Քաղաքական 13:59 27/04/2021 Տարածաշրջան
ԵԽ հանձնակատարը նամակ է գրել Ալիևին՝ ռազմավարի այգու հետ կապված․ Այն կարող է միայն ավելի սրել երկարամյա թշնամական տրամադրությունները
Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը, Ադրբեջանի նախագահին ուղղված նամակում կոչ է անում առավելագույնս զգուշավորություն ցուցաբերել՝ չհավերժացնելու ու չբազմապատկելու առանց այն էլ խորը վրդովմունքը Լեռնայն Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած համայնքների միջև։
Այս համատեքստում, Հանձնակատարը մտահոգություն է հայտնում վերջերս Բաքվում «Ռազմավարի այգու» բացման կապակցությամբ, որը, ըստ հաղորդումների, ցուցադրում է պատերազմի ժամանակ որպես ավար վերցված հայկական ռազմական տեխնիկան և ցույց է տալիս ապամարդկային տեսարաններ, ներառյալ մոմե մանեկեններ, որոնք պատկերում են զոհված և մահացող հայ զինվորների:
«Ես համարում եմ, որ նման պատկերները խիստ անհանգստացնող և նվաստացուցիչ են։ Այսպիսի ցուցադրումը կարող է միայն ավելի սրել և ուժեղացնել երկարամյա թշնամական տրամադրությունները և ատելության խոսքը, և բազմապատկել և խթանել անհանդուրժողականության դրսևորումները», - ասում է հանձնակատարը:
Հետևաբար, նա կոչ է անում Ալիևին՝ վճռական դիրքորոշում ցուցաբերել ցանկացած հռետորաբանության կամ գործողության դեմ, որը հանգեցնում է թշնամանքի կամ ատելության հրահրմանը, և փոխարենը տրամադրում է իր լիակատար աջակցությունն ու քաղաքական աջակցությունը հակամարտության արդյունքում տուժած բնակչության միջև խաղաղության և հաշտեցման խթանմանն ուղղված ջանքերին, մասնավորապես նկատի ունենալով Ադրբեջանի և Հայաստանի ապագա սերունդների բարեկեցությունը:
Հանձնակատարը նամակը եզրափակում է` հաստատելով իր պատրաստակամությունն ու ցանկությունը՝  այցելել Ադրբեջան ամենավաղ հարմարավետության ժամանակ, «պայմանով, որ իր մանդատին համապատասխան` նա հնարավորություն ունենա մուտք բոլոր այն վայրեր, որոնք կապ ունեն մարդու իրավունքների հետ՝ երկրի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»:

Politics 14:17 27/04/2021 Region
Dunja Mijatović expresses concern at the inauguration of the ‘Trophy Park’ in a letter addressed to Aliyev
In a letter to the President of Azerbaijan Ilham ALiyev, made public today, the Council of Europe Commissioner for Human Rights, Dunja Mijatović, urges to take utmost care not to perpetuate and multiply the already deeply-running grievances between the communities affected by the conflict in and around Nagorno-Karabakh.
As the Council of Europe website reported, in this context, the Commissioner expresses concern at the recent inauguration of the ‘Trophy Park’ in Baku, which reportedly displays Armenian military equipment taken as a trophy during the war and shows dehumanising scenes, including wax mannequins depicting dead and dying Armenians soldiers. “I consider such images highly disturbing and humiliating” said the Commissioner. “This kind of display can only further intensify and strengthen long-standing hostile sentiments and hate speech, and multiply and promote manifestations of intolerance.”
She therefore calls on the President to take a firm stance against any rhetoric or actions which lead to triggering animosity or hatred and instead, provide his full support and political backing towards efforts aimed at promoting peace and reconciliation between the populations affected by the conflict, particularly bearing in mind the wellbeing of the future generations of Azerbaijan and Armenia.
The Commissioner concludes the letter by confirming her availability and willingness to travel to Azerbaijan at the earliest convenience, provided that, in accordance with her mandate, she has access to all places of human rights relevance within the country’s internationally recognised borders.