Իրավունք 18:06 28/04/2021 Արցախ
Արցախի դատախազություն. Մովսես Հակոբյանին առանձնատան նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոփոխություն երբևէ տեղի չի ունեցել
Արցախի դատախազությունը տարածել է  իրազեկում Մովսես Հակոբյանի առանձնատան շուրջ տարածված տեղեկությունների ստուգման արդյունքների վերաբերյալ։
Դատախազության էջում հրապարակցած պարզաբանման մեջ ասված է.
«29.03.2021թ. ԱՀ դատախազություն դիմում էր ներկայացվել ԱՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Մովսես Հակոբյանի` Ստեփանակերտ քաղաքում տեղակայված առանձնատունը ԱՀ կառավարության որոշմամբ սեփականատիրոջից գնելու և նվիրատվության կարգով վերջինիս նվիրաբերելու` լայն տարածում ստացած տեղեկության վերաբերյալ` միջնորդելով պարզել հիշյալ տեղեկության` իրականության համապատասխանությունն ու հիշատակվող գործարքների իրավաչափությունը:
Պետության գույքային շահերի պաշտպանության սահմանադրական լիազորության շրջանակում դատախազության կողմից իրականացված ստուգման արդյունքներով պարզվել է հետևյալը.
Ստեփանակերտի քաղաքապետի թիվ 769 առ 24.08.2005թ. որոշմամբ 20.03.2006թ. ԱՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Մ.Հակոբյանին Ստեփանակերտ քաղաքի Տ.Մեծ փողոցի մոտակայքում հատկացվել էր հողատարածք` անհատական բնակելի տուն կառուցելու համար:
20.03.2006թ. Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի կողմից Մ.Հակոբյանին տրվել էր շինարարության թույլտվություն՝ անհատական բնակելի տան կառուցման համար, թույլտվության գործողության ժամկետը սահմանվել էր մինչև 20.03.2009թ.:
19.11.2008թ. Մ.Հակոբյանը դիմել և 04.12.2008թ. ԼՂՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Ստեփանակերտի տարածքային ստորաբաժանումում հիշյալ հողամասում կառուցված առանձնատան նկատմամբ գրանցվել է նրա սեփականության իրավունքը:
Ինչպես դիտվում է կադաստրային գործում ներառված փաստաթղթերից, Մ.Հակոբյանին պատկանող բնակելի առանձնատան նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոփոխություն երբևէ տեղի չի ունեցել, այն ԱՀ կառավարության կամ այլ սուբյեկտի կողմից չի գնվել և օտարման առարկա չի եղել:
ԱՀ ֆինանսների նախարարությանը և ԱՀ ներդրումային հիմնադրամին արված հարցումների պատասխաններից հետևում է, որ հիշյալ առանձնատան կառուցման, կատարած ծախսերի հատուցման կամ դրա հետ կապված որևէ այլ նպատակով ֆինանսական միջոցներ Մ.Հակոբյանին երբևէ չեն հատկացվել»։

Право 19:55 28/04/2021 НКР
Прокуратура Арцаха распространила разъяснение по итогам проверки сведений, касающихся особняка генерала Мовсеса Акопяна.
«29.03.2021 г. в прокуратуру Республики Арцах с целью проверки подлинности и правомерности сделок было представлено заявление относительно получившей широкое распространение информации о покупке правительством Арцаха у бывшего командующего Армией обороны Республики Арцах Мовсеса Акопяна особняка в Степанакерте и передаче его последнему в дар.
По результатам проверки, проведенной прокуратурой в рамках конституционных полномочий по защите имущественных интересов государства, установлено следующее:
По решению мэра г. Степанакерта за номером N 769 от 24.08.2005 г, 20.03.2006 г. бывшему командующему Армией обороны Арцаха М.Акопяну в г. Степанакерт в районе улицы Тиграна Меца был выделен земельный участок для строительства частного жилого дома.
20.03.2006 г. мэрией Степанакерта Акопяну было выдано разрешение на строительство дома, срок действия разрешения был установлен до 20.03.2009 г.
19.11.2008 г. Акопян обратился и 04.12.2008 г. в Степанакертском территориальном подразделении государственного комитета кадастра недвижимости НКР, зарегистрировано его право собственности на построенный дом.
Как следует из документов, включенных в кадастровое дело, изменений в праве собственности на дом не происходило, он не покупался и ни правительством, ни иным субъектом, а также не был предметом отчуждения.
Из ответов на запросы Министерства финансов Республики Арцах и инвестиционного фонда Республики Арцах следует, что на строительство упомянутого дома, возмещение затрат или иные связанны с этим цели М.Акопяну никогда не предоставлялись».