Իրավունք 09:00 30/04/2021 Հայաստան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հատուկ զեկույցով է հանդես եկել ԵԱՀԿ անվտանգության ոլորտում համագործակցության բարձրաստիճան ֆորումին։ Այս մասին նշված է ՄԻՊ Արման Թաթոյանի էջում։
2021թ. ապրիլի 28-ի ելույթում Պաշտպանն անդրադարձել է ադրբեջանական զինված հարձակումներին Արցախի նկատմամբ, որի ժամանակ թիրախային հարվածներ են հասցվել խաղաղ բնակչությունը: Թիրախավորվել են կանայք ու երեխաներ, խախտվել են մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի նորմերը: Ավելին, Ադրբեջանը պատերազմ է սկսել ուժի բացառման միջազգային կոչերի, այդ թվում՝ COVID-19-ի ընթացքում պատերազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուղիղ պահանջի կոպիտ խախտմամբ:
Ադրբեջանական կողմն օգտագործել է արգելված կասետային զինատեսակներ՝ թիրախային հարվածներ հասցնելով Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակչության ուղղությամբ։ Պաշտպանը շեշտել է, որ ադրբեջանական զինված հարձակումներից սպանվել ու վիրավորվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերի բնակիչներ:
Ադրբեջանական զինված հարձակումներն ուղեկցվել են անմարդկային ու դաժան վերաբերմունքով, գլխատումներով ու խոշտանգումներով ինչպես ռազմագերիների, այնպես էլ քաղաքացիական գերիների նկատմամբ:
Պաշտպանի աշխատակազմում ուսումնասիրվել, թարգմանվել ու վերլուծվել են ավելի քան 300 տեսանյութեր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ, այդ թվում՝ կենդանի մարդկանց գլխատումներ, մասնատումներ, խոշտանգման ու անմարդկային վերաբերմունքի դեպքեր: Բոլորն ուղարկվել են միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին:
Պաշտպանը շեշտել է, որ Ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են Ադրբեջանում պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի, ռասիզմի և ֆաշիստական քաղաքականությունը: Դրա ապացույցներից է նաև Բաքվում 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակի» բացումը: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ այդ վայրում հայ զինվորների մանեկեները հատուկ ներկայացված են նվաստացած վիճակում, իսկ պուրակը բաց է անգամ մանկահասակ երեխաների համար:
Արման Թաթոյանը նշել է, որ ցավոք, այս բոլոր փաստերը միջազգային քաղաքակիրթ հանրությունը դեռ պատշաճ գնահատականի չի արժանացրել, իսկ ՄԱԿ-ի «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» հռչակած «Որևէ մեկը չպետք է դուրս լինի եզրագծից ու որևէ իրավունք չպետք է անտեսվի» կանոնը մեզ համար չդարձավ իրական կյանքում իրական մարդուն պաշտպանող սկզբունք, քանի որ մարդկանց իրավունքների պաշտպանությունը տեղի չունեցավ քաղաքական պատճառներով:
Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել միջազգային մարդասիրական իրավունքի իրագործման խնդիրները, մասնավորապես, խախտումների ազդարարման եղանակները, ժամանակակից աշխարհում մարտահրավերները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի ընդհանուր սկզբունքների և կարգավորումների մասին հանրությանը և առանձին խմբերին իրազեկելու կարևորությունը:
Արման Թաթոյանը նշել է, որ իր ելույթում արձանագրված բոլոր փաստերը հիմնված են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես սահմանադրական անկախ հաստատության փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում ձեռք բերված օբյեկտիվ և հավաստի ապացույցների վրա:
ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեn,  ՀՀ ՊՆ-ն և այլք:

Law 12:50 30/04/2021 Armenia
Azerbaijani attacks were accompanied by cruelties, beheadings: Armenia’s ombudsman addresses OSCE forum
Armenia's Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan addressed the OSCE Forum for Security Co-operation meeting held online on April 28, he said in a Facebook post.
In his speech, the ombudsman reflected on the Azerbaijani armed attacks on Artsakh, during which civilians, including women and children, were targeted and international humanitarian law was violated. Moreover, Azerbaijan launched a war against Artsakh in September 2020 in gross violation of international calls for a ceasefire, including a call by the UN Security Council to immediately cease hostilities during the pandemic, he stressed.
Tatoyan called attention to Azerbaijan’s use of banned cluster munitions to target civilian settlements of Artsakh. He underlined that residents of Syunik and Gegharkunik Province of Armenia were also killed and wounded in Azerbaijani attacks.
Azerbaijani attacks were accompanied by cruelties, beheadings and torture of both prisoners of war and civilian captives, Tatoyan said.
The ombudsman's office studied, translated and analyzed more than 300 video footages of war crimes committed by the Azerbaijani military, including beheadings, dismemberments, torture and inhuman treatment. All the materials were submitted to international human rights organizations.
The human rights defender stressed that the Azerbaijani authorities stick to the policy of hatred and Armenophobia, racism and fascism in Azerbaijan, as evidenced by the opening of the so-called “park of military trophies” showcasing military equipment seized from the Armenian forces during the recent Artsakh war. He called attention to the fact that the wax mannequins depicting Armenian soldiers in the park are deliberately presented in a humiliated state, while the park is open even to visits of small children.
Arman Tatoyan noted that, unfortunately, the civilized international community has not yet properly assessed all these facts, adding the rule "No one should be out of bounds and no right should be ignored" proclaimed in the UN Sustainable Development 2030 Agenda “has not become a principle of real human protection for us in real life, because the protection of human rights did not take place for political reasons.”