Հասարակություն 09:54 28/04/2021 Հայաստան
Դադիվանք հայ ուխտավորների մուտքը խոչընդոտելու միջադեպի մասին Արցախի ՄԻՊ-ը կտեղակացնի միջազգային հանրությանը
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը, անդրադառնալով Դադիվանք հայ ուխտավորների՝ ադրբեջանական կողմի խոչընդոտելուն, տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Ապրիլի 25-ին ադրբեջանական կողմը խոչընդոտել է 25 հայ ուխտավորների մուտքը Դադիվանք, որտեղ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի սպասավորների կողմից նախատեսվում էր իրականացնել ձեռնադրման արարողություն։
Հավատացյալների մուտքը Դադիվանք ակնհայտորեն կեղծ և անհիմն պատրվակներով խոչընդոտելով՝ ադրբեջանցի զինվորականները նպատակ են հետապնդել տապալելու հայ առաքելական եկեղեցու կարևոր հոգևոր արարողությունը։
Սրանով իսկ ադրբեջանական կողմը խախտել է ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ հայ հավատացյալները կարող են մուտք գործել և հոգևոր արարողություններ իրականացնել Դադիվանքի վանքում։
Հոգևոր-կրոնական իրավունքներն ու ազատություններն ամրագրված են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով և միջազգային այլ հիմնարար փաստաթղթերով, որոնց խախտումը ոտնձգություն է մարդու արժանապատվության, նրա իրավունքների և ազատությունների դեմ։
Իրեն մշակութային և կրոնական բազմազանության երկիր հայտարարած Ադրբեջանը, անտեսելով միջազգային հանրաճանաչ նորմերը, անարգում, պղծում և ոչնչացնում է իր օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայ ժողովրդի մշակութային արժեքները, նպատակային կերպով մաքրում հայկական գրություններն ու հետքերը և արհեստականորեն խոչընդոտում հայ հավատացյալների մուտքը հոգևոր վայրեր։
Այս միջադեպի մասին ևս ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը կտեղեկացնի միջազգային համապատասխան կառույցներին՝ կոչ անելով հստակ մեխանիզմներ կիրառել Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների դեմ»։

Общество 10:31 28/04/2021 Армения
Омбудсмен Арцаха проинформирует международное сообщество об инциденте запрета въезда армянских паломников в Дадиванк
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, касаясь запрета азербайджанской стороной въезда армянских паломников в Дадиванк, выступил с заявлением, в котором говорится:
«25 апреля азербайджанская сторона воспрепятствовала посещению 25 армянских паломников в Дадиванк, где была запланирована церемония рукоположения служителями Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви.
Препятствуя входу верующих в Дадиванк под заведомо ложными и безосновательными предлогами, азербайджанские военные стремились сорвать важный духовный обряд Армянской Апостольской церкви.
Тем самым азербайджанская сторона нарушила достигнутое при посредничестве российских миротворцев соглашение, согласно которому верующие армяне могут входить и совершать духовные обряды в монастыре Дадиванк.
Духовно-религиозные права и свободы закреплены во Всеобщей декларации прав человека и других основополагающих международных документах, нарушение которых является посягательством на человеческое достоинство, его права и свободы.
Азербайджан, объявивший себя страной культурного и религиозного разнообразия, игнорируя международно признанные нормы, оскорбляет, оскверняет и уничтожает оказавшиеся под его оккупацией культурные ценности армянского народа, целенаправленно стирает армянские письменности и следы и искусственно препятствует посещению армянских верующих духовных мест.
Защитник прав человека Республики Арцах также проинформирует соответствующие международные структуры об этом инциденте, призвав их использовать четкие механизмы против незаконных действий Азербайджана».