Քաղաքական 19:17 29/04/2021 Հայաստան
Ապրիլի 28-ին, ժամը 11.40-ի սահմաններում, ՀՀ պետական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում, N զորամասի պահպանության տեղամասում, ադրբեջանական Ալիբեյլի բնակավայրի կողմից խախտելով շփման գիծը, քաղաքացիական հագուստով 8-10 անձ անցել են միջդիրքային տարածք, իրենց հետ բերելով 30-40 մ երկարությամբ խողովակներ, հավանաբար՝ նշված տարածքից մոտակա ադրբեջանական հենակետ ջուր հասցնելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
«Նկատելով ՀՀ ԶՈՒ առաջապահ դիրքերի զինծառայողներին, քաղաքացիական հագուստով անձինք շտապ հեռացել են դեպի Ալիբեյլի բնակավայր՝ թողնելով խողովակները միջդիրքային տարածքում: ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները ցուցաբերել են զսպվածություն և չեն ենթարկվել սադրանքների: Հակառակորդի աշխատանքները դադարեցվել են:
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները վերահսկում են սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով և կատարում առաջադրված խնդիրները»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Defense ministry reports attempted border crossing by 8-10 Azeris dressed in civilian clothing
On April 28, at around 11.40, a group of 8-10 people dressed in civilian clothing crossed the contact line and entered the buffer zone in the northeastern section of the RA border from direction of Alibeyli settlement. As Defense Ministry of Armenia reported in a released statement, they were carrying with them 30-40 meter-long pipes, presumably for establishing a water supply to a nearby Azerbaijani military post.
"Noticing the combat guards of the RA Armed Forces, the people in civilian clothing left the area immediately, moving to the direction of Alibeyli, leaving the pipes in the buffer zone. The servicemen of the RA Armed Forces showed restrain and didn't yield to provocations. The works of the adversary were stopped," said the release.
According to the information received from the RA NSS, the operational situation at the Vorotan-David Bek section of the Goris-Kapan interstate highway, which is under the responsibility of the NSS border troops, has not changed.
Subdivisions of the RA Armed Forces and NSS Border Troops control the border situation along the entire length of the border and carry out assigned tasks, the statement said.