի ընդհանուր թիվը, մահացության մակարդակը, հետազոտված մարդկանց թվի և պատվաստումների մակարդակի վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Սինգապուրը հավաքել է 79,7 միավոր, իսկ Նոր Զեանդիան ՝ 79,6: Ավստրալիան 76,2 միավոր ունի, իսկ Իսրայելը՝ 74,9 միավոր։
Ռուսաստանը 60,9 միավորով այս վարկանիշային ցուցակի 22-րդ տեղում է՝ առաջ անցնելով Պորտուգալիայից և Իսպանիայից 59,7 միավոր, ինչպես նաև Իռլանդիայից (57,7), Գերմանիայից (54,9 միավոր) և Ավստրիայից (54,2 միավոր):
Վարկանիշային ցուցակում ընդգրկված են աշխարհի 53 երկրներ։ Ցուցակը փակում են Արգենտինան (41,4 միավոր), Լեհաստանը (40,6 միավոր) և Բրազիլիան (39,1 միավոր):

Здоровье 13:02 27/04/2021 В мире
Сингапур опередил Новую Зеландию в рейтинге самых безопасных стран в период пандемии коронавируса. Об этом во вторник сообщило издание The New Zealand Herald со ссылкой на исследование, проведенное агентством Bloomberg.
Как передает ТАСС, причиной этого стали высокие темпы вакцинации населения и эффективная борьба с распространением коронавируса внутри страны.
В рейтинге, составленном агентством Bloomberg в ноябре 2020 года, Новая Зеландия занимала первое место. Однако, после начала национальных кампаний по вакцинации против коронавируса, она уступила первое место Сингапуру, почти 20% населения которого уже получили прививку.
Ключевыми показателями для расчета положения страны в рейтинге стали данные об общем числе заболевших, показателях смертности, количестве протестированных людей и информация о темпах вакцинации. Сингапур набрал 79,7 балла, а Новая Зеландия - 79,6.
В число лидеров также попали Австралия (76,2 балла) и Израиль (74,9 балла), занявшие третье и четвертое место соответственно.
Замыкают рейтинг, включающий 53 страны мира, Аргентина (41,4 балла), Польша (40,6 балла) и Бразилия (39,1 балла).