Հասարակություն 09:54 28/04/2021 Հայաստան
Դադիվանք հայ ուխտավորների մուտքը խոչընդոտելու միջադեպի մասին Արցախի ՄԻՊ-ը կտեղակացնի միջազգային հանրությանը
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը, անդրադառնալով Դադիվանք հայ ուխտավորների՝ ադրբեջանական կողմի խոչընդոտելուն, տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Ապրիլի 25-ին ադրբեջանական կողմը խոչընդոտել է 25 հայ ուխտավորների մուտքը Դադիվանք, որտեղ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի սպասավորների կողմից նախատեսվում էր իրականացնել ձեռնադրման արարողություն։
Հավատացյալների մուտքը Դադիվանք ակնհայտորեն կեղծ և անհիմն պատրվակներով խոչընդոտելով՝ ադրբեջանցի զինվորականները նպատակ են հետապնդել տապալելու հայ առաքելական եկեղեցու կարևոր հոգևոր արարողությունը։
Սրանով իսկ ադրբեջանական կողմը խախտել է ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի համաձայն՝ հայ հավատացյալները կարող են մուտք գործել և հոգևոր արարողություններ իրականացնել Դադիվանքի վանքում։
Հոգևոր-կրոնական իրավունքներն ու ազատություններն ամրագրված են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով և միջազգային այլ հիմնարար փաստաթղթերով, որոնց խախտումը ոտնձգություն է մարդու արժանապատվության, նրա իրավունքների և ազատությունների դեմ։
Իրեն մշակութային և կրոնական բազմազանության երկիր հայտարարած Ադրբեջանը, անտեսելով միջազգային հանրաճանաչ նորմերը, անարգում, պղծում և ոչնչացնում է իր օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում հայ ժողովրդի մշակութային արժեքները, նպատակային կերպով մաքրում հայկական գրություններն ու հետքերը և արհեստականորեն խոչընդոտում հայ հավատացյալների մուտքը հոգևոր վայրեր։
Այս միջադեպի մասին ևս ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը կտեղեկացնի միջազգային համապատասխան կառույցներին՝ կոչ անելով հստակ մեխանիզմներ կիրառել Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների դեմ»։

Society 10:37 28/04/2021 NKR
Artsakh Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan will inform the international community about the latest incident in Dadivank Monastery.
The Azerbaijani forces on Sunday prevented the entry of 25 Armenian pilgrims to Dadivank where the ordination ceremony was foreseen by the servants of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church.
“Preventing the entrance of the faithful to Dadivank with obviously false and idle pretexts, the Azerbaijani military aimed to overturn the significant sacred ceremony of the Armenian Apostolic Church.
“In this way, the Azerbaijani side violated the agreement reached through the mediation of Russian peacekeepers according to which the Armenian faithful can freely access to and perform spiritual ceremonies in the Dadivank Monastery,” Stepanyan said in a statement on Tuesday.
“Religious rights and freedoms are enshrined in the Universal Declaration of Human Rights and other fundamental international documents, the violation of which is an encroachment to human dignity, rights and freedoms.
“Azerbaijan, which has declared itself a country of cultural and religious diversity, disregards the internationally known norms, insults, desecrates and destroys the cultural values of the Armenian people in its occupied territories, purposefully cleans the Armenian inscriptions and traces and artificially prevents the entry of the Armenian faithful to sacred sites.
“The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh will inform the relevant international structures about this incident, urging them to implement clear mechanisms against the illegal actions of Azerbaijan,” the statement read.