Քաղաքական 15:16 28/04/2021 Հայաստան
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով թշնամի երկրի ղեկավարի հայտարարություններին, գրում է.
«Ադրբեջան հորջորջվող արհեստածին կազմավորման բռնապետը բարբաջում է իբր «ադրբեջանական պատմական տարածք Արևմտյան Զանգեզուրի» մասին՝ նկատի ունենալով Սյունիքը։
Բան այն է, որ նույնիսկ Ապշերոնը ադրբեջանական պատմական տարածք չէ, որովհետև, երբ Ռուսական կայսրությունը նվաճում էր այն Իրանից, այդ թերակղզում միայն մեկ թյուրքալեզու բնակավայր կար՝ շատ խոսուն Թյուրքան (պարսկերեն՝ «թյուրքեր») անվանումով, և նույնիսկ Բաքուն պարսկախոս ավան էր, որտեղ, ի դեպ, հայերն արդեն բնակվում էին»։

Политика 16:30 28/04/2021 Регион
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян, обратившись к заявлениям президента Азербайджана Ильхама Алиева, на своей странице в социальной сети Facebook написал:
«Диктатор искусственного образования под названием Азербайджан городит чушь  – о якобы «исторической азербайджанской земле Западный Зангезур», имея в виду Сюник.
Дело в том, что даже Апшерон не является исторической азербайджанской землей, поскольку, когда Российская империя завоевывала его у Ирана, на этом полуострове существовал лишь один тюркоязычный населенный пункт – с весьма говорящим названием Тюркан (с персидского – «тюрки»), и даже Баку был персоязычным поселком, где, кстати, уже тогда проживали армяне».